Versengő zálogjogok: kié az elsőbbség?


Az üzleti életben gyakori, hogy szerződő felek az egymással szembeni kötelezettségeik biztosítására biztosítékokat alapítanak. Előfordulhat, hogy egy ilyen jellegű biztosíték szerződéssel, a felek megállapodása alapján jön létre, azonban léteznek olyan esetek is, amikor törvény alapít valamilyen biztosítékot.

Ez utóbbira jellegzetes példa a bérleti szerződések körében felmerülő törvényes zálogjog. Az ingatlan bérbeadóját ezen előírás alapján ugyanis zálogjog illeti meg a bérleménybe bevitt, a bérlő tulajdonát képező dolgokon. Ez a zálogjog a bérlő bérletidíj-tartozásán túlmenően a bérletidíj-tartozás késedelmi kamatának és egyéb járulékainak, a bérlő által elvállalt közterheknek és azok járulékainak, továbbá a bérlettel szorosan összefüggő kiadásoknak (különösen a közüzemi szolgáltatások díjainak) a fedezetéül is szolgál.

Mindezek alapján amennyiben a bérlő nem fizet bérleti díjat vagy valamilyen kapcsolódó költséget, a bérbeadó kielégítést nyerhet a bérleménybe bevitt ingóságokból. Mi történik azonban, ha ugyanezen vagyontárgyakat nem csak a törvényes, hanem egy szerződésben foglalt zálogjog is terheli? Melyik hitelező élvez elsőbbséget az adós, azaz a bérlő fizetés-képtelensége esetén?

Ilyen probléma eldöntéséhez a zálogjog létrejöttének időpontját kell meghatározni. Míg egy szerződés alapján megalapított és létrejött zálogjog időpontja könnyedén megállapít-ható a hitelbiztosítéki nyilvántartásba bejegyzés alapján, a fentebb említett törvényes zá-logjog létrejöttének megállapítása korántsem az. A magyar bíróságok e tekintetben a közelmúltig nem rendelkeztek egységes gyakorlattal, de a Kúria tavaly közzétett, precedens értékű BH 2023. 102. ítélete folytán kikristályosodott az eddigi gyakorlat (BDT 2022. 4450) és a probléma feloldása.

A döntés szerint a bérbeadót jogosító törvényes zálogjog abban a pillanatban jön létre, amikor a bérlő a bérleményt birtokába veszi, és abban a vagyontárgyait elhelyezi. A Kúria kifejtette, hogy ahogy maga a bérlemény, úgy a zálogtárgyak tekintetében sincsen akadálya a fizikai és jogi hatalom elválásának: míg a bérlő megtartja az ingóságok feletti fizikai uralmat, a bevitelükkel a bérbeadó jogi értelemben vett birtokot szerez – a törvény tehát a felek közötti külön zálogszerződést pótolja, a bevitel ténye pedig a birtok átruházását. A Kúria hozzátette, hogy a törvényen alapuló zálogjog természeténél fogva kézizálognak minősül, ebből pedig az következik, hogy kizárólag addig érvényesül, ameddig az érintett vagyontárgyak a bérlemény területén vagy ahhoz tartozó helyen vannak. A Kúria továbbá azt is hangsúlyozta, hogy nem a zálogjog létrejöttének, hanem az abból fakadó kielégítési jog gyakorlásának a feltétele, hogy a bérlő az őt terhelő fizetési kötelezettség teljesítését elmulassza.

Mindez azt jelenti, hogy ha a bérlő a bérlemény birtokába került, az általa a bérleményben elhelyezett vagyontárgyain a bevitel pillanatától mindaddig fennáll a bérbeadó törvényes zálogjoga, míg a vagyontárgyak a bérleményen belül vannak. Egy vitás ügyben ennél fogva csupán azt kell meghatározni, hogy a szerződéses zálogjog alapításához képest a vagyon-tárgyak bevitele mikor történt meg. Ez alapján, ha a vagyontárgyak bevitele korábban történt, mint az azon a vagyontárgyakra tekintettel zálogszerződés megkötése, akkor a bérbeadót illeti az első ranghely, ellenkező esetben pedig a szerződéses zálogjogosultat illeti meg a rangsorban az első hely.

Összegzésképpen megállapítható, hogy alaposan meg kell vizsgálni egyes esetekben a zálogjogok létrejöttének időpontját, mert vitás kérdésekben ez határozza meg, melyik jogosult élvez elsőbbséget a zálogtárggyá vált ingóságokból történő kielégítés során.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.