Hét kérdése: tanulmányi szerződés megszüntetése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy munkavállaló fél év után abbahagyta a tanulmányait, mert nem indult végül az a specializáció, amit el szeretett volna végezni. Ebben az esetben szüntessük meg a tanulmányi szerződését?


A tanulmányi szerződést bármelyik fél azonnali hatállyal felmondhatja, ha körülményeiben olyan lényeges változás következett be (értelemszerűen a szerződéskötéskori helyzethez képest), amely a szerződésből folyó kötelezettségek teljesítését lehetetlenné tenné, vagy az aránytalan sérelemmel járna számára.

A munkavállaló felmondása esetén a munkáltató a nyújtott támogatást visszakövetelheti [Mt. 229. § (7) bek.]. Vagyis még teljesen jogszerű felmondás esetén is vissza lehet követelni a munkavállalótól a nyújtott támogatást, ami természetesen csak egy lehetőség a munkáltatónak, nem köteles azt érvényesíteni.

Emellett természetszerűleg, a felek közös megállapodással is megszüntethetik a tanulmányi szerződést.

Vannak munkavállalóink, akiknek a tanulmányait a tandíj 75 százalékának kifizetésével támogatjuk. Egyes esetekben az egyetem/főiskola a tandíj 100 százalékát számlázza ki felénk, mi pedig 25 százalékot visszavonunk a munkavállaló béréből. Amennyiben ez a visszavonás nem történt meg (akár több féléven keresztül), ezt visszamenőleg megtehetjük vagy hónapok elteltével már nem? Amennyiben a munkavállalóval megállapodást kötünk a visszafizetésre vonatkozóan, akkor levonhatjuk a béréből a tandíjak önrészét?

Igen, de kizárólag a munkavállaló írásbeli beleegyezése alapján lehetséges a tandíj önrészének levonása a munkavállaló munkabéréből, akár hónapokkal később, mivel az Mt. 161. § (2) bekezdése alapján a munkáltató követelését a munkabérből levonhatja a munkavállaló hozzájárulása alapján a levonásmentes munkabérrészig.

2014. május 14-15.: XI. Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szakmai Konferenciája

Érdekli, mit jelenthet cége számára a halasztott áfa július 1-jei kivezetése? Van megoldás az ebből következő likviditási kérdések megoldására? Regionális terjeszkedés, mint az iparág jövője? Ha igen, hogyan finanszírozza az export orientált növekedési stratégiát?

A válaszokat és az együttgondolkodás lehetősét kínáljuk,  jöjjön el kétnapos szakmai konferenciánkra!

Ízelítő a programból:

2014. május 14.

  • 10:10-12:15 Likviditás – Van megoldás az ÁFA előfinanszírozására?
  • 13:30-15:15 Valahol Európában – Munkaerő-kölcsönzés külföldre

2014. május 15.

  • 10:00-10:40 Munkajogi kérdések speciálisan kölcsönbevevőknek
  • 11:00-12:30 Az iparág  jövője: regionális fúzió

Helyszín: Balatonkenese, Hotel Marina Port****, 8174 Balatonkenese Kikötő Utca 2-4.

Bővebb információk és jelentkezés itt >>>

Amennyiben a munkavállaló nem hajlandó beleegyezését adni a levonáshoz, akkor fizetési felszólítással tudja érvényesíteni a még el nem évült követeléseit, amennyiben annak összege nem haladja meg a mindenkori minimálbér (a kötelező legkisebb munkabér) háromszorosának összegét.

Amennyiben a követelt összeg meghaladja a kötelező legkisebb munkabér háromszorosának összegét, akkor bírósági úton tudja érvényesíteni a munkavállalóval szembeni követeléseket [Mt. 285. § (1)-(2) bek.].

Válaszadó: Dr. Fodor T. Gábor. Továbi kérdéseket és válaszokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.