Jogszabálymódosítás: egyszerűbbé vált a társasházi parkolóhelyek értékesítése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyszerűbbé vált a társasházban lévő gépkocsibeállók értékesítése május 2-tól egy jogszabálymódosítás következtében – hívta fel a figyelmet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda közleményében.

Felidézték, hogy a társasházi teremgarázsokban található parkolóhelyeket az ingatlan-nyilvántartásban tipikusan nem önálló ingatlanokként, hanem egy közös garázsként jegyezték be.

Ha valaki el akarta adni a parkolóhelyét, meg kellett keresnie a tulajdonostársakat tértivevényes leveleken keresztül, hogy biztosítsa számukra elővásárlási joguk gyakorlását, ami időt és költségeket jelentett – részletezték.

Az ügyvédi iroda rámutatott arra, hogy a jogszabályváltozás lehetővé teszi az újonnan épülő garázsok esetében, hogy a parkolóhelyeket mostantól önálló ingatlanként vegyék nyilvántartásba, így ezek értékesítése is könnyebbé válik.

A közlemény szerint a módosítás megoldást kínál a már megépült, közös tulajdonban álló társasházi garázsok eladására is. A jövőben elegendő, ha a parkolóhely eladója a földhivatal részére csatolja a társasházi közös képviselő nyilatkozatát, amely igazolja, hogy a vételi ajánlatot a társasház közös használatú helyiségében kifüggesztették. A gyakorlatban már alkalmazták ezt a megoldást, azonban eddig az adott földhivatal jóindulatán múlott, hogy azt el is fogadták-e – írták.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2020. augusztus 14.

A társasház alapító okirata szabályozhatja a közös tulajdon használatára vonatkozó kötelmeket is

A társasházi törvények az alapító okirat kötelező tartalmi elemeit rögzítő szabálya egyoldalúan kógens: nem zárja ki a felsoroltak mellett további, így a közös tulajdon használatára vonatkozó kötelmek felvételét. Ha az alapító okirat a közös használatra vonatkozó rendelkezést is tartalmaz, e kérdésben a közgyűlés az alapító okiratot érintő, érvényes határozatot nem hozhat – a Kúria eseti döntése.
2021. március 18.

A társasház-alapítás előzetes tényének feljegyzéséhez kapcsolódó joghatások

A társasház-alapítás előzetes tényének ingatlan-nyilvántartásba történő feljegyzését, valamint a társasház bejegyzését gyakran összekeverik, ezért elsőként azt érdemes röviden bemutatni, hogy az előbbi milyen közvetlen joghatásokkal rendelkezik, és mennyiben különbözik a társasház bejegyzésétől.
2020. május 21.

A bírói szerződésmódosítás jogintézményének alkalmazhatósága a hatályos Ptk. és a kapcsolódó bírói gyakorlat szerint

A tanulmány kiindulópontját a hatályos Ptk. vonatkozó szakasza (Ptk. 6:192. §) képezi, a szerző ennek alapján vizsgálja a jogintézmény alkalmazhatóságának feltételeit, különös figyelmet szentelve a jogviszony tartóssága kérdésének és a körülményekben a szerződés megkötését követően bekövetkezett változásoknak, azok rendes üzleti kockázaton kívüli jellegének. A vizsgált téma feldolgozása során a Ptk. normaszövege mellett szintén fontos szerephez jut a jogintézményhez kapcsolódóan kialakult bírói ítélkezési gyakorlat, ismertetésre kerülnek továbbá a korábbi és a kortárs magánjogtudomány releváns megállapításai.