Ötödszörre rendezik meg az AB§ZI(M) – Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Versenyt


A tavaszi elődöntők után a legjobb 13 csapat jutott tovább az AB§ZI(M) – Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny novemberi döntőjébe, amely az Alkotmánybíróságon fog lezajlani 2023. november 23-án. Egy alkotmánybírósági ülés szimulációja keretében egy fiktív alkotmányjogi panasz eldöntéséről fognak vitázni a döntősök.

Az ABSZI(M) – Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny az Alkotmánybíróság közreműködésével, a Mathias Corvinus Collegium és a Magyar Jogász Egylet társszervezésében megrendezésre kerülő alkotmányjogi verseny, mely lehetőséget biztosít az ország alkotmányjogot hallgató egyetemistáinak, hogy izgalmas jogeseteken és feladatokon keresztül megmérettethessék magukat.

Idén ötödik alkalommal, 2023. április 19-21. között került megrendezésre az AB§ZI(M)  első fordulója, amire 37 csapat jelentkezett. A verseny első napján a Mathias Corvinus Collegium budapesti központjában, a második napon Győrben és Pécsett, a harmadik napon pedig Szegeden, Debrecenben és Miskolcon zajlott a megmérettetés. A négyfős csapatok kilenc különböző egyetem képviseletében mérhették össze tudásukat. A csapatok délelőtt egy tesztsort, majd délután jogeseteket oldottak meg, aminek eredménye alapján a legjobb 13 csapat jutott tovább a novemberi döntőbe, amely az Alkotmánybíróságon fog lezajlani. Egy alkotmánybírósági ülés szimulációja keretében egy fiktív alkotmányjogi panasz eldöntéséről fognak vitázni a döntősök.

ABSZIM Budapest

A budapesti forduló

Április 19-én, a verseny regionális fordulójának első napján a budapesti egyetemek csapatai mérhették össze tudásukat. A diákok az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Károli Gáspár Református Egyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem színeiben indultak. A budapesti fordulón összesen 16 csapat mérkőzött meg. A nap a verseny főszervezői, dr. Sulyok Márton, Regős Luca Viktória és Nagy Vanda beszédével indult, ezután ismertetésre kerültek a verseny szabályai. A versenyzőknek egy 100 kérdésből álló tesztsort és 10 jogesetből álló feladatsort kellett megoldaniuk. 90 perc állt rendelkezésükre a teszt kitöltésére, majd egy ebédszünet után 150 perc a jogesetek megoldására. Az ebéddel az MCC Scruton kávézója vendégelte meg a hallgatókat. A budapesti fordulóból 7 csapat jutott tovább az országos döntőbe. 3 csapat került be az ELTÉ-ről: a FALCONS2 csapat, melynek tagjai Vörös Emese Hargita, Gyimóthy Mátyás, Tuboly Zsombor és Katona Illés László, a MacskajAJ 4 csapat, tagjai Spiller Péter, Fekete Anna, Kniezl Milán és Grossman Dénes Róbert, illetve az AB LAK 1 csapat, melynek tagjai Korpás László Róbert, Kirschner András Tibor, Valter Bálint és Semerédy Alexandra Nikolett. 3 csapat jutott tovább a Pázmányról is: az ALMA1 csapat, melynek tagjai Merczel Lúcia Nóra, Dudás Márk, Lukács Alexa Andrea és Hérics Attila István, a Lépcső4 csapat, Maucha Ágnessel, Rigó Zsombor Mártonnal, Detre Csongor Istvánnal és Deák Ferenccel, valamint a Iustitia4 csapat, tagjai Muróczki Csenge, Pintér Bernadett, Kocsis Lívia Zita és Kovács Napsugár. Továbbá a Kógenscsapat1 nevű csapat került be a döntőbe az NKE-ről, melynek tagjai Gaál Nikolett, Andi Norbert, Hatwagner György Bálint és Berzsán Tamás Roland.

