Az ügyvezetői felelősségről három részben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Magyarországon nincsenek könnyű helyzetben a vezető tisztségviselők, vagy közismertebb elnevezéssel az ügyvezetők. Amellett, hogy ők felelnek a cég operatív irányításáért, és képviselik a céget, a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) előírásai alapján egyszerre két irányban is kártérítési felelősséggel tartoznak. 


Egyrészről, az ügyvezető felelős az általa vezetett gazdasági társaság irányában az ügyvezetői tevékenységgel a társaságnak okozott károkért. Másrészről, felel a társaságon kívüli harmadik személyek irányában ügyvezetőként eljárva okozott károkért is, bizonyos esetekben pedig az ügyvezetők büntetőjogi felelősséggel is tartoznak.

Három részes cikksorozatunk első részében az ügyvezető társasággal szembeni felelősségét, a második részben az ügyvezető harmadik személlyel szemben fennálló felelősségét, míg a harmadik részben az ügyvezető esetleges büntetőjogi felelősségét vesszük górcső alá.

A főszabály értelmében az ügyvezető az ügyvezetési tevékenysége során a társaságnak okozott károkért a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai szerint felel a jogi személlyel szemben.

Nem mindegy azonban, hogy az ügyvezető az ügyvezetési feladatokat megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban látja el, tekintettel arra, hogy a két jogviszony eltérő felelősségi rendszerrel rendelkezik.

Amennyiben az ügyvezető munkaviszonyban áll a céggel, akkor a Munka Törvénykönyve (Mt.) szerinti vezető állású munkavállalónak minősül, akinek a polgári jogi felelősségére az Mt.-nek a vezető állású munkavállalóra vonatkozó külön szabályai az irányadók. A vezető állású munkavállalóra is igaz ugyan az az alapvető Mt.-s felelősségi szabály, hogy a munkaviszonyából származó kötelezettségének megszegésével okozott kárt köteles a munkáltatónak, tehát a társaságnak megtéríteni, ha nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.

De míg egy „sima” munkavállalónál a kártérítés mértéke nem haladhatja meg gondatlan károkozás esetén a négyhavi (illetve kollektív szerződés eltérő rendelkezése esetében legfeljebb a nyolchavi) távolléti díjának az összegét, vezető állású munkavállalónál ilyen enyhítés nincsen: ő gondatlan károkozás esetén is, csakúgy, mint szándékos és súlyosan gondatlan károkozás esetében, a teljes kárért felel (ettől persze a felek a munkaszerződésben eltérhetnek).

Rá is irányadó viszont, hogy azt a kárt nem kell megtérítenie, amelynek bekövetkezése a károkozás idején nem volt előrelátható, vagy amelyet a munkáltató vétkes magatartása okozott, vagy amely abból származott, hogy a munkáltató kárenyhítési kötelezettségének nem tett eleget.

Amennyiben pedig az ügyvezető megbízási jogviszonyban látja el az ügyvezetési tevékenységét, felelősségére a Ptk. szerződésszegésért való felelősségre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni. Ennek alapján, ha az ügyvezető tevékenysége során kárt okoz a társaságnak, köteles azt megtéríteni. Csak úgy mentesülhet, ha bizonyítani tudja, hogy a kárt ellenőrzési körén kívül eső, az adott ügyvezetői tevékenység időpontjában előre nem látható körülmény okozta, és nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje vagy a kárt elhárítsa.

Szándékos károkozásnál ebben az esetben is a társaság teljes kárát köteles megtéríteni, ezen kívül azonban a kártérítés mértéke korlátozott: a társaság vagyonában keletkezett károkat és az elmaradt vagyoni előnyt csak abban a mértékben kell megtérítenie, amilyen mértékben a cég igazolni tudja, hogy a kár mint az ügyvezető kötelezettségszegésének következménye az adott ügyvezetői tevékenység kifejtése időpontjában az ügyvezető számára előrelátható volt. Itt is megvan persze a lehetőség, hogy a felek eltérően állapodjanak meg. 

A cikk szerzője dr. Bihary Ákos partner ügyvéd. Az Ecovis Hungary Legal Jogászvilág.hu szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.