Lehet alkotmányellenes az EJEB döntése?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A lengyel alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette a bíróságok függetlenségét megkérdőjelező EJEB ítéletet.

A lengyel alkotmánybíróság elutasította az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) szerdán hozott határozatát, és kimondta, hogy az EJEB-nek nincs hatásköre beavatkozni a lengyel bírák kinevezésébe.

Az EJEB májusi, bírák kinevezések jogszerűségét értékelő határozatát a lengyel alkotmánybíróság „alkotmányellenesnek” ítélte.

Lengyelország és az EJEB között régóta vita folyik az igazságszolgáltatási reformokról, az EJEB megkérdőjelezi Lengyelország igazságszolgáltatásának függetlenségét és jövőjét az EU-n belül.

Az EJEB azzal vádolta Lengyelországot, hogy igazságszolgáltatási reform során törvénytelen és elfogult fegyelmi rendszert alkalmaz a bírák fegyelmi ügyeiben.

tisztességes eljáráshoz való jog

Az EJEB azonban megállapította, hogy a határozat összeegyeztethetetlen az Emberi Jogok Európai Egyezménye 6. cikkével, mert a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog definíciója nem terjeszthető ki az Alkotmánybíróságra.

A lengyelországi igazságügyi reformok célja az volt, hogy eltávolítsanak minden kommunista ideológiát, és felelősségre vonják azokat a bírákat, akik a törvények felett állnak.

A szerdai döntést üdvözölte a lengyel igazságügyi miniszter-helyettes, Sebastian Kaleta, aki megjegyezte, hogy „a lengyel igazságszolgáltatási rendszerbe való legutóbbi külső és jogellenes beavatkozási kísérletet az alkotmánybíróság megakadályozta”.

(jurist.org)




Kapcsolódó cikkek

2024. július 9.

Olaszországban jogvita lett a strandolásból

Az olasz tengerpart elképzelhetetlenek strandfürdők nélkül. Az önkormányzatok évtizedekig átláthatatlanul adták ki az üzemeltetési jogokat, megsértve az uniós versenyjogot. A következőkben a szerző egy bizarr jogi és politikai vitát tár a Jogászvilág olvasói elé.

2024. június 24.

Mi köze a kékúszójú tonhalaknak a keresetek befogadhatóságához?

Cikkünkben az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés („EUMSz”) 263. cikkének (4) bekezdése alapján benyújtott közvetlen keresetek (megsemmisítési keresetek) egyes befogadhatósági feltételeit vizsgáljuk, elsődlegesen az Európai Unió Bírósága által kialakított esetjog alapján.