Nemzetközi mozgásban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

„Örömmel mondhatom, hogy jó hangulatú, összeszokott, jó értékekkel bíró közösség a Dentons magyarországi irodája. Az egyik legfontosabb küldetésemnek azt tekintem, hogy segítsem, és közös irányba tereljem a csapatunkat. Célunk, hogy kineveljük, motiváljuk és megtartsuk a fiatal kollégákat, hogy hozzám hasonlóan ők is ki tudjanak bontakozni és egy hasonló, nagy ívű karriert tudjanak befutni” – összegzi hivatásfilozófiáját lapunknak adott interjújában dr. Réczicza István ügyvéd, a Réczicza Dentons Europe LLP Ügyvédi Iroda ügyvezető, valamint az iroda peres ügyekkel és vitarendezéssel foglalkozó nemzetközi csoportjának partnere.


A mértékadó, független szakmai kiadványok – így például a Chambers Europe, a The Legal 500 vagy az IFLR1000 – által évről évre elismert, legutóbb az IFLR által a 2016-os év legjobb hazai ügyvédi irodájának megválasztott Réczicza Dentons Europe LLP-t két partner, Réczicza István és Rob Irving vezeti. A csaknem 50 ügyvéddel és egyéb szakemberrel működő Andrássy úti iroda szolgáltatásainak köre lefedi többek között a tranzakciós munkákat, valamint az infrastruktúra, az energia, a hírközlés, az autópálya-építés és a szellemi tulajdonjog területén nyújtott jogi tanácsadást is. Réczicza István szakmai pályafutását a Duna Befektetési és Forgalmi Bank Rt.-nél kezdte jogtanácsosként, majd ügyvédként a Baker & McKenzie Ügyvédi Irodában folytatta. Az egyik legnagyobb nemzetközi kábelszolgáltatónál és annak magyar leányvállalatánál eltöltött évek után a White & Case-nél folytatta karrierjét, amelynek budapesti irodája tavaly csatlakozott a világ legnagyobb ügyvédi irodájaként számon tartott Dentonshoz. Az egyesülés óta az iroda számos több milliárd eurós finanszírozási ügyletet és tranzakciót bonyolított le Magyarországon, illetve a közép- és délkelet-európai régióban, valamint Európa más részein is.

Miért döntöttek úgy, hogy a White & Case Ügyvédi Irodából kiválva csatlakoznak a Dentonshoz?

Rob Irvinggel 1997-ben kerültünk az akkor 6 fős White & Case Ügyvédi Irodához, amely a 2000-es évek közepére már az egyik legnagyobb nemzetközi irodává nőtte ki magát hazánkban. Magyarországtól a volt jugoszláv tagköztársaságokon keresztül egészen Törökországig, számos vállalategyesülés és -felvásárlás (M&A), magántőke-beruházás (private equity) és finanszírozási tranzakció lebonyolításában vettünk részt. Azonban az egyre kiszámíthatatlanabbá váló magyar szabályozási környezet és a bevezetett különadók – amelyek leginkább fő ügyfélkörünket, az energetikai, a távközlési és a banki szektort érintették –, továbbá a közép-kelet-európai régió szerepének jelentős csökkenése üzleti modellünk átalakítását tették szükségessé. Az említett piaci folyamatokra reagálva határoztunk úgy, hogy kilépünk a White & Case-ből és csatlakozunk a világ legnagyobb ügyvédi irodájához, a Dentonshoz. Utóbbi a valaha volt legdinamikusabban fejlődő ügyvédi iroda, mely ráadásul kiemelten fontos piacként tekint Magyarországra és a régióra. Úgy gondolom, az elmúlt másfél év igazolja döntésünket, hiszen a legjobbakhoz tartozunk.

Mi az Ön szakterülete?

Tevékenységem fókuszában elsősorban a pénzügyi szektor, az energiaipar és a távközlés területeit érintő tanácsadói munka, valamint az M&A-ügyletek állnak, különös tekintettel a külföldi beruházással megvalósuló tranzakciókra. Az ügyfelek fentiekkel összefüggő képviselete során az iparági szabályozások elemzésének és a törvénymódosítási javaslatok megalkotásának egyik vezető magyarországi szakértőjévé válhattam.

Réczicza István: „A hazánkban működő többi nemzetközi ügyvédi irodához képest dominánsabb a külföldi kollégák aránya az irodánkban, így mondhatjuk, hogy a stáb nemzetközi”

Kiemelkedő tapasztalattal rendelkezik a peres, magyar és nemzetközi választottbírósági, valamint fehérgalléros bűnözéssel kapcsolatos ügyekben nyújtott jogi tanácsadás területén is.

