Sikeresen lezajlott a 60-dik UIA kongresszus Budapesten


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

„Büszkék vagyunk arra sikerre, amit a kongresszussal elértünk. Világhírű előadóművészek teljesítményét ismerik el és ünneplik olyan hosszantartó tapssal, mint amekkorát a Pesti Vigadóban tartott elegáns gálavacsorán és a záróünnepségen a magyar szervezők kaptak. Azóta is naponta jönnek a gratuláló, pozitív visszajelzések a világ minden tájáról és ez rendkívül jó érzés nekünk, hiszen éppen ezt szerettük volna, a lehetséges legjobb képet kialakítani Magyarországról, Budapestről, és a magyar ügyvédségről” – fogalmaz interjúnkban dr. Szecskay András. Vele és dr. Budai Judit ügyvédekkel, az UIA Magyar Szervező Bizottság vezetőivel beszélgettünk UIA 60-ik, budapesti kongresszusáról.


Párizs, Bukarest, Sevilla, Isztambul, Miami, Drezda, Makaó, Firenze és Valencia után Budapest kapta meg az Union Internationale des Avocats (UIA) éves kongresszusának szervezési jogát. A 2016. október 28. és november 1. között fővárosunk vendégeként a világ minden tájáról több mint 1000 főt idevonzó 60-dik UIA-kongresszus magyar szervezői részéről volt-e izgalom, hogy zökkenőmentesen lecsengjen a kongresszus?

Szecskay András: Amiért a budapesti kongresszus elnökeként csapattársaimmal a legjobban izgultunk, az a város alacsony kapacitású infrastrukturális felszereltsége nagy létszámú konferenciák rendezése tekintetében, de végül is egy nagy piros pontot sikerült szereznünk, mert olyan helyszíneket tudtunk találni, amelyre igazán büszkék lehetünk valamennyien, kiemelve Budapest sokoldalú kultúráját, mentalitását, elhelyezkedését, építészetét, színvonalát. Már a zeneakadémiai nyitóünnepség megadta a kezdősebességet. Szakítottunk azzal a hagyománnyal, hogy beszédek egymás után és mindenki egy óra elteltével megunja az egészet. Helyette közbeiktatott zenei programmal oldottuk a beszédek egyhangúságát és így sokkal kellemesebben telt az egész. A köztes kulturális programoknál a Zeneakadémia fiatal tehetségei léptek fel, a végén pedig világhírű cimbalomművészeink, Lukács Miklós és Balogh Kálmán, bemutatva az unikumnak számító magyar népi hangszert és annak mindent tudását. Majd következett egy fergeteges informális este a Várkert Bazárban. Azt hiszem, hogy bárki a világon örömmel vállalná fel ezt az estét, hiszen látványos, színvonalas, változatos, egyfajta országimázs-építés volt, magyaros ételekkel, kézműves foglalkozássokkal. A magyar szervezői gárda népviseletbe öltözve fogadta az érkező vendégeket, miskakancsóból kínálta a bort, ami eleve megadta a kellő hangulatot, jókedvet. A Fonó Táncegyüttes és a Fricska együttes fergeteges színpadi bemutatókat tartottak, de az est folyamán volt cigányzene, disco, felhőtlen szórakozás minden mennyiségben.

A kongresszus két fő témája mellett (compliance és dataprotection) a menekültek helyzete, jogai, egyes országok kötelezettségei, az ügyvédeket tömörítő szervezetek felelőssége vezetett a charta megfogalmazásához és elfogadásához. Az egyezmény kötelező érvényű lesz az UIA-tagok számára?

Budai Judit: Kiemelt fontosságú volt a kongresszuson az adatvédelem és a megfelelés, illetve ezen túlmenően az itt elfogadott a bevándorlási téma, a menekültek alapvető jogaira vonatkozó dokumentum, ami egy naprakésszé tétele azoknak az egyezményeknek és ismert dokumentumoknak, amelyeket ideje volt felfrissíteni, modernizálni a jelen körülményekhez. Az UIA-egyezmény szüvege ezen a linken olvasható: http://www.uianet.org/sites/default/files/PR%20UIA_Principles_EN_0.pdf. A kongresszus programja nagyon aktuális kérdéseket vetett fel, mindenkinek foglalkoznia kell ezekkel a témákkal. Jó keresztmetszetet adott egyrészt, hogy a nagyvilágban hogyan szabályozzák ezeket a kérdéseket, milyen elvárások vannak, mi a legjobb naprakész tudás, amire naponta oda kell figyelni, foglalkozni kell gyakorló jogászoknak. Egyébként a szekcióüléseken végig angol, francia, spanyol szinkrontolmácsolás ment. A választottbírósági szekcióban Grósz Katalin kolleganő a gazdasági szankcióknak a választottbíráskodásra kiható kérdéseiről beszélt, ami nagyon érdekes volt. Ugyanebben a szekcióban tartott előadást a párizsi székhelyű ICC választottbíróság előadója, továbbá egy amerikai kolléga, aki Kuba és más dél-amerikai országok gazdasági szankciók és a választottbíróságok szerepéről, felelősségéről beszélt.

Számos fontos személyiség tette tiszteletét, miniszterek, elnökök, államtitkárok, ügyészek, rektorok, dékánok, a jogászi hivatásrendek jeles képviselői, akik jól reprezentálták, hogy fontos ez a konferencia az ügyvédi hivatásnak.

