A munkavégzés helyének módosítása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyakorlatban számos esetben előfordul, hogy a munkáltató a munkavállalót azonos munkakörben, de más munkavégzési helyen szeretné foglalkoztatni, akár hosszabb-rövidebb ideig átmeneti jelleggel, akár véglegesen.


Amennyiben a munkáltató a munkavállaló munkavégzési helyét csak ideiglenesen szeretné módosítani, az Mt. munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatásra vonatkozó szabályai alapján ezt megteheti egyoldalú utasításával is (kiküldetés). Ennek időtartama azonban évente a 44 beosztás szerinti munkanapot vagy 352 órát nem haladhatja meg, azzal, hogy ettől a szabálytól kollektív szerződés – a munkavállaló számára kedvezőtlen irányba is – eltérhet.

A kiküldetés várható tartamáról a munkavállalót tájékoztatni kell, valamint figyelemmel kell lenni a méltányos mérlegelés elvére, a munkavégzési hely meghatározása során. Ez azt jelenti, hogy a munkavégzési hely megváltoztatása nem jelenthet a munkavállaló számára aránytalan sérelmet. Így például a több gyermeket nevelő, jogosítvánnyal nem rendelkező munkavállaló nem utasítható olyan munkahelyen történő munkavégzésre, amelyet tömegközlekedéssel nem vagy csak több órás utazással és várakozással tudna megközelíteni, ami miatt gyermekei felügyeletét nem tudja megfelelően ellátni.

További korlátozás, hogy a munkavégzési hely ugyan módosítható, de a munkavállaló nem kötelező más helységben történő munkavégzésre az alábbi esetekben:

  • a)    a várandóssága megállapításától gyermeke hároméves koráig,
  • b)    gyermeke tizenhat éves koráig, ha gyermekét egyedül neveli, valamint
  • c)    hozzátartozójának tartós, személyes gondozása esetén, továbbá, ha
  • d)    a rehabilitációs szakértői szerv legalább ötven százalékos mértékű egészségkárosodását megállapította.

Természetesen a közös megegyezéssel történő – akár ideiglenes – módosításnak ilyen esetben sincsen akadálya.

A fentiekkel ellentétben a munkavégzési hely álladó megváltoztatása során abból kell kiindulni, hogy az főszabály szerint az a munkaszerződés ún. természetes tartalma. Az Mt. szabályai alapján a munkahelyről a feleknek munkaszerződésben kell rendelkezni, amennyiben azonban ezt elmulasztják, úgy annak azt a helyet kell tekinteni, ahol a munkavállaló a munkáját szokás szerint végzi.

Ugyan a fenti szabály értelmében a munkahely megjelölése nélkül is köthető érvényes munkaszerződés, de tekintettel arra, hogy a bírói gyakorlat szerint a munkavállaló általi rendkívüli felmondásra adhat okot, ha a munkáltató a munkavégzési helyet nem a törvénynek megfelelően jelöli ki, ezért a gyakorlatban lényegesen biztonságosabb megoldás a munkahely munkaszerződésbe foglalása.

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül.
A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.
A szolgáltatást a munkajog.hu portál felületén keresztül éri el, ahol többféle csomagajánlat közül is választhat.

Részletes információ >>

Ennek megfelelően a munkavégzési hely módosítása, ideértve azt is, ha egy konkrét munkahely helyett földrajzi egység (pl. Kelet-Magyarország) kerül megjelölésre a munkavégzés helyeként, minden esetben munkaszerződés módosítást jelent, amelyre a felek közös megegyezése esetén kerülhet csak sor. Azaz, a munkáltató erre irányuló javaslatát a munkavállaló visszautasíthatja.

A munkaszerződés módosításának elutasítása önmagában a munkaviszony megszüntetésének indokaként nem szolgálhat, ugyanakkor elképzelhető, hogy az mégis a munkavállaló munkaviszonyának megszűnéséhez vezet, például akkor, ha a munkavállaló a székhelyét megváltoztatja, és az ott dolgozó munkavállaló által betöltött munkakör az adott helyen ennek következtében megszűnik.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 3.

Kontroll alatt a hazai közbeszerzési piac: hároméves rekordot döntött a hiánypótlások száma

2024 első negyedévében összesen 5896 darab hirdetmény érkezett be a Közbeszerzési Hatósághoz, amelyhez 6536 hiánypótlás kapcsolódott. A hiánypótlások száma 4 százalékkal felülmúlta az előző évi adatokat – derül ki a szervezet 2024 első negyedéves Gyorsjelentéséből. Minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 63 a kkv-szektorhoz került.

2024. április 30.

Egyszerűsödött a foglalkoztatási igazolás

A munkaviszony megszűnésekor a munkáltató a munkavállaló számára több, más-más tartalmú dokumentum helyett immár egy darab egységes, a korábbi igazolások kötelező tartalmi elemeit magában foglaló foglalkoztatási igazolás kiállítására köteles.