Továbbra is őrzi rangját a Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Verseny – Interjú a szervezőkkel
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A versenyszervezés változó külső körülményei is szóba kerülnek abban az interjúban, melyet dr. Gál Enikő és dr. Siegler Konrád adott a Jogászvilágnak a közelmúltban megrendezett Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Verseny alkalmából.
Amint arról már beszámoltunk, április 19-én és 20-án rendezték meg a Dr. Nagy László Magánjogi Érvelési Versenyt, melyet 2014 óta a nyolcadik alkalommal írtak ki a szervezők. Ahogy tavaly, úgy ezúttal is interjút kértünk a különleges, egyedi tematikájú és légkörű rendezvény szervezőitől. A versenyről dr. Gál Enikővel, a kiíró Dr. Nagy László Alapítvány kuratóriumi elnökével (a fiatalon elhunyt ügyvéd, Nagy László feleségével) és dr. Siegler Konráddal, a szervezet társalapítójával, kurátorával, a Siegler Bird & Bird Ügyvédi Iroda egyik vezetőjével beszélgettünk.
Tavaly, a koronavírus-járvány miatti két és fél éves kényszerszünet után, a verseny újraindulásával kapcsolatban azt tartották leginkább fontosnak, hogy azt megelőzően nem szervezték ki online térbe a rendezvényt, így viszont 2022-ben – a verseny sajátos szellemiségéhez illően – ismét élőben tudták megtartani. Ezúttal mit emelnének ki?
Dr. Siegler Konrád: Idén is megjelentek olyan versenyfeladatok, melyekben visszatükröződtek a világot leginkább foglalkoztató problémák
Siegler Konrád (S. K.): Idén is a joghallgatók harmad- és negyedéves generációja adta a verseny gerincét, bázisát, ám ami a tavaly óta eltelt időszakot illeti, bővült a hasonló lehetőségek köre a hallgatók számára. Mivel a járvány lecsengésével újra elindult az egyetemi-szakmai élet, óhatatlanul több „konkurensünk” akad. Bár a rendezvény továbbra is népszerű a hallgatók körében, egyre több hasonló „bajnokságot” szerveznek a különböző ügyvédi irodák és az egyetemek is, miközben a megmérettetéshez kedvet érző hallgatók köre nem igazán bővül. Például épp a mi versenyünkkel szinte egy időben, április elején vette kezdetét a hazai felsőoktatás legnagyobb, kétévente megrendezett hallgatói „seregszemléje”, az Országos Tudományos Diákköri Konferencia. De hogy egy másikat említsek, a versenyünkkel egy időben az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Állam- és Jogtudományi Karának csapata több mint 650 induló közül a washingtoni döntőben bejutott a világ nyolc legjobbja közé a Philip C. Jessup Nemzetközi Jogi Perbeszédversenyen. Miskolcon pedig ugyancsak joghallgatók versenye zajlik a héten, sőt egy másik nemzetközi ügyvédi iroda szervezésében lebonyolított, joghallgatók számára szervezett verseny döntőjére a mi rendezvényünket követő héten kerül sor. Ezek pedig alapos, hosszú felkészülést igényelnek. Szerencsére ennek ellenére tartjuk az országos rangunkat, amihez hozzájárult az is, hogy számos fórumon meghirdettük az eseményt. Egyszóval, próbáltunk erős kampányt építeni, amihez a támogatóinktól is sok segítséget kaptunk.
Gál Enikő (G. E.): Ahogy Konrád is említette, gyarapodik a hasonló események száma. Ugyanakkor most is igyekeztünk a lehető legtöbb helyen felhívni a joghallgatók figyelmét a versenyre. Ahogy tavaly, úgy idén is közzétettük a kiírást a Dr. Nagy László Alapítvány honlapján, a közösségi médiában, azaz a Facebookon, az Instagramon, a LinkedIn-en, valamint a rendezvény támogatói, így a Wolters Kluwer Hungary Kft., a Pro/Lawyer Consulting, valamint az Arsboni csatornáin. Ezen kívül személyes egyetemi kapcsolatokon, illetve egyetemi szervezeteken keresztül is próbáltunk minél több hallgatóhoz eljutni. Sokat köszönhetünk a személyes egyetemi kapcsolatainknak. Érdekes, hogy nyomon követjük az online fórumok eléréseit, de direkt összefüggést nehéz lenne kimutatni a lájkok és a jelentkezők száma között. Viszont például azzal is igyekszünk alkalmazkodni a megváltozott környezethez, hogy idén új, frissebb plakátot készítettünk az eseményre.
