A hét kérdése: felmondási védelem


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elegendő-e a munkavállaló nyilatkozata a reprodukciós kezelésről a felmondási védelemhez?


Kérdés:

A hatályos Mt. alapján felmondási védelem alatt áll a női munkavállaló az emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelésének, de legfeljebb ennek megkezdésétől számított hat hónapig. A munkavállaló „legkésőbb a munkaviszony megszüntetésére irányuló munkáltatói szándék felismerésekor (azaz legkésőbb akkor, amikor megkísérlik átadni számára a felmondó nyilatkozatot, illetve haladéktalanul, ha azt nem személyesen közlik vele) köteles jelezni a munkáltató felé a felmondási tilalmat megalapozó körülményt.  

Kérdésem, hogy elegendő a munkavállaló nyilatkozata, avagy szükséges illetve kérhető-e a munkáltató által igazolás arról, hogy a reprodukciós eljárás folyamatban van? Ezen túlmenően a 6 hónapos időtartam honnan számítódik? 

Kezdőnapja a reprodukciós kezelés kezdő napja, avagy a munkáltató általi tudomásszerzés első napja? Véleményem szerint ez utóbbi sok tekintetben elfogadhatatlan, csakúgy, mintha nem kell orvosi igazolással alátámasztani a reprodukciós eljárás tényleges folyamatban létét.

Válasz:

A felmondási védelem alatt állás bejelentése mellett a munkáltató kérheti e tény hitelt érdemlő bizonyítását is. Ez elsősorban a kezelőorvos nyilatkozatával történhet, amelyben igazolja, hogy a munkavállaló emberi reprodukciós eljárás alatt áll. Az eljárás kezdő időpontja orvosi szakkérdés, célszerű erről is az orvost nyilatkoztatni.

A vezető tisztségviselő felelőssége
Könyv és e-könyv

A kézikönyv nem csak arra vállalkozik, hogy bemutatja a legfontosabb polgári jogi szabályokat, a polgári jogi felelősség alapjait, hanem ezen túl, jogágakon átívelve, közérthetően összefoglalja a téma által érintett különböző területek szabályozását is.

A könyv ára: 4 990 Ft + 5% áfa
 

A hat hónapos határidő objektív jellegű, tehát nem a munkáltató tudomásszerzésétől, hanem az eljárás megkezdésétől számítandó [a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 65. § (5) bekezdés]. Maga a bejelentés egyébként nincs határidőhöz kötve, így arra csak az általános elvek irányadóak.

Így például, ha a bejelentést a munkavállaló csak a felmondás közlésekor teszi meg, a feleket köti az általános együttműködési kötelezettség, így a munkáltató felhívhatja ugyan a munkavállalót az orvosi igazolás bemutatására, ám erre köteles megfelelő – például pár napos – határidőt biztosítani [Mt. 6. § (2) bekezdés].

Válaszadó: Kártyás Gábor. További kérdéseket és válaszokat itt talál. 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.