Projektmenedzsment a jogi szektorban – a siker titka?


A Wolters Kluwer LegalTech Meetup sorozatának februári alkalmán a résztvevőink betekintést nyerhettek a projektmenedzsment elméletébe és gyakorlati eszköztárába, a jogi szektorban futó projektek sikeres irányításához és a csapat hatékony vezetéséhez szükséges kompetenciák világába.

A meetup egyik előadója Dr. Höflinger Hajnalka volt, aki szakdolgozatát “Az európai jogi szektor sajátosságai projektmenedzsment szempontból” címmel írta a Budapesti Corvinus Egyetemen. Konzulense Zsoldos Tamás volt. Az Év Projektmenedzsment Diplomamunka Díj abszolút és Posztgraduális kategória nyertese.

Mit tekinthetünk projektmenedzsmentnek a jogi területen?

jogi projektmenedzsment

dr. Höflinger Hajnalka, Project Manager – Legal, Business & Government Affairs

Magának a „jogi terület” értelmezésének is számos verziója létezik. A dolgozat tekintetében kizárólag az ún. üzleti jogi területet vizsgáltam, amelybe a tradicionális szervezeteken (ügyvédi iroda, jogi osztályok) túl az olyan újnak számító szereplők is tartoznak, mint az alternatív jogi szolgáltatók (jellemzően kiszervezett jogi feladatokat látnak el), a legaltech cégek (a jogi munkát optimalizálják és fejlesztik legaltech eszközökkel), valamint a legal innovator cégek (új módszereket és szolgáltatásokat dolgoznak ki a többi szereplő részére, pl. smart contract, legal process analysis). Bár részei a tágabb értelemben vett jogi ökoszisztémának, nem vizsgáltam a közjegyzőket, önálló bírósági végrehajtókat, bíróságokat és ügyészségeket.

A kutatás eredményei alapján a projektmenedzsment alkalmazási területei közül az első két helyen mind Európában, mind Magyarországon a workflow kialakítása és az eljárások standardizálása, valamint az M&A ügyletek és az auditok állnak. Európában a harmadik helyen a legaltech szerepel, míg Magyarországon a szervezeti kultúra, illetve felépítés módosítása.

Milyen előnyökkel jár a projektmenedzsment alkalmazása a jogászok számára?

Európában és Magyarországon is megegyezik a tizenhét lehetséges válasz közül megjelölt top három ösztönző. A projektmenedzsment előnyeként a jobb erőforrás menedzsmentet, a munka jobb követését, a mérőszámok bevezetésének a használatát, valamint a világos eljárások érthető nyelven történő leírását jelölték meg. Az európai kollégák listáján még a jobb ügyfélkapcsolat, míg a magyarokén a jobb minőség-ellenőrzés szerepel.


Vegyen részt a Wolters Kluwer Legal Meetup sorozatának következő alkalmán! Részletekért kattintson ide!


Mi akadályozza a szélesebb körű elterjedését a jogi szektorban Európában, illetve Magyarországon?

A megkérdezettek szerint az akadályok közül egységes az első három helyezett: a projektmenedzsment tudás hiánya, valamint ehhez köthetően az, hogy a jogászok egyelőre nem látják a projektmenedzsment

előnyeit. Ezeken felül a túlterheltség került fel a képzeletbeli dobogóra. A negyedik helyen Európában a status quo preferálása, míg Magyarországon az a hiedelem áll, hogy a projektmenedzsment túl adminisztratív vagy komplex.

Milyen képességek szükségesek a jogi projektmenedzsmenthez?

Az elvárt képességek, készségek tekintetében markáns eltérés tapasztalható. Európában a top háromban a jogi működés, a jogi eljárások, illetve a jogászok elvárásainak ismerete szerepel, a prioritást tehát a jogi tudás és gyakorlat jelenti. Magyarországon ugyanakkor a projektmenedzsment, ezen felül a jogi projektmenedzsment tapasztalat, valamint a jogi logika és attitűd ismerete áll a fókuszban. Toborzási nehézséget Európában az elvárt képességek, készségek hiánya, míg Magyarországon elsődlegesen az eltérő fizetési elvárások jelentik.

(A cikk a Wolters Kluwer Hungary termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 6.

A feketedoboz jelensége és következményei a mesterséges intelligencia alapú technológiákban

Vajon mennyire átlátható a mesterséges intelligencia működése? A „black box” kifejezés azt sugallja, hogy egy rendszer működése gyakran rejtély az emberek számára. De mi történik, ha például az OpenAI által fejlesztett ChatGPT algoritmus működését vizsgáljuk? És vajon ez a „fekete doboz” jelenség milyen kérdéseket vet fel a jogi és szabályozási követelmények teljesítésének képességéről, valamint a hibás döntésekért való felelősségről?

2024. május 3.

Nem mindennapi jogesetet kellett megoldaniuk a joghallgatóknak a Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyen

Második alkalommal szervezte meg a Polgári Jogi Jogesetmegoldó Versenyt a Magyar Országos Közjegyzői Kamara. A versenyre bármelyik magyarországi egyetem jogász szakos hallgatója jelentkezhetett, aki legalább négy lezárt félévet maga mögött tudott. A szakmai megmérettetésen, amelynek fővédnöke Tuzson Bence igazságügyi miniszter volt, idén hét budapesti és vidéki egyetem 20 negyedéves hallgatója vett részt.