Tettazonosság a büntetőeljárásban – 1. rész


Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Wolters Kluwer Hungary kiadásában megjelent, dr. Tóth Géza által jegyzett Tettazonosság a büntetőeljárásban című kiadvány négy fejezetébe.

A Wolters Kluwer Hungary Kft. gondozásában megjelenő Tettazonosság a büntetőeljárásban című kötetben a szerző, dr. Tóth Géza a tettazonosság elvét vizsgálja, annak legtágabb értelmében, elemzését négy irányból megközelítve. Az első fejezetben a klasszikus tettazonosságot elemzi, amely arra a kérdésre ad választ, hogy a büntetőeljárásban miképpen érvényesül a doktrína a jogerőt megelőző terjedelmében. A második fejezetben a tettazonosság fogalmának jogerőn túli tartalmát analizálja, hogy az elv milyen körben blokkolja az új büntetőeljárás megindításának lehetőségét. Az Alaptörvénnyel a princípium alapjogi rangra emelkedett, ezért a harmadik fejezetben az alapelv alkotmányos büntetőjogi hatókörét veszi górcső alá. Az uniós bűnügyi együttműködés sarokpontját képző ne bis in idem-elv az SVE 54. cikke alapján közvetlenül alkalmazandó a magyar büntetőeljárásban, aminek hatásai a hazai jogalkalmazásban és jogalkotásban is azonosíthatók. Ennek érdekében a monográfia negyedik fejezetében a szerző az alapelv transznacionális érvényesülését vizsgálja uniós vonatkozásban, valamint a nemzeti bíróságok szemszögéből.

A monográfia az ítélkezés sarokkövét képező, a gyakorlatban kikerülhetetlen jogintézményt tárgyal, ami praktikus eligazodási pontot jelenthet a jogalkalmazók, különösen az ítélkező bírók számára, de az ügyészség és a védelem által ellátandó büntetőeljárási funkciókkal, feladatokkal összefüggésben is hasznos megállapításokat tartalmaz.

Az alábbiakban a műnek A tettazonosságról című fejezetéből olvashatnak egy részletet.

1. A vádelv relációjában megjelenő érdekek

A kérdés eldöntésénél, hogy milyen, a tettazonosság körében jelentkező érdekek ütközhetnek a büntetőeljárásban, a legfőbb fokmérő és függvény az, hogy miként alakul a vádelv terjedelme. Ennek alapján a vádelv tekintetében két szélsőséges modell állítható fel. Az egyik az inkvizitórius eljárások időszakára vezethető vissza,[1] amikor az ítélkezés mind a tények, mind a jogi minősítés kapcsán független volt a vádló által előterjesztettek tekintetében. Egy ilyen eljárás nem vitás, hogy sérti a hatékony védelemhez való jogot [Dús (1891) 146.], ugyanis egy meglepetésszerű, merőben új eseményeket felölelő ítélettel szemben lehetetlen védekezni [Móra (1961) 386.].

Ugyanakkor a vádelv túlhajtása volna az, ha a bíróság egyrészt kötve lenne a minősítés kérdésében, másrészt, ha a ténykérdések minden részletében minuciózusan kötnék az ügyész által vád tárgyává tett tények. Az ítélkezés ebben az esetben egyrészt „igen-nem” eldöntendő kérdéssé silányulna [Heller (1939) 205.], ami a „bíróból közönséges automatát csinál” [Vargha (1926) 66.], másrészt a bevezetőben is említett ne bis in idem-elv érvényesülését is szűkre szabja, ugyanis minél formalisztikusabb egy eljárási szabályozás a tettazonosság kérdésében, az annál kevésbé zárja ki az új eljárások megindításának lehetőségét [Szili (1985) 86.], ebben az esetben ugyanis a vád konszumpciója, azaz kimerítése – a sok felmentés okán – jelentősen megnehezülne [Baumgarten (1889) 11.]. Ahol ugyanis a vád tárgyává tett cselekmény elbírálása nem nyújt teljes körű garanciát a vád kimerítésének kérdésében, ott meg kell engedni az újabb eljárás megindítását más címen, más bűncselekmény miatt [Baumgarten (1889) 17.]. Találóan jegyzi meg Baumgarten, hogy a „vádlott a vád módosításának kizárása által többet veszít a vámon, mint a mennyit nyert a réven” [Baumgarten (1889) 17.].

