Lehet alkotmányellenes az EJEB döntése?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A lengyel alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősítette a bíróságok függetlenségét megkérdőjelező EJEB ítéletet.
A lengyel alkotmánybíróság elutasította az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) szerdán hozott határozatát, és kimondta, hogy az EJEB-nek nincs hatásköre beavatkozni a lengyel bírák kinevezésébe.
Az EJEB májusi, bírák kinevezések jogszerűségét értékelő határozatát a lengyel alkotmánybíróság „alkotmányellenesnek” ítélte.
Lengyelország és az EJEB között régóta vita folyik az igazságszolgáltatási reformokról, az EJEB megkérdőjelezi Lengyelország igazságszolgáltatásának függetlenségét és jövőjét az EU-n belül.
Az EJEB azzal vádolta Lengyelországot, hogy igazságszolgáltatási reform során törvénytelen és elfogult fegyelmi rendszert alkalmaz a bírák fegyelmi ügyeiben.
Az EJEB azonban megállapította, hogy a határozat összeegyeztethetetlen az Emberi Jogok Európai Egyezménye 6. cikkével, mert a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog definíciója nem terjeszthető ki az Alkotmánybíróságra.
A lengyelországi igazságügyi reformok célja az volt, hogy eltávolítsanak minden kommunista ideológiát, és felelősségre vonják azokat a bírákat, akik a törvények felett állnak.
A szerdai döntést üdvözölte a lengyel igazságügyi miniszter-helyettes, Sebastian Kaleta, aki megjegyezte, hogy „a lengyel igazságszolgáltatási rendszerbe való legutóbbi külső és jogellenes beavatkozási kísérletet az alkotmánybíróság megakadályozta”.
(jurist.org)