Sz. A.: Igen, dr. Trócsányi László igazságügyi miniszter a Zeneakadémián nyitóbeszéddel köszöntötte és tisztelte meg a kongresszust, ott volt továbbá dr. Darák Péter, a Kúria elnöke, dr. Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese (az interjú elkészülte után immár megválasztott elnöke – a szerk.), prof. dr. Martonyi János volt külügyminiszter, dr. Tóth András,a Gazdasági Versenyhivatal elnökhelyettese, a Versenytanács elnöke, prof. dr. Menyhárd Attila, az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar dékánja, prof. dr. Vékás Lajos, az ELTE egyetemi tanára, dr. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi kamara (MÜK) elnöke és dr. Réti László, a Budapesti Ügyvédi kamara (BÜK) elnöke. Trócsányi László igazságügyi miniszter nyitóbeszéde és Martonyi János volt külügyminiszter záróbeszéde osztatlan elismerést váltott ki. A külföldi résztvevők között ki kell emelni az Amerikai, a Párizsi és a Genfi Ügyvédi Kamarák elnökeit, valamint az UIA 12 korábbi elnökét.

Szóval magas volt a színvonal. Az együttműködést, szponzorációt is meg kell említenünk, hiszen ez hordozza az elvárt minőséget. Ebben is csúcsokat döntöttek?

Sz. A: Jelentős anyagi támogatásokat kaptunk az Igazságügyi Minisztériumtól, a Gazdasági Versenyhivataltól, a fővárosi önkormányzattól, a Magyar Ügyvédi Kamarától, a Budapesti Ügyvédi Kamarától, hazai cégektől és ügyvédi irodáktól – és valóban, ebben is csúcsot döntöttünk.

B. J.: Összesen 45 szekcióülés volt a 4 nap alatt, kezdve a családjogtól az élelmiszeripari termékekkel kapcsolatos témákig, a robotikától a pénzügyi jogig, munkajog, divatjog, művészeti jog, mediáció, büntetőjog, sportjog, biotechnológia jog, információs jog, bankjog, szállítási jog, kereskedelmi jog, médiajog, versenyjog, választottbírósági eljárások, nemzetközi magánjog, 3 dimenziós lézeres nyomtatás. Ezeknek a témája kapcsolódott az érdemi megfelelés és az azzal kapcsolatos vizsgálatok, a jogász szerepe, a vállalkozásnak a szükséges tevékenysége, a szankciók elkerülése, adatvédelem, terrorizmus és még sorolhatnám. Különös sajátossága a nagy és aktív tömeget megmozgató UIA-kongresszusnak, hogy a világ minden tájáról érkeztek ügyvéd kollegák, akik érdemben hozzászóltak, kommentálták a saját szemszögükből, nemzetközi ügyletekkel kapcsolatos aspektusból a meglátásaikat és nem a saját jogrendszerük szempontjából, tehát komoly eszmecsere folyt, és igazából a szakmai programnak ez a lényege is, valamint az is, az UIA meg tudta őrizni, hogy a szakmai munka meg az ott elhangzott ismeretek megszerzése a cél.

A témák érdekessége, szerteágazása, valamint az UIA egyedisége biztosította a 4 napos konferencia sikerességét, színvonalát. Mire a legbüszkébbek?

Sz. A: Rendkívül nagy öröm volt számunkra, hogy számos magyar ügyvédnek tudtunk szereplési, előadási lehetőséget biztosítani. Szinte minden szekcióban volt egy magyar előadó is, ami marketingszempontból sem utolsó. Megmozdult a magyar ügyvédség egyrészt szakmai, anyagi támogatóként, másfelől Budapest varázslatossága is megmutatkozott, hiszen vonzóvá tudtuk tenni mintegy 80 országból érkező több mint 1000 ügyvéd számára Budapestet, akik egy valóban világszínvonalú konferencián vettek részt, köszönhetően a konferencia infrastruktúrájának (Marriott és Intercontinental Hotel – előadáshelyszínek, szállás, étkezés), a szórakoztató lehetőségeknek (fővárosunk nevezetességeinek látogatása, vásárlás a Nagyvásárcsarnokban, látogatás a Gödöllői Királyi Kastélyban, a Lázár Lovasparkban, az Operaházban, fürdőzés a Széchenyi Fürdőben, futás a Duna-parton, futballmeccs, stb.). Korábbi rendezvényeink kapcsán is többször jeleztük a hazai turizmusért felelős szerveknek, hogy 1000 résztvevőig jók vagyunk a városon belül, de azon túl, mondjuk egy 3000-6000 fős rendezvénynél komoly infrastrukturális akadályokba ütközünk, szemben Prágával, Béccsel vagy Párizzsal. Remélem, ezt mielőbb orvosolni fogják.

B. J.: Egy másik érdekessége az UIA-kongresszusnak, hogy a vezetői posztot mostantól nő vehette át, ugyanis a tanácskozás zárónapján az előző UIA-elnök, a francia ügyvéd, Jean-Jacques Uettwiller utódjául Laurence Boryt a „Bory és Társai” genfi ügyvédi iroda alapítópartnerét választották elnökké.

Sz. A: Büszkék vagyunk arra sikerre, amit a kongresszussal elértünk. Világhírű előadóművészek teljesítményét ismerik el és ünneplik olyan hosszantartó tapssal, mint amekkorát a Pesti Vigadóban tartott elegáns gálavacsorán és a záróünnepségen a magyar szervezők kaptak. Azóta is naponta jönnek a gratuláló, pozitív visszajelzések a világ minden tájáról és ez rendkívül jó érzés nekünk, hiszen éppen ezt szerettük volna, a lehetséges legjobb képet kialakítani Magyarországról, Budapestről, és a magyar ügyvédségről.

(A sikeres budapesti szakmai rendezvényt magunk mögött hagyva találkozzunk jövőre a 61-dik UIA-kongresszuson Torontóban!)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 19.

Több mint sportjog

A legendás professzorra emlékeztek a VI. Sárközy Tamás Sportjogi Konferencián.