Egy további érdekkérdés az is, hogy milyen terjedelemben és milyen részletességgel kell a vád tárgyát megfogalmazni. Értelemszerűen minél általánosabb, illetve homályosabb a vád megfogalmazása, annál inkább eltérhet tőle a bíróság azzal, hogy konkretizálja azt. Minél kevésbé konkrét a vád megfogalmazása, annál tágabb a tettazonosság határa, amely a vádló, ezzel a vádlott felelősségre vonását jelentő társadalmi érdek érvényesítésének irányába hat. Ebben az esetben azonban a hatékony és egyáltalán reális védekezéshez fűződő jog sérül, mert egy olyan tényállás ellen, amely annyit tartalmaz, hogy „A megölte B-t”, eredményesen védekezni lehetetlen.

Ugyanakkor minél inkább részletezett a történeti tényállás leírása, annál nagyobb az esélye annak, hogy a bizonyítás eredményeként a vád tárgya módosításra szorul, másrészt annál kiismerhetőbb – a bizonyítékértékelés folytán – a „vád taktikája”. Ennek megfelelően helyesen írja Baumgarten, hogy a védelem érdekei mellett annak taktikáját is garantáló, de a vádhatóság érdekeit is megtartó vádiratot írni inkább művészet, mint tudomány [Baumgarten (1889) 65.], hiszen a vádirati tényállás leírása nem csupán jogi feladat, hanem az nagymértékben függ a „vádló írástudó, fogalmazási képességétől, látásmódjától, rendszerező képességétől”[2].

A vádirat tartalmára nézve [a szakirodalomból lásd: Bócz (2015) 11–17.] irányadó szabályok az eljárási törvények előrehaladtával konkretizálódnak. Míg az 1973-as Be. 146. § (2) bekezdés b) pontja szerint a vádiratnak tartalmaznia kell a vád tárgyává tett cselekmény „rövid” leírását, az 1998-as Be. 217. § (3) bekezdés b) pontja alapján pedig a vád tárgyává tett cselekmény leírását, addig a Be. 422. § (1) bekezdése ez utóbbit már annyival egészíti ki, hogy a vád tárgyává tett cselekmény „pontos” leírását kell tartalmaznia a vádiratnak[3]. A jelző elhagyása, majd pedig meghatározásnak a „pontos” minősítéssel történő kiegészítése beleillik abba a modellbe, amerre a tettazonosság és a vádelv szabályozása is tart[4]. Így tehát a vádirat törvényes eleme a vád tárgyává tett cselekmény pontos leírása. Az eljárás megszüntetésének van helye, ha a vádirat nem vagy hiányosan tartalmazza a törvényes elemeket, így a vád tárgyává tett cselekmény pontos leírását, és emiatt a vád érdemi elbírálásra alkalmatlan (BH2019. 129.).

Erre nézve a 9/2018. (VI. 29.) LÜ-utasítás 57. § (3) bekezdése adja meg a konkrétumokat, miszerint „a vádirat második részében a vád tárgyává tett cselekményt kell − több cselekmény miatti vádemelés esetén egymástól elkülönítetten − röviden leírni, a bizonyítási eszközök megjelölésével. A tényállásból kétségtelenül ki kell tűnnie, hogy mely tények képezik a vád tárgyát. A vádirat tényállást leíró része tüntesse fel a bűncselekmény elkövetésének idejét és helyét, indítékát, az elkövetés eszközét, módját és annak következményeit. A tényállás tagolását meghatározhatja a vád tárgyává tett bűncselekmények súlya, összefüggése, illetve logikai vagy időbeli sorrendje.”

