Egyre csökken a cégek száma


Idén a magyarországi cégek száma hónapról-hónapra csökkent, így éves összevetésben csaknem 10 ezerrel kevesebb cég működik hazánkban. Bár a járvány után növekedett a cégalapítási kedv, ez nem ellensúlyozta a megszűnő cégek számának növekedését. Az új felszámolási eljárások száma rekordot döntött, különösen a 3-5 éves korú cégek között – áll az Opten lapunknak eljuttatott közleményében.

2023-ban még nem volt olyan hónap, amelyben a magyarországi cégszám nőtt volna. A júniusi adatokkal együtt már csaknem 10 ezerrel kevesebb cég működik hazánkban, mint tavaly decemberben.

Már a járvány előtt is csökkenő tendencia volt megfigyelhető a cégek számában, amit csak három ágazat (villamosenergia, építőipar, közigazgatás) tudott kis mértékben ellensúlyozni. A járvány után a leginkább érintett szektorokban (szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, kereskedelem) felzárkózás kezdődött, az alapítási kedv növekedett, de ez sem volt elég a cégszámcsökkenés megállítására. „Az elmúlt hat évben ingadozások voltak, de a cégszámcsökkenés volt a jellemző trend. Az aktuális cégszámot a moratórium torzítja, amelynek hatása fokozatosan csökken, és már láthatók a gazdasági nehézségek is, amit az új eljárások számának növekedése jelez.” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

A cégalapítások volumene se nem kiugróan magas, se nem jelentéktelenül alacsony, azonban az elmúlt 6 év szezonális átlagát meghaladóan közelít a 2 500-as mértékhez. A megszűnő cégek száma hasonló trendet mutat, itt a számláló több mint 3000-et mutat. A moratórium idejét kivéve, szezonálisan a cégalapítások száma hagyományosan alulmaradt a megszűnések számával szemben, így a gazdasági hatások ezen a területen kevésbé kirívóak.

Ugyanakkor jelentős változás figyelhető meg a cégek megszűnési formáinak arányában.

„Normális” körülmények között a kényszertörléssel megszűnt cégek aránya volt a legmagasabb, azonban a KATA tavalyi módosítása miatt ez a trend fordult, és a végelszámolási eljárással szűnt meg a legtöbb cég.

Az új eljárások között az újonnan indított felszámolási eljárások száma 2500 fölé emelkedett, ami az elmúlt 6 év legmagasabb értéke. Továbbra is a 3-5 éves cégek a leginkább érintettek: arányuk meghaladja a 40 százalékot.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.