A civil szervezeteknél dolgozó nők munkavállalási tilalmának visszavonását követelik a táliboktól a G7-külügyminiszterek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A civil szervezeteknél dolgozó nők munkavállalási tilalmának visszavonását követelték az afganisztáni tálib vezetéstől közös csütörtöki nyilatkozatukban a hét vezető ipari hatalom csoportjának (G7) külügyminiszterei.

A tálib kormányzat gazdasági minisztériumának múlt héten közzétett rendelete szerint a továbbiakban nem dolgozhatnak nők a helyi és a külföldi civil szervezeteknél. A tárca a tilalmat azzal indokolta, hogy „komoly kifogások” merültek fel e szervezetek női dolgozóinak öltözködésével kapcsolatban. A tálib vezetés nem sokkal korábban az egyetemi oktatásból is kitiltotta a nőket.

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország és Japán alkotta G7-csoport közleménye – amelyhez csatlakozott Ausztrália, Dánia, Norvégia, Hollandia és az Európai Unió is – a londoni külügyminisztérium ismertetése szerint felelőtlennek és veszélyesnek minősíti a tálib vezetés intézkedését. A kommüniké szerint ugyanis a nők kitiltása az Afganisztánban tevékenykedő civil szervezetekből olyan afgánok millióit sodorhatja veszélybe, akiknek a puszta életben maradása függ a humanitárius segítségtől.

A felhívás éppen ezért a döntés azonnali visszavonását követeli a tálib kormányzattól. A nyilatkozat szerint a nők abszolút központi szerepet töltenek be a humanitárius és az alapvető közszükségleti műveletekben, és ha nem vehetnek részt az afganisztáni segélyezési tevékenységben, a civil szervezetek nem tudnak élelmiszert, gyógyszert, a téli életvitelhez szükséges eszközöket és egyéb anyagokat, szolgáltatásokat eljuttatni a legveszélyeztetettebb embereknek.

Ennek hatása lenne a nemzetközi szervezetek nyújtotta humanitárius segélyezésre is, mivel e szervezetek is a civil szerveződések révén juttatják célba segélyszállítmányaikat – áll a csütörtöki G7-közleményben. A közös nyilatkozat szerint az afganisztáni tálib vezetés továbbra is folyamatosan jelét adja annak, hogy semmibe veszi az afgán nép, különösen a nők és a lányok jólétét, jogainak és szabadságjogainak érvényesülését.

A tálibok mindemellett nem mutatnak érdeklődést a nemzetközi közösséggel kialakítandó normális kapcsolatrendszer iránt sem – hangsúlyozza a G7-külügyminiszterek nyilatkozata.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.

2024. május 27.

EUB-ítélet a gyanúsítottak jogaira vonatkozó tájékoztatásról

A gyanúsítottaknak vagy a megvádolt személyeknek a büntetőeljárás során biztosítandó, az eljárási jogaikra vonatkozó tájékoztatási kötelezettség értelmezésével kapcsolatos nemzeti és uniós szabályozás összevetését tette meg az EU Bírósága.