Az LÜ-utasítás által szabályozott vádiratszerkesztési útmutató ennek körében olyan, a vád tárgyának individualizálását szolgáló megoldást képvisel, amely a hatékony védekezés biztosításához kellően tömör és körülírt tényállás-megfogalmazást tűz ki célul. (Ellenkező vádiratszerkesztésre példa a BH2011. 34. számú eseti döntésben kifejtett vád.)

A tettazonosság kérdésköre az igazságszolgáltatás érdekeit is érinti, ugyanis minél szélesebb körben teszi lehetővé a szabályozás a vád kimerítését egy eljárásban, az annál előnyösebb az állam számára pergazdaságossági, perökonómiai szempontból [Móra (1958a) 229.], továbbá ugyanezt diktálják a percélszerűségi érdekek is [Tarnai (1890) 245.].

8. Az identicus értelmezési keretei a jogtudományban

A tett fogalma a büntetőeljárás egyik központi, működtető eleme [Velten (2016) 628.]. Ahogy Steffler is rámutat, a tett jelentéstartalma nem egy törvényben meghatározható fogalom, azzal szemben a részletes szabályozás igényét támasztani nem lehet, ugyanis a kazuisztikus megoldás csak gátja lenne az egységes jogalkalmazásnak [Steffler (1978) 981.]. Ezzel a törvényalkotó, amióta a tettazonosság tana a magyar jogrendszer része – helyesen[1] –, nem is próbálkozott.[2] Ehelyett a jogalkalmazás eseti döntések útján, in concreto, míg a jogirodalom képviselői in abstracto igyekeztek a tett fogalmát meghatározni.[3] Írásomban a XIX. századi és a XX. század első felét felölelő joggyakorlat vizsgálatával részletesebben nem foglalkozom, annak feldolgozását az alábbiakban bemutatott jogtudósok már elvégezték.

A tettazonosság kapcsán a lényegi elem meghatározása jelöli ki a bíróság mozgási szabadságát a vád tárgyának elbírálása során, megmondja, mi a tettazonosság „Achilles-sarka” [Vargha (1926) 68.], amit a bírónak megsértenie nem szabad.

A magyar jogtudományban többféle nézet is fellelhető, amelyek vonatkozásában osztályozási ismérvként jelölhető meg egyfelől a quantitatív csoportosítás, amelynek értelmében a jellegadó elsődleges körülmény(ek) száma a meghatározó. Így monisztikus (egyetlen lényegi ismérv), dualisztikus (kettő jellegadó ismérv), valamint pluralisztikus (több lényegi ismérv), avagy legutóbbi vonatkozásában Vargha elnevezésében „szinkretikus”[4] felfogásokról beszélhetünk, valódi jelentősége azonban csak előbbi kettőnek van.[5]

Másfelől pedig a qualitatív csoportosítás értelmében annak mentén tehető meg az osztályozás, hogy milyen minőségében szükséges fennállnia az azonosságfogalomnak. A fő kérdés így az, hogy az azonosság jogkérdésnek (quaestio iuris) vagy ténykérdésnek (quaestio facti) tekintendő-e.[6] Előbbi nézetet vallók leginkább normatív elemekkel kívánták a tett fogalmát kitölteni. A normatív álláspontok fokmérője kapcsán Vargha – a generálistól a speciális felé tartó – csoportosítása kiváló szemléltetőeszköz a kategorizálás rendszerezésénél. Ahogy kifejti, az emberi magatartás axiologikus szempontú értékelése során különböző értékelési nemek (genusok) léteznek, így büntetőjogi, erkölcsi stb. A büntetőjogi genus következő lépcsőfokát a speciesek, azaz a büntetőjogi értékfajok, a jogi tárgyak képezik. A speciesen belüli differenciálást a varietasok, azaz a bűnfajok változatai, az azonos jogi tárgyat sértő különös részi törvényi tényállások adják. A varietason belül is megkülönböztethető – törvényi szabályozástól függően – a minősített, illetve privilegizált eset, amelyet további individualizációs bűnösségi körülmények specifikálhatnak [Vargha (1926) 68.]. Ezen osztályozások tekintetében, különösen a species és a varietas közötti tartományban mozognak a később bemutatott normatív azonosságfogalmak. Közös jellemzőjük ezen álláspontoknak, hogy a tettazonosság kérdésére inkább anyagi jogi kérdésként tekintenek, mint alaki, azaz eljárásjogi kérdésre [Baumgarten (1889); Tarnai (1890); Mecsér (1937)].

