A gazdasági nehézségek ellenére a cégek 85%-a növeli a befektetéseit a felhős megoldásokba


Tíz vállalatból több mint nyolc fektet a felhőbe, de csak minden ötödik képes hatékonyan használni a technológiát – derül ki a Magyarországon is aktív globális IT vállalat, a Unisys friss kutatásából. A több mint kétezer cég megkérdezésével készült tanulmány szerint a gazdasági nyomás dacára a cégek fokozzák a befektetéseket az új technológiákba, de a szakemberhiány és a mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos etikai aggályok miatt nem mindegyik tudja kiaknázni a digitalizációban rejlő potenciált.

A Unisys tegnap közzétette friss felmérését, amely öt ország több mint 2200 döntéshozójának válaszai alapján ad képet a vállalati szféra új digitális technológiákhoz való hozzáállásáról. A Unisys Cloud Insights 2023 – Akadályoktól az áttörésekig című tanulmány egyik fő tanulsága, hogy a világgazdaság lassulása ellenére a cégek továbbra is fontosnak gondolják, hogy a digitalizációba fektessenek.

A felhő immunis a gazdasági nehézségekre

A kutatásból kiderül, hogy a felhőnek továbbra is fontos szerepet szánnak a cégek: 85%-uk vagy már most fokozza a befektetéseket a technológiába, vagy a következő két évben tervezi ezt. A vállatoknak 36%-a ugyanakkor még a tervezési szakaszban vagy a bevezetés legelején tart, és csak minden ötödik érte el a felhő használatának magas szintjét. Az egyik tanulság az, hogy a cégeknek érdemes arra törekedniük, hogy a maximális értéket hozzák ki meglévő felhőinfrastruktúrájukból, hogy megtérüljön a befektetésük.

Szakemberhiány aggasztja a döntéshozókat

Noha a felhőtechnológiák katalizátorként működnek az üzleti növekedésben, a megfelelő kiaknázásukhoz tehetséges és képzett szakemberekre van szükség. A megkérdezett vállalati IT-vezetők 42%-a fejezte ki aggodalmát amiatt, hogy munkatársaik kellően naprakészek-e a felhőátálláshoz szükséges ismeretek és készségek terén. Emiatt sok szervezet tervezi, hogy képzéseket épít munkafolyamataiba. Különösen nagy hiányosságokat érzékelnek a válaszadók a nem IT jellegű kompetenciák terén, például a kommunikációs készségek (34%), valamint az informatikai és üzlet ismeretek együttes megléte (32%).

Mesterséges intelligencia: lehetőségek és aggályok

A versenyképesség megőrzése érdekében ma már elengedhetetlen, hogy a vállalatok felgyorsítsák az MI alkalmazását. A Unisys tanulmányából azonban kiderül, hogy mindeddig csupán 15%-uk integrálta üzletmenetébe az MI-t, így a fennmaradó 85% azt kockáztatja, hogy MI-vel felvértezett kihívók kezdik ki pozícióját. A cégek több mint fele (55%) azt is elismeri, hogy nem tud eleget az MI etikai vonatkozásairól. A legtöbb válaszadó (43%) szerint a legjobb módszer az etikai aggályok kezelésére az, hogy az emberek rendszeresen felülvizsgálják a mesterséges intelligencia modelljeit és eredményeit. Ez a megközelítés garantálja, hogy az emberek aktívan részt vesznek a döntéshozatali folyamatban, erősítve az MI felelős használatának társadalmi elfogadottságát.

Túlélni a kibervihart

A vállalatok zöme szerint a kibertámadások elkerülhetetlenek, 78%-uk úgy véli, hogy számolnia kell behatolási kísérletekkel. Ennek ellenére csak 58%-uk proaktív a biztonsági rések és fenyegetések kezelésében, míg 42%-uk csupán reagál a bekövetkezett incidensekre. A jelentés azt is kiemeli, hogy a cégek mindössze 43%-a alkalmazta a Zero Trust modellt, amely kulcsfontosságú az ellenálló képesség kialakításában. (A Zero Trust lényege, hogy minden hálózati elemet és felhasználót folyamatosan ellenőrizni kell az azonosítás és hozzáférés szempontjából.)

„Minden vállalatot agilisabbá tehet, ha a felhőre kifejlesztett technológiákra összpontosít és középpontba helyezi a digitális átállást, és mindez egyértelműen pozitív hatással lehet növekedési potenciáljára – mondta el a jelentés kapcsán Manju Naglapur, a Unisys felhő-, alkalmazás- és infrastruktúra-

megoldásokért felelős alelnöke. – Ha sikerül összehangolni az informatikai döntéshozók és a felsővezetés hozzáállását a modern technológiákhoz, például a mesterséges intelligencia etikus használatához, az jótékony hatással lehet az üzleti eredményekre.”

A Unisys Cloud Insights tanulmány 2023-as kiadása öt országban (Egyesült Államok, Egyesült Királyság, Németország, Ausztrália, Új-Zéland) 2264 felsővezető, IT-vezető és fejlesztő válaszai alapján készült. A teljes jelentés letölthető innen.

Forrás: Unisys sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 24.

Közeledik a határidő a kiberbiztonsági megfelelésre

A kiberbiztonság – más néven digitális biztonság – szabályozása az egyik legfontosabb jogi újdonság hazánkban. Magyarország átültette a NIS2 irányelvet, amely az Európai Unió legújabb, az európai kiberbiztonságot erősítő jogszabálya. A törvény meghatározza a kiberbiztonság nemzeti kereteit, megszabva az információs és kommunikációs technológiai (IKT) termékek kiberbiztonsági tanúsításának alapvető szabályait. A cél az, hogy kedvező feltételeket teremtsenek a fogyasztók számára, hogy – személyes adataik, fényképeik vagy éppen a pénzük védelme érdeklében – figyelembe vehessék a termékek kiberbiztonsági szintjét és szükség esetén a kiberbiztonsági felügyelethez fordulhassanak. A magyar kiberbiztonsági szabályozás részletes intézkedési tervet nyújt az érintett vállalkozások számára, és súlyos következményeket ír elő a szabályok be nem tartása esetén. A törvény értelmében 2024. június 30-ig kell a cégeknek eleget tenniük az első főbb kötelezettségeknek – olvasható dr. Hetényi Kinga  és dr. Menczelesz Adrián, a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda ügyvédei elemzésében.

2024. június 21.

Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot gyanít a GVH egy kisgyermekes szülőket célzó cégnél

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.