Sérti az emberi jogokat a lengyel abortuszszabályozás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 47 tagú Európa Tanács Miniszteri Bizottsága elfogadott egy ideiglenes állásfoglalást, amelyben felszólította Lengyelországot, hogy világos és hatékony eljárásokat fogadjon el a nőknek jogszerű abortuszhoz való hozzáférése érdekében.

Ezeknek az eljárásoknak biztosítaniuk kell, hogy ne szabjanak felesleges követelményeket azoknak a terhes nőknek, akik előzetesen törvényes abortuszért folyamodnak a kórházakban, és ki kell terjedniük az abortusz lelkiismereti okokból való elutasítására.

A hatóságoknak arról is gondoskodniuk kell, hogy a nők megfelelő tájékoztatást kapjanak ezekről az eljárásokról. Az ideiglenes állásfoglalás az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) törvényes abortuszokra (P. és S., valamint Tysiac és RR) vonatkozó három ítéletének Lengyelország általi végrehajtására vonatkozik, amelyek még a törvényes abortuszra vonatkozó jogszabályok lengyel szigorítása előtt hozott meg az EJEB, a lengyel Alkotmánybíróság 2020. október 22-i ítéletének vizsgálatával összefüggésben.

Az állásfoglalás sürgeti a lengyel hatóságokat, hogy biztosítsák, hogy a törvényes terhességmegszakítás és a szülés előtti vizsgálat országos szinten, ténylegesen hozzáférhető, jelentős regionális különbségek és a lelkiismereti okokra vagy a koronavírus járvány miatti korlátozásokra való hivatkozással bekövetkező késedelem nélkül.

Arra is felhívták a lengyel hatóságokat, hogy minden további késedelem nélkül fogadják el a kifogással kapcsolatos eljárás szükséges reformját és foglalják jogszabályba a kórházak azon kötelezettségét, hogy a beteget alternatív egészségügyi intézménybe irányítsák, ha az orvos a terhességmegszakítást lelkiismereti okokból megtagadja és alakítsanak ki hatékony ellenőrzési rendszert a gyakorlat rendszeres monitorozására.

Ezenkívül az ideiglenes állásfoglalás felszólítja a lengyel hatóságokat, hogy biztosítsák a szerződéses kötelezettségek hatékony ellenőrzését és a szerződéses felelősséget, ha lelkiismereti okokból nem végzik el a törvényes terhességmegszakítást vagy a kórházi vizsgálatot, és hogy minden esetben megfelelően eljárást alakítsanak ki a szerződéses kötelezettségek ilyen megszegésére.

Felhívták továbbá a lengyel hatóságokat arra, hogy mutassák be az Alkotmánybíróság 2020. október 22-i ítéletének a szülés előtti vizsgálatok elérhetőségére gyakorolt ​​hatásának értékelését, különös tekintettel arra, hogy az nem szorosan kapcsolódik a törvényes terhességmegszakításhoz való hozzáféréshez, de elősegíti a megalapozott döntéseket a szülés előtti kezeléssel vagy a születésre való felkészüléssel kapcsolatban, és biztosítja, hogy ez ne legyen korlátozott.

A tagállamok külügyminisztereiből álló Miniszterek Bizottsága biztosítja az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéleteinek és határozatainak végrehajtásának folyamatos felügyeletét. Az ügyek mindaddig a felügyelete alatt maradnak, amíg meg nem hozzák a szükséges intézkedéseket, és egy végleges határozattal a Bizottság le nem zárja a felügyeletet. A Miniszterek Bizottsága idén decemberében folytatja a vizsgálatot.

(coe.int)




Kapcsolódó cikkek