Míg azok, akik a tettazonosság tanát ténykérdésnek tekintették, a „mindennapi életben kifejlődött emberi empirismust” [Kármán (1906) 133.] tükröző, faktuális jellegű, a fizikai történést megragadó álláspontot képviselnek. Így a tettnek, illetve a tettelemeknek a jogi vonatkozásoktól mentes tartalmát kell alapul venni, ennek megfelelően mutat rá Heller, hogy a passzív alany oldaláról például a „magzat” és a „gyermek”, az elkövetési magatartás tekintetében az „eltulajdonítás”, az „elvétel”, a „megszerzés” ugyanazon tettnek a jogi értékeléstől mentes kifejeződései, amit azonban az egyes törvényi tényállások más-más oldalról értékelnek [Heller (1939) 204–205.].

Annak függvényében, hogy melyik értelmezést fogadjuk el, különböző jelentéssel töltjük meg a doktrína tartalmát. Ugyanakkor az ismertetett tettfogalmak kapcsán meg kell jegyezni, hogy az esetek egy bizonyos hányadában valamennyi értelmezés – ugyan eltérő elvi alapokra helyezkedve – ugyanarra az eredményre vezetne, ám szép számban vannak olyan problematikus esetek, amikor teljesen más, egymással ellentétben álló megoldási javaslatot eredményezhetnek.

Mivel a német jogtudományban létező állásfoglalások összessége hatással bírt a magyar jogelméleti életre is, és lényegében ezek nyújtottak iránymutatást a magyar gondolkodásnak, egy helyen elemzem a magyar és a német jogtudomány vívmányait. A német jogirodalom bemutatása a teljesség igényével – jelen mű keretei között – lehetetlen feladat, így a közvetlen, illetve közvetett források alapján igyekszem vázolni azt, hogy az azonosság értelmezése során milyen főbb irányok alakultak ki.[7] Ennek során azonban a bemutatott elméletek alapján az azonosság kérdéskörének teljes körű – jogerőn túli – bemutatására sem vállalkozom, hiszen ahhoz a német egység-többség tani alapjainak és az azokhoz tartozó elméleteknek a bemutatása is szükséges volna, amely azonban önmagában egy külön értekezés tárgyául szolgálhatna, mindezekkel összefüggésben pedig az egység-többségtan érvényesülésének ismertetése az eljárásjog azonosságfogalmával kapcsolatban a különböző elméletek tükrében még egy további monográfia terjedelmét ölelné fel.

(Címlapképünk illusztráció.)

A cikk a Wolters Kluwer Hungary Kft. termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz.

Lábjegyzetek:

[1] Nem szükséges azonban a feudális időszak inkvizitórius rendszeréhez visszamenni, elég csupán az 1870-es évekig visszatekinteni, amikor is Fayer világít rá, hogy abban az időszakban a „bíróság nem érezte magát kötve az ügyész indítványához semmi tekintetben” [Fayer (1899) 78–79.]

