A hét kérdése: munkaviszony megszüntetése közös megegyezéssel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyik munkavállalónkkal közös megegyezéssel meg kívánjuk szüntetni a munkaviszonyt. Tekintettel arra, hogy már 8,5 éve dolgozik a cégnél, a közös megegyezésben nyújtanánk neki 2 havi távolléti díjnak megfelelő juttatást (kvázi végkielégítést helyettesítő juttatás), valamint ezen felül további 3 havi távolléti díjnak megfelelő juttatást, hogy ösztönözzük a közös megegyezéses megszüntetést. Munkavállaló a munkáltatótól laptopot és mobiltelefont is kapott a munkavégzés során.


Kérdés: Beleírható-e egy ilyen közös megegyezéses megállapodásba, hogy a munkavállaló hozzájárul ahhoz, hogy amennyiben a munkáltatótól kapott dolgokban a munkavállalónak felróható okból kár keletkezett, akkor munkavállaló azt közvetlenül levonhatja a fent említett 2 + 3 havi juttatásból (mindenféle fizetési felszólítás vagy per nélkül)? Másként fogalmazva a közös megegyezésben meghatározott végkielégítést pótló + végkielégítésen felüli többletjuttatás munkabérnek minősül-e és így kiterjednek rá a munkabér védelmére (pl.: munkabérből való levonásra) vonatkozó szabályok vagy sem?

Válasz: A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) szóban forgó szabálya szerint a munkavállaló munkabérére vonatkozó igényéről egyoldalú jognyilatkozattal nem mondhat le, illetve a munkáltató követelését a munkabérből csak a munkavállaló hozzájárulása alapján vonhatja le [Mt. 163. § (1) bekezdés és 161. § (2) bekezdés a) pont].

Nem lehet alapja a munkabérből való levonásnak, ha a munkavállaló előre ad hozzájárulást ehhez, anélkül, hogy ismerné, a munkáltató milyen jogi és ténybeli alapon, milyen összegű kárt követel tőle.

Az Mt. nem határozza meg, mit kell munkabérnek tekinteni az idézett szabályok alkalmazásában. Ezért csak a munkabér rendeltetéséből kiindulva dönthetjük el, hogy egy adott juttatásra kell-e alkalmazni a fenti rendelkezéseket.

A közös megegyezésben adott végkielégítés-jellegű juttatás célja lehet a hosszabb ideig fennállt munkaviszonyért adott elismerés, a munkavállaló lojalitásának díjazása, vagy támogatás a munkaviszony megszüntetését követő időre, azaz egyfajta jövedelempótlás. Mindkét esetben munkabér-jellegű kifizetésről van szó. Ezért álláspontom szerint a munkabér védelmére vonatkozó szabályokat is alkalmazni kell.

Megjegyzem, annak nincs akadálya, hogy a felek e juttatás kifizetését ahhoz a feltételhez kössék, hogy a munkavállaló az általa kezelt eszközökkel hiánytalanul elszámol, és az esetlegesen felmerült károkat megtéríti (Mt. 19. §). Ezzel pedig a munkáltató biztosíthatja, hogy kárigénye rendezésre kerül.

Válaszadó: Dr. Kártyás Gábor. További kérdéseket és válaszokat itt talál.

Munkaügyi e-könyv csomag Koobe Slimbook HD olvasóval

Átalakuló emberi erőforrás menedzsment
Kézírás és karrier
Kezedben a karriered!
Humán controlling eszközök a gyakorlatban
TOP 100 munkajogi kérdés és válasz

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Kontroll alatt a hazai közbeszerzési piac: hároméves rekordot döntött a hiánypótlások száma

2024 első negyedévében összesen 5896 darab hirdetmény érkezett be a Közbeszerzési Hatósághoz, amelyhez 6536 hiánypótlás kapcsolódott. A hiánypótlások száma 4 százalékkal felülmúlta az előző évi adatokat – derül ki a szervezet 2024 első negyedéves Gyorsjelentéséből. Minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 63 a kkv-szektorhoz került.

2024. április 30.

Egyszerűsödött a foglalkoztatási igazolás

A munkaviszony megszűnésekor a munkáltató a munkavállaló számára több, más-más tartalmú dokumentum helyett immár egy darab egységes, a korábbi igazolások kötelező tartalmi elemeit magában foglaló foglalkoztatási igazolás kiállítására köteles.