Az adóhatóság szerepe a cégeljárásokban
A cégtulajdonosok a társaságok megalapítása és működése során számos esetben tapasztalják azt, hogy a cégbíróság mellett az adóhatóság intézkedéseit, eljárásai is szerepet játszanak abban, hogy a cég adataik hogyan kerülnek bejegyzésre, esetlegesen törlésre.
Már a cég bejegyzésére irányuló eljárásban rögtön szerepet kap az adóhatóság a cég adószámának megállapítása kapcsán. Amennyiben az adóhatóságnak az eljárása hosszabb időt vesz igénybe, vagyis, ha egy munkanapon belül a cég adószámáról az adóhatósága cégbíróságot nem értesíti, a cégbíróság a cégeljárást fel is függeszti, mindaddig amíg az állami adóhatóság a vállalkozás adószámát meg nem állapítja. Az adószám megállapításához szükséges információkat a bejegyzési kérelemben kell előterjeszteni, és ezeket a cégbíróság elektronikus úton továbbítja az adóregisztráció elvégzése érdekében az adóhatóság részére.
Az adóhatóság a cég adószámának megállapítását meg is tagadhatja. Ebben az esetben erről értesíti a cégbíróságot, és ennek hatására a cégbíróság a gazdasági társaság bejegyzésére irányuló kérelmet visszautasítja.
A gazdasági társaság adószáma, főtevékenysége és a további tevékenységi körei megváltoznak, erről is az adóhatóság küld tájékoztatást a cégbíróság részére, és ezen adatváltozások bejegyzése is automatikusan történik meg.
A cégbíróság szintén az adóhatóság digitális értesítése alapján automatikusan jegyzi be a gazdasági társaságközösségi adószámának törlését, illetve e határozat megsemmisítését vagy hatályon kívül helyezését, továbbá a határozat jogerőre emelkedésének napját.
Ide sorolhatjuk még a Ctv. 61/B. § által meghatározott eljárást, amely során egy üzletrész, vagy részvény átruházás kapcsán a cégbíróság az üggyel kapcsolatos változásbejegyzési kérelemről elektronikus úton tájékoztatja az adóhatóságot. Az adóhatóság ekkor három munkanapon belül elektronikus úton jelezheti, ha a vállalkozás esetlegesen a túlfizetéseivel csökkentett, 3 millió forintot meghaladó köztartozással rendelkezik. Ezen feltétel fennállása esetén a cégbíróság hiánypótlási eljárás keretében felhívja a céget a részesedés átruházás napjával, mint fordulónappal elkészített, könyvvizsgáló által hitelesített számviteli törvény szerinti közbenső mérleg benyújtására. Ezen kötelezettség elmulasztása ezt követően akár a változás bejegyzési kérelem elutasításához is vezethet.
A felszámolási eljárást követően megszüntetés kivételével, ha a vállalkozás cégnyilvántartásból történő törlésének van helye, ez csak akkor valósulhat meg, ha az adóhatóság arról tájékoztatja a cég bíróságot, hogy a gazdasági társaság összefüggésében nincs folyamatban lévő adóhatósági eljárás, ellenőrzés, végrehajtás. Ha ilyen eljárást az adóhatóság nem kezdeményez, nem kezdeményez vagy akkor az adóhatóság számára megküldött értesítés napjától, vagy a végelszámolást lezáró beszámoló közzétételétől számított 90 nap elteltével van csak lehetőség a cég törlésére. De, ha az adóhatóság úgy dönt, hogy a vállalkozásnál eljárást folytat, ellenőrzést, végrehajtást indít, vagy a cégnek köztartozása áll fenn, akkor az csak az adóhatósági eljárások jogerős befejezéséről szóló, végelszámolás esetén pedig ezen felül a köztartozást érintően nemlegesnek minősülő elektronikus tájékoztatást követően törölheti a cégbíróság a cég nyilvántartásból.
A gazdasági társaság törlésére az adóhatóság kezdeményezésére is sor kerülhet, ha az adóhatóság a cég adószámának jogerős törlése miatt kezdeményezi. A cégbíróság ilyen esetben a céget az adóhatóság kezdeményezését követő húsz munkanapon belül hivatalból megszűntnek nyilvánítja.
Az egyszerűsített végelszámolás kezdeményezése is az adóhatóság előtt történik, és ennek hatására, az adóhatóság értesítése következtében történik meg a végelszámolás során használt megváltozott cégnév és az egyszerűsített végelszámolás kezdő időpontjának bejegyzése a cégnyilvántartásba.
A cikk szerzője dr. Zalavári György partner ügyvéd. Az Ecovis Zalavári Legal Hungary a Jogászvilág.hu szakmai partnere.