A hét kérdése: felmondási védelem


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elegendő-e a munkavállaló nyilatkozata a reprodukciós kezelésről a felmondási védelemhez?


Kérdés:

A hatályos Mt. alapján felmondási védelem alatt áll a női munkavállaló az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónapig. A munkavállaló „legkésőbb a munkaviszony megszüntetésére irányuló munkáltatói szándék felismerésekor (azaz legkésőbb akkor, amikor megkísérlik átadni számára a felmondó nyilatkozatot, illetve haladéktalanul, ha azt nem személyesen közlik vele) köteles jelezni a munkáltató felé a felmondási tilalmat megalapozó körülményt.  

Kérdésem, hogy elegendő a munkavállaló nyilatkozata, avagy szükséges illetve kérhető-e a munkáltató által igazolás arról, hogy a reprodukciós eljárás folyamatban van? Ezen túlmenően a 6 hónapos időtartam honnan számítódik? 

Kezdőnapja a reprodukciós kezelés kezdő napja, avagy a munkáltató általi tudomásszerzés első napja? Véleményem szerint ez utóbbi sok tekintetben elfogadhatatlan, csakúgy, mintha nem kell orvosi igazolással alátámasztani a reprodukciós eljárás tényleges folyamatban létét.

Válasz:

A felmondási védelem alatt állás bejelentése mellett a munkáltató kérheti e tény hitelt érdemlő bizonyítását is. Ez elsősorban a kezelőorvos nyilatkozatával történhet, amelyben igazolja, hogy a munkavállaló emberi reprodukciós eljárás alatt áll. Az eljárás kezdő időpontja orvosi szakkérdés, célszerű erről is az orvost nyilatkoztatni.

A vezető tisztségviselő felelőssége
Könyv és e-könyv

A kézikönyv nem csak arra vállalkozik, hogy bemutatja a legfontosabb polgári jogi szabályokat, a polgári jogi felelősség alapjait, hanem ezen túl, jogágakon átívelve, közérthetően összefoglalja a téma által érintett különböző területek szabályozását is.

A könyv ára: 4 990 Ft + 5% áfa
 

A hat hónapos határidő objektív jellegű, tehát nem a munkáltató tudomásszerzésétől, hanem az eljárás megkezdésétől számítandó [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 65. § (5) bekezdés]. Maga a bejelentés egyébként nincs határidőhöz kötve, így arra csak az általános elvek irányadóak.

Így például, ha a bejelentést a munkavállaló csak a felmondás közlésekor teszi meg, a feleket köti az általános együttműködési kötelezettség, így a munkáltató felhívhatja ugyan a munkavállalót az orvosi igazolás bemutatására, ám erre köteles megfelelő – például pár napos – határidőt biztosítani [Mt. 6. § (2) bekezdés].

Válaszadó: Kártyás Gábor. További kérdéseket és válaszokat itt talál. 


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Megszületett a bérmegállapodás

Hároméves bérmegállapodás köttetett, amely szerint jövőre a minimálbér 9, a garantált bérminimum 7 százalékkal nő.

2024. november 21.

A cégek többsége már foglalkozik a mesterséges intelligencia bevezetésével az adózási folyamatokba

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.