Besence Open – egy ormánsági falu nemzetközi sikere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy 126 fős, dél-baranyai, többségében romák lakta zsákfalu, 98 százalékos munkanélküliséggel. Ám mivel a polgármester szorgalmasan, az összes európai uniós és persze magyar pályázaton elindította faluját, egyszer csak egy igazi teniszpálya létesült az utca végében.


Bár meseszerű a történet, de valóigaz. Olyannyira, hogy dokumentumfilm is készült belőle, Besence Open címmel. Az ötven perces, egyedi látásmódú, humoros alkotást a Magyar Televízió január közepén tűzte műsorára.

A falut Besencének, a polgármestert Ignácz Józsefnek, a film rendezőjét Kovács Kristófnak, operatőrét Szepesi Dávidnak, a producert pedig Stalter Juditnak hívják. A kis magyar falut pedig már nemzetközi filmfesztiválok résztvevői is megismerhették, ugyanis a dokumentumfilmek Cannes-jaként számon tartott Amszterdami Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál fiatal rendezők szekciójában a legjobb tizenöt közé választották tavaly novemberben.

Kovács Kristófnak nem volt ismeretlen a falusi „vadromantika”. Előző filmje, a Malaccal teljes, amely egyébként a 2008-as Magyar Filmszemlén elnyerte a legjobb dokumentumfilm-rendező díját, szintén egy Baranya megyei faluban játszódik. „A besencei teniszpálya tervéről egy híradóban hallottam először. A bejátszásnak az volt az üzenete: vajon miért kell egy 126 fős dél-baranyai zsákfaluba éppen egy teniszpálya? Ezt akartam én is megtudni, s megmutatni egy filmben.

„A Besence Open című dokumentumfilm a Médiatanács Magyar Média Mecenatúra programjának 2011-es dokumentumfilmes pályázatán nyert 6 millió forintos támogatást” – mondja Stalter Judit, a Laokoon Film Group producere. „Majd a már nagyjából elkészült alkotás koncepciójával beneveztünk a DOK.Incubator nevű dokumentumfilmes workshopra. Az alkotást 60 pályázóból válogatták be a nyolc legjobb film közé, ahol európai szakértői csapat segítette a filmkészítést a nyers vágattól egészen a marketingig, három, egyenként egy hetes fejlesztői munka során.” Majd a harmadik, lezáró szakaszban, tavaly novemberben, Lipcsében hivatalosan is bemutatták a filmet. A Besence Open angolul a Men with Balls címet kapta, s elnyerte a DOK.Incubator workshop fődíját. „Ez az elismerés annak a filmtervnek járt a nyolc közül, amely a legnagyobb fejlődést valósította meg a féléves munka során.  Egy sales agent – a német Rise and Shine nevű cég – pedig együttműködést ajánlott számunkra. A nemzetközileg elismert cég segítheti a filmet abban, hogy szélesebb körben ismertté tegye a külföldi fesztiválszervezők és a televíziós vásárlók körében. Ekkor éreztem úgy, hogy jó munkát végeztünk” – mondja büszkén Stalter Judit.

Ez után újabb nagy siker következett: a Men with Ballst beválogatták az IDFA (International Documentary Filmfestival Amsterdam) First Appearance – Fiatal rendezők versenyébe. Az IDFA a világ egyik legrangosabb, legelőkelőbb dokumentumfilm fesztiválja. Kevés magyar dokumentumfilm tud kilépni a nemzetközi piacra, a fesztivál lehetőség az alkotóknak, hogy filmjüket külföldön is terjeszteni tudják.

„Nagy élmény volt a vetítéseken részt venni Amszterdamban. Érdekes és tanulságos volt látni, mi az univerzális poén, ami áthágja az országhatárokat, s mi az, ami kultúra vagy nyelvspecifikus. Nem minden poén ment át, például volt olyan, ami itthon még viccesnek számított, de ott, a nemzetközi térben egyesek már szexistának ítélték meg” – magyarázza az operatőr, aki a négy év alatt több mint 200 órányi felvételt készített Besencén.

A falu lakóinak előszilveszteri buli gyanánt vetítették le a filmet, természetesen Besencén. „A falu apraja-nagyja nézte végig a filmet, és nagyon jól szórakoztak, hálásak voltak, hogy ekkora és ilyen jellegű figyelmet kaptak, s persze mi is örültünk, hogy belementek a játékba, amelynek végeredménye magáért beszél” – teszi hozzá Kovács Kristóf.

S bár kevesen hittek benne, a teniszpálya 2009 óta minden tavasszal megkapja a friss salgótarjáni vörössalak-borítást és nyaranta a gyerekek szívesen fognak ütőt is a kezükben. Idén nyárra pedig azt tervezik, hogy a környék falvait is bevonva teniszes napközis tábort tartanak majd, a megtermelt zöldségekből pedig ebédre is futja majd a teniszpalántáknak.

Az amszterdami szereplés óta a Besence Opent több rangos fesztivál is meghívta idei programjába, ezek közül az első, a márciusban, Horvátországban zajló Zagreb Film Festival lesz, valamint több külföldi tévétársaság is jelezte, hogy műsorára tűzné a Men with Ballst. De egy májusi fesztiválkörút keretében a hazai közönség is megnézheti majd a filmet.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

A műholdas távközlés szerepe óriási mértékben nőtt

A legújabb űrtávközlési technológiák, a műholdas szolgáltatások és az űrkutatás álltak az idei Távközlés Világnapjához kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) eseményén kiosztották a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amit idén Dr. Gschwindt András és Petres István hírközlési szakemberek vehettek át. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az esemény kiemelt támogatója.

2024. május 17.

Az Élet kulturális Menete

Színházi előadás, kiállítás és egy történelmi kötet révén is lehet emlékezni a holokauszt 80. évfordulójára. 

2024. május 10.

Ferihegy – Újabb útirányok és rekordok

Már 130-nál is több városba repülhetünk el közvetlenül Budapestről, 2025-ben pedig talán Észak-Amerika néhány metropoliszába is újra eljuthatunk.