Az elmúlt években számos ügyfél képviseletét láttam el választottbíróságokon, többek között a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) előtt folyó eljárásokban is. Példaként említhetem Magyarország képviseletét is egy, a közelmúltban jelentős sikerrel záruló ügyben, amelyben a választottbírói tanács a felperes valamennyi követelését elutasította. Tanácsadóként számos, kiemelkedő jelentőségű M&A-tranzakcióban is részt vehettem. Ilyen volt többek között a legjelentősebb brit repülőtér-üzemeltető által 2,2 milliárd dollárért megvásárolt budapesti repülőtér privatizációja, majd ugyanezen brit vállalat egy spanyol építőipari társaság általi felvásárlása kapcsán végzett munkám is. Közreműködhettem a tranzakció eredményeképp létrejött társaság számára a budapesti repülőtér-üzemeltetőben meglévő többségi részesedésének egy vezető német építőipari társaság részére 1,9 milliárd euró értékben történő értékesítésében is. Legutóbb a repülőtér-üzemeltető megközelítőleg 1,6 milliárd euró értékű adósságának restrukturálásában vettem részt. Megtisztelő volt számomra az is, hogy a hírközlésre és a médiára vonatkozó hazai jogszabályok módosításával kapcsolatban, valamint az elektronikus hírközlésre vonatkozó uniós irányelvek magyar jogrendszerbe történő átültetése során is közreműködhettem. Az állandóan változószabályozási környezet folyamatos szakmai kihívást jelent, emellett a régió megítélése szintén kockázatos, de legnagyobb örömünkre a tranzakciók terén továbbra is dobogósak vagyunk.

Ezek szerint soha nem dolgoztak kiszámítható, stabil környezetben?

Magyarországon egy folyamatosan változó, dinamikus környezetben kell dolgoznunk, a változásokkal együtt kell élnünk. Jogrendszerünk az elmúlt 26 évben folyamatosan változott. Elsőként a rendszerváltást követően a privatizációs időszak és a piacgazdaságra történő átállás alakította át a jogszabályi környezetet, a második átalakulás az EU-hoz való csatlakozásunk következménye volt, illetve legutóbb a gazdasági válság következtében alakult át a működési környezetünk. Nekünk ezen a dinamikuspiacon kell dolgoznunk és sikereket elérnünk, de úgy vélem, ügyvédként nagyon izgalmas munka e változásokat nyomon követni.

A Réczicza Dentons Europe LLP Ügyvédi Irodáról elmondható, hogy a hazai nemzetközi ügyvédi irodák közül itt dolgozik a legtöbb külföldi munkatárs. Tudatosan alakult így?

A hazánkban működő többi nemzetközi ügyvédi irodához képest valóban dominánsabb a külföldi kollégák aránya az irodánkban, így mondhatjuk, hogy a stáb nemzetközi. Munkatársaink között vannak amerikai, angol, kínai, bolgár, francia, horvát, román és kanadai származású ügyvédek is. Azt gondolom, hogy e színes, nemzetközi csapat nélkül elképzelhetetlen lenne lebonyolítani az összetett, több joghatóságot is érintő tranzakciókat.

Nagy hangsúlyt fektetnek a belső képzésekre is. Milyen rendszerben?

Meghívott előadóink – egyetemi professzorok, jogszabályalkotók és hatósági szakemberek– havonta 2-3 előadást tartanak a kollégáknak. Ezen kívül a legtöbb szakmai és iparági konferencián is jelen vagyunk előadóként vagy résztvevőként. Örömmel mondhatom, hogy jó hangulatú, összeszokott, jó értékekkel bíró közösség a Dentons magyarországi irodája. Rob Irving kollégámmal 1998 óta vezetjük a regionális központú irodát. Az egészséges egyensúly megteremtésére törekszünk, így kombináljuk az angolszász és a magyar kultúrát, s kiemeljük ezekből a szépet, az értéket annak érdekében, hogy vezető és elismert nemzetközi ügyvédi iroda legyünk. Szép kihívás egyben tartani a jogásztársadalmat, mivel mi jogászok nagyon érzékeny és gyakran öntörvényű individuumok vagyunk, a saját igazunkat a végletekig védjük, és általában nem tűrjük a megalkuvást. Éppen ezért az egyik legfontosabb küldetésemnek azt tekintem, hogy segítsem, és közös irányba tereljem a csapatunkat. A jövőben szeretnénk átadni az irányítás lehetőségét a fiataloknak – célunk, hogy kineveljük, motiváljuk és megtartsuk őket, karrierlehetőségeket biztosítsunk a számukra, hogy hozzám hasonlóan ők is ki tudjanak bontakozni és egy hasonló, nagy ívű karriert tudjanak befutni.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.