A 2017-re tervezett újabb adóváltozások vállalkozói szemmel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Október utolsó napjaiban nyújtotta be a Nemzetgazdasági Minisztérium a jövő évi adómódosítások második üteméről szóló törvényjavaslatot a Parlamentnek.


T/12741. számú törvényjavaslat az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról címet viseli. A terjedelmes, 322 szakaszból álló tervezet érinti egyebek mellett a személyi jövedelemadó, a társasági adó, az eva és az ekho, a kata/kiva, a jövedéki adó, az áfa, a regisztrációs adó, a helyi adók, a gépjárműadó, a reklámadó és az adózás rendje szabályait. Módosításokat tartalmaz továbbá az illetéktörvény, a társadalombiztosítási törvény, az eho és az uniós vámtörvények vonatkozásában, de érinti a számviteli előírásokat is.

A javaslatot előterjesztő nemzetgazdasági tárca a tervezet újdonságait összefoglaló sajtóközleményében a vállalkozásokat érintően kiemelte, hogy a kata bevételi értékhatára a jövő év elejétől a duplájára (12 millió forint) nőhet, és emelkedik az alanyi áfamentesség értékhatára is (8 millió forintra). A kiva esetében pedig magasabb lesz a kiesést eredményező értékhatár. Az eho az eddig öt kulcs helyett kétkulcsossá válik, amely jelentős adminisztrációs egyszerűsítést jelenthet. 2017-től az adóhivatal nem csak ellenőriz, hanem egy új eljárás keretében segítséget is nyújt az adózóknak.

Bővebben itt olvashatnak olvashatnak erről.

Joganyag: T/12741. számú törvényjavaslat az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról

Módosítja:

Megjelent: www.parlament.hu

Hatályos:

Megjegyzés: törvénytervezet (tárgysorozatban)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 30.

Duna House: a fővárosban az első lakások átlagára 44 millió forint

Az otthonteremtési támogatások, a csökkenő lakáshitelkamatok és a gazdasági helyzet javulása valódi fellendülést hozott idén a magyarországi ingatlanpiacon, ahol 100 eladott lakásból Budapesten 23-ra, a vidéki területeken 26-ra első otthonukat szerző vevők kötnek szerződést, mindez 1, illetve 2 százalékos növekedés 2023-hoz képest – közölte a Duna House saját adatai alapján.

2024. szeptember 30.

Az ESG-kockázatok mérését javasolja az MNB a bankoknak

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ajánlást adott ki, amelynek alapján a hitelező pénzügyi szervezeteknek hitelnyújtás előtt kérdőívben kell felmérni a kölcsönt igénylő vállalatok környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) kockázatait, mivel kockázatkezelési folyamataikban ezeket is figyelembe kell majd venniük. A felügyeleti elvárást 2025 júliusától az 500 millió forintot meghaladó céges hitelkihelyezések esetében kell alkalmazni, majd a következő években fokozatosan egyre alacsonyabb szerződéses összegeknél is – jelentette be hétfői közleményében a jegybank.