Súlyos problémák egy budai gyermekotthonban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Aggasztóan hiányos személyi, illetve erősen leromlott tárgyi feltételekkel, a tankötelezettség teljesítésének ellenőrzése, valamint kellő kontroll nélkül nevelkednek a gyermekek az Esze Tamás Gyermekotthonban.

A Budapest XII. kerületében működő Bólyai Gyermekotthoni Központ Esze Tamás Gyermekotthonában és közvetlen közelében az utóbbi időkben tűrhetetlen állapotok uralkodnak – panaszolták az alapvető jogok biztosának az otthon szomszédságában élők.

Jelezték, hogy a nemegyszer csak 8–10 éves gyermekek órák hosszat, sokszor késő estig az utcán vannak, ott dohányoznak, bandáznak, kukákat borogatnak, tüzet gyújtanak, akadályozzák a forgalmat, hangosan káromkodnak. A Gyermekotthonban a dolgozók rendkívül alacsony juttatásai miatt a fluktuáció igen magas, és a környéken lakók szerint a gondozott gyermekek oktatását sem tudják megfelelően biztosítani.

Az alapjogi biztos helyszíni vizsgálatot rendelt el, amelynek tapasztalatai szerint a Gyermekotthont és környezetét a rendezetlenség, a „lelakottság” jellemzi. Az ombudsman munkatársai ugyanis összetört szekrényeket, kibelezett kárpitos bútorokat, szétdobált tárgyakat, cigarettacsikkeket, szabadon hozzáférhető gyógyszeres szekrényt, málló vakolatot, rossz állapotban lévő udvart, sportpályát láttak.

A raktárban több éve lejárt élelmiszereket és feltehetően rágcsálóktól származó ürüléket is találtak. A 2018 őszén beázott csoportszobát nem újították fel, azt a vizsgálat idején nem lehetett használni. A biztos hangsúlyozta, hogy szakellátásban élő, kiszolgáltatott helyzetben lévő, kötelező és intézményesített ellátást igénybe vevő gyermekekről van szó.

A jelentés kiemeli, hogy a velük foglalkozó szakemberek felelőssége és kötelessége volna felhívni a figyelmet a dohányzás káros következményeire, megelőzni a rászokást, a függőség kialakulását, segítséget nyújtani a leszokáshoz.

Székely László rámutatott, hogy a Gyermekotthon dohányzással kapcsolatos passzív magatartása önmagában is sérti a gyermeki jogokat. Az ombudsman így az ott nevelt gyermekek védelemhez és gondoskodáshoz való jogával összefüggő súlyos visszásságot állapított meg.

A vizsgálat feltárta, hogy a Gyermekotthonban a 26 álláshelyből – a folyamatos hirdetések dacára – mindössze 16-ot tudtak betölteni. A problémát a megbízási szerződéssel foglalkoztatott munkatársak sem tudják érdemben orvosolni, a szakdolgozók hiánya miatt pedig folyamatos csoportösszevonásra volt szükség. E tartós létszámhiány sérti a gyermekotthonban élő gyermekek jogait. Az alapjogi biztos megállapította, hogy a gyermekvédelmi szakellátás tárgyi-személyi hiányosságaira visszavezethető működési zavarok miatt nem érvényesülhet maradéktalanul a gyermeket az állam és a társadalom részéről megillető védelemhez való jog, és csorbul a gyermek legjobb érdekeit szolgáló eljárás elve is.

Az intézményben elhelyezett 26 gondozottból életkora alapján 16 gyermek (8 fiú és 8 lány) tankötelezett. A dolgozói létszámhiány miatt, továbbá azért, mert a gyermekek különböző iskolákba járnak, a Gyermekotthon nem tudja ellenőrizni, hogy a gyermekek ténylegesen az iskolában vannak-e. A helyszíni vizsgálat idején 8 gyermek tartózkodott az intézményben, a többiekről nem volt információ. A biztos álláspontja szerint a családi gondoskodást nélkülöző gyermekek egyetlen lehetőség a kitörésre, az önálló életvitelre, ha tanulnak, szakképzettséget szereznek.

A biztos munkatársai azonban arról győződtek meg, hogy az otthonban gondozottak erre ösztönzést nem kapnak, a tizenéves gyermekek gyakorlatilag maguk döntenek arról, hogy eleget tesznek-e a tankötelezettségüknek. Székely László ombudsman megállapította, hogy ez a gyakorlat sérti a Gyermekjogi Egyezményben deklarált, a családi környezetétől megfosztott gyermek jogát az állam különleges védelmére és segítségére, továbbá nem tud érvényesülni az oktatáshoz fűződő joguk sem.

Székely László ombudsman az emberi erőforrások miniszterét a gyermekvédelmi szakellátás rendszerében dolgozók anyagi megbecsülésének mielőbbi, tényleges javítására kérte fel. A feltárt konkrét visszásságok megszüntetése, a továbbiak megelőzése érdekében a biztos a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság és a Bólyai Gyermekotthoni Központ vezetőjéhez fordult.

(ajbh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.