Céges külföldi bankszámlát – új Art.


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adóhatóság látókörébe kerülnek a cégek külföldi bankszámlái – jön a kötelező bejelentés, írja az RSM blogja.


Egyes adózóknak az új Art. alapján kötelező lesz bejelenteniük külföldön vezetett bankszámláik adatait. Az évfordulókor már meglévő cégszámlák adatait 2018. január 31-ig kell megadni a NAV felé.

Mely cégeknek kell bejelenteni a külföldön vezetett bankszámlák adatait?

A jövő év elejétől hatályba lépő új adózás rendjéről szóló törvény az adózók és az adózási szakemberek számára egyaránt számos újdonságot és meglepetést tartogat.

A napokban kihirdetett 2017. évi CL. törvény (új Art.) egyik lényeges újítása, hogy egyes adózóknak 2018. január 31-ig be kell jelenteniük a NAV felé a 2018. január 1-jén már meglévő külföldi pénzintézetnél vezetett valamennyi érvényes számlaszámát és a számlát vezető külföldi pénzintézet nevét. 2018. január 1-jétől ezen adózói körnek a külföldi számlaszámokat érintő változást 15 napon belül szintén be kell jelenteniük a NAV felé. Így bejelentendő a külföldi pénzintézetnél vezetett számla száma, a számlát vezető külföldi pénzintézet neve, valamint a számla megnyitásának és lezárásának napja.

A rendelkezés azon gazdasági társaságokra vonatkozik, melyek üzletszerű gazdasági tevékenységet csak a hazai cégbejegyzés iránti kérelem benyújtását követően folytathatnak.

Az ilyen intézkedések kapcsán sokakban felmerül a kérdés, hogy mennyire kell ezt komolyan venni, honnan fog egyébként a NAV tudomást szerezni a külföldi számlák létezéséről?

Elsősorban egy-egy adóellenőrzés kapcsán a vállalkozás dokumentumainak vizsgálata során kerülhet információ az Adóhatóság birtokába a külföldi bankszámlák kapcsán. Persze ennek a vizsgálatnak nem kell feltétlenül az adott cégre vonatkoznia, lehet ez akár az egyes üzleti partnereknél lefolytatott vizsgálat is, amelynek során azt tapasztalják, hogy egy magyar vállalkozás részére külföldi bankszámlára történik a fizetés.

[htmlbox art_tukor]

Ma már számos lehetőség áll az Adóhatóság rendelkezésére arra vonatkozóan, hogy a külföldi bankszámlák adataihoz hozzájuthasson. Az Európai Unió tagállamai közötti pénzügyi számlákkal kapcsolatos automatikus információcsere, valamint adó-megállapítási jogsegély lehetősége, továbbá az OECD nemzetközi információcsere rendszere és mindezek mellett bizonyos kettős adóztatás elkerüléséről szóló kétoldalú egyezmények is lehetőséget biztosítanak az országok közti adatkérésre, adatszolgáltatásra.

Érdemes-e rejtegetni az adóhatóság elől a cég külföldi bankszámláit?

Nem kifejezetten. Amennyiben ugyanis az arra kötelezett gazdasági társaság elmulasztja bejelentési, vagy változás-bejelentési kötelezettségét és később a NAV ezt megállapítja, az új Art. 221. §-a alapján, amennyiben 15 napon belüli hiánypótlásra történő felhívást követően sem történik meg a mulasztás pótlása, abban az esetben a NAV 100 ezer forint, további 15 napos hiánypótlási határidő eredménytelen letelte után pedig 500 ezer forint mulasztási bírságot szab ki az adózóval szemben.

Mindezek alapján tehát érdemes minden érintett vállalkozásnak, tehát a belföldi bejegyzésű gazdasági társaságoknak elgondolkozniuk azon, hogy a jelenleg meglévő külföldi bankszámláit a megváltozott jogszabályi környezetben is érdemes-e megtartaniuk.

A bejegyzés szerzője Vizer József, az RSM Hungary adómenedzsere. az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.