Most sem lehet elmenni az aktualitások mellett: a feladatok közt megjelentek-e olyan témák, mint a már lecsengőben lévő járványhelyzet utóhatása, vagy a lassan másfél éve tartó orosz-ukrán háború?
S. K.: Igen, idén is megjelentek olyan versenyfeladatok, melyekben visszatükröződtek a világot leginkább foglalkoztató problémák. Ilyen volt a háború miatt a „vis maior” esetére való hivatkozás felhívása vagy akár a munkaviszony próbaidő alatti megszüntetése az ukrajnai háborúra hivatkozással. Egyébként a versenyfeladatok idén is „színesek” voltak, az írásbeli beugró feladat egy komplex társasági jogi témát ölelt fel, de volt jogválasztási-joghatósági, munkajogi, pénzügyi jogi és versenyjogi feladat is.
Tavaly első alkalommal már tavasszal tartották a versenyt, ezen idén sem változtattak. Ez véglegesnek tekinthető?
S. K.: Bár olykor felvetődik a dilemma az ideális időponttal kapcsolatban, mindent összevetve, várhatóan a jövőben is megmarad a tavaszi megmérettetés. Ahogy tavaly is elmondtam, ennek egyik fő oka, hogy az irodánk életében munka szempontjából a késő ősz általában a legnehezebb időszak, ugyanakkor a verseny előkészítése, lebonyolítása számos többletfeladattal jár az ebben segítő, jelentős számú kollégánk számára.
Dr. Gál Enikő: Az érvelési versennyel sikerült egy jó hangulatú, színvonalas, ugyanakkor hiánypótló eseményt létrehozni
G. E.: Ehhez még annyit tennék hozzá, hogy sok egyébre is tekintettel kell lennünk. Ha csak az ünnepeket nézzük, tavasszal például a húsvétra, de a tavaszi szünet is komoly befolyásoló tényező. Némi túlzással azt mondhatnám, majdhogynem ugyanolyan nehéz feladat megtalálni az ideális időpontot, mint magát a versenyt lebonyolítani.
Idén melyik egyetemről jelentkeztek a legtöbben?
S. K.: Tavaly Budapestről, az ELTE-ről, idén pedig a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karáról volt a legtöbb jelentkezőnk. A szegediek mellett a szóbeli szakaszba sikeresen bejutott versenyző Pécsről, Miskolcról és az ELTE-ről is. A nemek aránya nagyjából azonos volt.
G. E.: Visszakanyarodva a korábbi gondolatokhoz, valóban kérdéses a versenyhajlandóság alakulása. Úgy tűnik, nehéz motiválni a fiatalokat, és ezt az egyetemi oktatók is visszaigazolják nekünk.
S. K.: Azért hozzátenném azt a pozitívumot, hogy több kollégánk is az egykori versenyzőink közül került ki. Ez pedig amellett, hogy jelentős segítség az új jelentkezők elérésében, bizonyítja, hogy aki helyt áll az érvelési versenyen, az a pályán is megtalálja a helyét. A „viadalon” sikeresen szereplők zömmel az ügyvédi hivatást választották és szép eredményeket értek-érnek el a pályájukon. Ez pedig mindenképp nagyon erős visszajelzés a számunkra, hogy jó utat választottunk a versennyel, ami egyben őrzi Laci kiváló személyiségének és kiemelkedő ügyvédi kvalitásainak az emlékét.
G. E.: Van még egy fontos aspektusa az idei versenynek. Megható látni azt a lelkesedést, amivel sok fiatal, új kolléga is bekapcsolódott az érvelési verseny szervezésébe és lebonyolításába. Ez a verseny jövőjét tekintve is különösen biztató. Visszaigazolja azt, amit Konrád is említett, hogy jó úton járunk. Az érvelési versennyel sikerült egy jó hangulatú, színvonalas, ugyanakkor hiánypótló eseményt létrehozni, amely méltó emléket állít Lacinak.
A cikk a Wolters Kluwer Hungary Kft., a Pro/Lawyer Consulting és az Arsboni termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz. A Jogászvilág kiadója a Wolters Kluwer Hungary Kft.