ABSZIM Győr

A győri regionális forduló

A verseny április 20-án a győri és a pécsi regionális fordulóval folytatódott. Az MCC pécsi központjában megrendezett fordulón szervezői oldalról Nagy Vanda és Jávorszki Bendegúz bonyolították le a versenyt. A Pécsi Tudományegyetem színeiben két csapat képviseltette magát: a Jogkalandorok9 csapat, Brlas Dórával, Gerencsér Krisztiánnal, Scheibelhoffer Eszterrel és Batki Hannával, illetve a Légió 1 csapat, melynek tagjai Kiss Balázs, Soltész Evelin Vivien, Kőszegi Gergő és Vörös Vivien.

ABSZIM Pécs

A pécsi regionális forduló

A verseny első fordulójának utolsó napján, április 21-én tartották meg a miskolci, a debreceni és a szegedi regionális fordulót. A miskolci forduló az MCC miskolci központjában került megrendezésre, ahol Nagy Vanda és Tóth Karina képviselte a verseny szervezőit. A Miskolci Egyetemről 5 csapat indult a versenyen, amelyből a Babszi7 csapat jutott tovább az országos döntőbe, melynek tagjai Lovász Lilla Adél, Varjas Eszter Kata, Vaszily Blanka Flóra és Üveges Brigitta.

ABSZIM Miskolc

A miskolci regionális forduló

A debreceni megmérettetésen egy csapat, a DIRECTION1 vett részt, melynek tagjai Kunkli Botond, Bácsi Balázs, Pál Norbert Lajos és Szél Melitta Patrícia. A köztes szünetben a csapat tagjai pizzával és üdítővel oldhatták fáradtságukat. Remekül helytálltak, továbbjutottak a következő fordulóba. A verseny lebonyolításában a Mathias Corvinus Collegium Debreceni Központjának hallgatói közül Soltész Tamás, Aranyi Marcell és Hajdu János segédkeztek, a Budapesti Központból pedig Andor Júlia vett részt a verseny lebonyolításában.

Andor Júlia Anna, Babos Dóra Réka és Nagy Vanda ( a fotókat a szerzők bocsátották rendelkezésre)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Nem mindennapi jogesetet kellett megoldaniuk a joghallgatóknak a Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyen

Második alkalommal szervezte meg a Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyt a Magyar Országos Közjegyzői Kamara. A versenyre bármelyik magyarországi egyetem jogász szakos hallgatója jelentkezhetett, aki legalább négy lezárt félévet maga mögött tudott. A szakmai megmérettetésen, amelynek fővédnöke Tuzson Bence igazságügyi miniszter volt, idén hét budapesti és vidéki egyetem 20 negyedéves hallgatója vett részt.

2024. május 2.

Kincsen vagy bombán ülünk, ha hasznosítani kívánjuk az adatvagyont?

A digitális gazdaságban mind többen érezzük úgy, hogy általános közérzetünket minden téren meghatározza, hogy a régi és bevált rutinokat újra és újra felül kell vizsgálnunk. A Data Act is azon szabályok közé tartozik, amelyek végképp megkerülhetetlenné teszik a vállalati adatvagyon hasznosításának újragondolását, és ezzel összefüggésben az adatalapú technológiák, így különösen a mesterséges intelligenciára vonatkozó innovációs stratégia alapjainak kiépítését.

2024. április 30.

Élesedik a verseny a jogi-szabályozási megfelelés terén

Egyre több vállalatvezető szembesül azzal, hogy milyen könnyen el lehet csúszni a jogi megfelelésen, és a helyes döntések kialakítására csak az üzlet, a jog és az IT találkozása adhat esélyt. Tényként kezelhetjük, hogy a külső jogi-szabályozási környezethez történő vállalati adaptáció mára vállalati versenyképességi tényezővé nőtte ki magát. Ezzel párhuzamosan vált a legaltech nélkülözhetetlen eszközzé a jogi eligazodásban és a jogszerű megoldások kidolgozásában. A vállalkozások részéről fennálló hatékonysági elvárásokról, az útkeresésről, valamint a jogi-üzleti-IT kérdések és megoldások terén kialakuló új paradigmáról a Portfolio dr. Megyeri Andreát és Cseh Balázst, a Wolters Kluwer Hungary Kft. szakértőit kérdezte.