Ifjúsági garanciaprogram: készülnek a részletek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Év végéig kidolgozzák a részleteit a 25 év alatti fiatalok munkanélküliségének csökkentését célzó ifjúsági garanciaprogramnak, amelyet az Európai Unió jövőre 15 milliárd forinttal támogat Magyarországon.


A programról Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi összetartozásért felelős biztosa elmondta, hogy a Bizottság  által szorgalmazott kezdeményezés szakmai gyakorlatot, képzést, munkalehetőséget kínál a fiataloknak, s erre két év alatt 6 milliárd euró áll a tagországok rendelkezésére. A biztos jelezte: ebben prioritást kell kapniuk a nehezen foglalkoztathatóknak, például az iskolát idő előtt elhagyóknak, mert ők nehezebb helyzetben vannak, mint a válság miatt munkát nem kapó diplomások.

A Magyarországon jövőre induló program kapcsán Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára megjegyezte: kicsit illúziónak tartja, hogy a 15 milliárd forintos támogatásból minden megoldódik, hiszen a kormány ennek az összegnek többszörösét fordítja képzésre, vállalkozások indításának támogatására, járulékkedvezményekre. Megjegyezte, hogy a munkahelyek többsége Ázsiába települ át és az előírásbeli különbségek miatt Európa egyre inkább versenyhátrányba kerül, például Kínával szemben.

Az államtitkár kiemelte: radikális, jó beavatkozásnak tartja a közfoglalkoztatást, ugyanis olyan rétegek álltak ismét munkába, akik hosszú ideje nem dolgoztak. Jelezte: a munkanélküliség 10 százalék alá esett, néhány tízezer foglalkoztatott híján 4 millióan dolgoznak az országban.

Rétvári Bence szólt a gyakornoki munka fontosságáról, jelezve, hogy azzal munkatapasztalatot lehet szerezni, ami később elengedhetetlen az álláskeresésnél. Hozzátette: az állam ma ezt is 8,5 milliárd forinttal támogatja. Kitért a Vállalkozz itthon! elnevezésű programra is, amely a 35 év alattiaknak ad tudást egy vállalkozás elindításához, a jó üzleti tervek pedig 3, illetve 6 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapnak.

Komáromi Róbert, a Nemzeti Munkaügyi Hivatal főigazgatója arról beszélt: az ifjúsági garanciaprogram részleteit, az uniós és az ahhoz bevont hazai források felhasználásának módját december 31-ig rögzítik. A programba a munkaügyi kirendeltségeken keresztül vezet az út.

Őry Csaba fideszes európai parlamenti képviselő, a néppárti frakció foglalkoztatási koordinátora azt mondta: bár minden tagállam nemzeti keretek között dönt foglalkoztatási programjairól és a helyzetek nagy mértékben eltérnek, az unióban az utóbbi időben nagyon felgyorsult a tapasztalatcsere e kérdésben. Kitért arra is, pozitív lehetőségeket lát a munkahelyek és az iskolák közötti együttműködésben, mert gyorsan változik, hogy mikor és mit kell gyártani, szolgáltatni, ezért rugalmas tanulásra van szükség.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 25.

GVH-elnök: Európa versenyképességét fenyegeti a bürokrácia

Európa versenyképességét komolyan fenyegeti a túlzott bürokrácia és a túlszabályozás, amelyek gátolják az innovációt és a fogyasztók jólétét – mondta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az erdélyi Tusnádfürdőn a GVH tájékoztatása szerint.

2024. július 25.

MNB: lényegesen javult a bankrendszer digitális felkészültsége

Az utóbbi évek során lényegesen javult a magyar bankrendszer digitális felkészültsége, a következő időszakban a biztosítási és a tőkepiaci szektornak is föl kell zárkóznia – mondta a Magyar Nemzeti Bank (MNB) digitalizációért és fintech fejlesztésért felelős ügyvezető igazgatója a jegybank fintech és digitalizációs jelentésének bemutatóján.