[2] Király Tibor és Erdei Árpád a Kúria Büntető Kollégium Joggyakorlat-elemző Csoportjának 2013-ban a vád törvényességét vizsgáló összefoglaló véleményéhez fűzött észrevétele, 2013. 48. Elérhető: https://kuria-birosag.hu/sites/default/files/joggyak/a_vad_torvenyessegenek_vizsgalata.pdf (utolsó letöltés: 2022. 01. 02.)

[3] Erre nézve az 1/2007. BK vélemény A) I. 2. b) pontja tartalmaz iránymutatást, így a vád tárgyává tett cselekmény körülírása akkor pontos, ha a vádló indítványában ismertetett történeti tényállás hiánytalanul tartalmazza a bűncselekmény törvényi tényállási elemeinek megfelelő konkrét tényeket: az elkövetési magatartást, a cselekmény megvalósításának helyét és idejét stb., BH2009. 140. II.

[4] Ez az irány már az 1998-as Be. alatt is érzékelhető volt, ugyanis az alapvető rendelkezések szintjén a törvényes vád minimális tartalmi kellékeként az 1998-as Be. 2. § (2) bekezdése is a „pontosan körülírt, büntető törvénybe ütköző cselekmény” meghatározást alkalmazta. Ugyanakkor a gyakorlat ennél tágabban értelmezi a törvényes vád tartalmi kelléke határának megvonását: A BH2009. 267. számú döntés értelmében nem bűncselekmény hiányára alapozottan, hanem törvényes vád hiánya okából kell megszüntetni az eljárást, ha a vád az alaki vagy tartalmi követelményeknek nem felel meg. Utóbbiról akkor van szó, ha a cselekmény pontos körülírtsága hiányos, s ennek folytán anyagi jogi következtetés levonására alkalmatlan. E tekintetben így elegendő a „minimál stílus” [Mezőlaki (2014) 20.]

[5] Ugyanakkor erre példa az 1998-as Be. kommentárja által tett megállapítás, amely szerint: a tett büntetőjogi fogalmába beletartozik a történeti tényállásban körülírt magatartás, annak kísérő körülményei, ideértve az eredményt is. Továbbá az elkövető viszonyulásának büntetőjogi tartalma a cselekményéhez (szándékosság, gondatlanság, motívum, célzat) az elkövetés során tanúsított „aktivitás”, amely – más körülményekkel együtt – egyaránt kihathat a cselekmény stádiumára (előkészület, kísérlet, befejezett bűncselekmény) és az elkövetői minőségre (tettes, társtettes, közvetett tettes, felbujtó, bűnsegéd) (Bodony–Hack–Herke–Ignácz–Kadlót–Mohácsi)

[6] Lényegében ugyanez a két csoport jelenik meg Móra megfogalmazásában is, aki kifejti, hogy a XIX. század végén, valamint a XX. század elején a jogirodalom uralkodó része a tettazonosságot anyagi jogi jogintézménynek tekintette, azaz annak jelentéstartalmát lényegileg az anyagi büntetőjog egység-többségtanától tette függővé, míg azok, akik a tettazonosságra ténykérdésként tekintettek, sokkal inkább eljárásjogi szempontból megítélendő kérdésnek tartották [Móra (1958a) 228.]

[7] A német jogirodalom átfogóbb vizsgálatát a magyar jogtudományi munkák tekintetében Mecsér végezte még el. Írásában normatív (jogi), valamint az extranormatív (jogon kívüli) szempontok mentén négy csoportba osztotta a fogalommeghatározásokat tömörítő elméleteket. Az első csoportot a kizárólag normatív ismérvek útján meghatározott tettfogalmat, a második csoportot a kizárólag extranormatív ismérvekkel meghatározott tettfogalmat elismerő elméletek adják, a harmadikat a kombinatív elméletek, a negyediket pedig az alternatív tettfogalmat érvényesítő álláspontok [Mecsér (1937) 105–128.]. Mivel azonban jelen monográfia más osztályozási rendszert követ, így indokolt a reklasszifikáció.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.