Hét kérdése: tanulmányi szerződés megszüntetése
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Egy munkavállaló fél év után abbahagyta a tanulmányait, mert nem indult végül az a specializáció, amit el szeretett volna végezni. Ebben az esetben szüntessük meg a tanulmányi szerződését?
A tanulmányi szerződést bármelyik fél azonnali hatállyal felmondhatja, ha körülményeiben olyan lényeges változás következett be (értelemszerűen a szerződéskötéskori helyzethez képest), amely a szerződésből folyó kötelezettségek teljesítését lehetetlenné tenné, vagy az aránytalan sérelemmel járna számára.
A munkavállaló felmondása esetén a munkáltató a nyújtott támogatást visszakövetelheti [Mt. 229. § (7) bek.]. Vagyis még teljesen jogszerű felmondás esetén is vissza lehet követelni a munkavállalótól a nyújtott támogatást, ami természetesen csak egy lehetőség a munkáltatónak, nem köteles azt érvényesíteni.
Emellett természetszerűleg, a felek közös megállapodással is megszüntethetik a tanulmányi szerződést.
Vannak munkavállalóink, akiknek a tanulmányait a tandíj 75 százalékának kifizetésével támogatjuk. Egyes esetekben az egyetem/főiskola a tandíj 100 százalékát számlázza ki felénk, mi pedig 25 százalékot visszavonunk a munkavállaló béréből. Amennyiben ez a visszavonás nem történt meg (akár több féléven keresztül), ezt visszamenőleg megtehetjük vagy hónapok elteltével már nem? Amennyiben a munkavállalóval megállapodást kötünk a visszafizetésre vonatkozóan, akkor levonhatjuk a béréből a tandíjak önrészét?
Igen, de kizárólag a munkavállaló írásbeli beleegyezése alapján lehetséges a tandíj önrészének levonása a munkavállaló munkabéréből, akár hónapokkal később, mivel az Mt. 161. § (2) bekezdése alapján a munkáltató követelését a munkabérből levonhatja a munkavállaló hozzájárulása alapján a levonásmentes munkabérrészig.
2014. május 14-15.: XI. Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szakmai Konferenciája |
Érdekli, mit jelenthet cége számára a halasztott áfa július 1-jei kivezetése? Van megoldás az ebből következő likviditási kérdések megoldására? Regionális terjeszkedés, mint az iparág jövője? Ha igen, hogyan finanszírozza az export orientált növekedési stratégiát?
A válaszokat és az együttgondolkodás lehetősét kínáljuk, jöjjön el kétnapos szakmai konferenciánkra!
Ízelítő a programból:
2014. május 14.
- 10:10-12:15 Likviditás – Van megoldás az ÁFA előfinanszírozására?
- 13:30-15:15 Valahol Európában – Munkaerő-kölcsönzés külföldre
2014. május 15.
- 10:00-10:40 Munkajogi kérdések speciálisan kölcsönbevevőknek
- 11:00-12:30 Az iparág jövője: regionális fúzió
Helyszín: Balatonkenese, Hotel Marina Port****, 8174 Balatonkenese Kikötő Utca 2-4.
Bővebb információk és jelentkezés itt >>>
|
Amennyiben a munkavállaló nem hajlandó beleegyezését adni a levonáshoz, akkor fizetési felszólítással tudja érvényesíteni a még el nem évült követeléseit, amennyiben annak összege nem haladja meg a mindenkori minimálbér (a kötelező legkisebb munkabér) háromszorosának összegét.
Amennyiben a követelt összeg meghaladja a kötelező legkisebb munkabér háromszorosának összegét, akkor bírósági úton tudja érvényesíteni a munkavállalóval szembeni követeléseket [Mt. 285. § (1)-(2) bek.].
Válaszadó: Dr. Fodor T. Gábor. Továbi kérdéseket és válaszokat itt talál.