A családi cégek a gazdaság bővülését kedvezőbben, a sajátjukét kedvezőtlenebbül látják


 A magyar családi cégek a gazdaság alakulását tekintve derűlátóbbak, egyéves időtávon többen várnak javulást, mint visszaesést, ugyanakkor kisebb árbevétel-növekedést és nagyobb profitcsökkenést valószínűsítenek 2024-ben saját gazdálkodásukban, mint  negyedévvel korábban – közölte a K&H.

Ezt mutatja tájékoztatásuk szerint a 2 milliárd forint éves árbevétel feletti 81 családi vállalat megkérdezésén alapuló K&H-index. A 2023 negyedik negyedévi indexérték 0 pont lett, ami enyhe visszaesés az előző negyedévi 3 ponthoz képest. A változás mögött az áll, hogy a saját cégük kilátásait mutató vállalati részindex 8 pontról 2 pontra csökkent, míg a makro részindex mínusz 10 pontról mínusz 4 pontra javult az előző negyedévhez képest – írták a közleményben.

A felmérés szerint a családi vállalatok átlagosan bevételük 0,2 százalékos növekedésre számítanak a következő egy évben, ami jelentős visszalépés az előző negyedévi 1,5 százalékhoz képest, és átlagosan 1,6 százalékos veszteséget várnak az idén, dupláját a korábbi 0,8 százalékos várakozásuknak. Hozzátették, a kedvezőtlen várt pénzügyi eredmények a foglalkoztatási és beruházási szándékra is hatással vannak, a szektorban csekély mértékű, átlagosan 0,4 százalékos létszámbővítés várható, és kismértékben a beruházást tervezők aránya is csökkent, 39-ről 35 százalékra.

A makrogazdaságban a vállalatok 38 százaléka a jelenlegi ütemnél nagyobb növekedésre számít, és 62 százalékról 35 százalékra csökkent a gazdasági lassulására számítók aránya 2024-re. Hároméves időtávon a javulásra és stagnálásra számítók aránya a korábbi 40 és 42 százalékról 45, és 48 százalékra nőtt. Gazdasági visszaesést ezen az időtávon mindössze a vállalatok 7 százaléka valószínűsít az előző negyedévi 18 százalékhoz képest – közölte a K&H.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 29.

A vállalkozások 80 százaléka megy csődbe az alapító halála után

Ma már ismert tény, hogy a rendszerváltás utáni évtizedben alapított vállalkozások alapító tömegesen mennek nyugdíjba, elindítva ezzel a rendszerváltó régióra jellemző generációváltás hullámot. Egy friss kutatás szerint ráadásul a vállalkozók 61 százalékának semmilyen terve nincs az utódlással kapcsolatban, ami számos problémát vet fel.
2018. március 19.

Alternatív vitarendezés a családi vállalkozásoknál 2. rész

Cikkünk előző részében a családi vállakozás fogalmával és kialakulásának történetével foglalkoztunk. A mostani írásunk  a családi vállalkozások gazdaságban való jelenlétét, működését és a felmerülő problémákat ismertetjük.

2018. március 19.

Alternatív vitarendezés a családi vállalkozásoknál 3. rész

A családi vállalkozások tagjai közötti mediáció: a vitarendezés a megromlott kapcsolatban alternatívát nyújthat a rokonok-üzlettársak viszálya tekintetében. Mivel ez a szituáció egy morális csalást, kiábrándulást képvisel, a per lehetősége inkább egy potenciális nyilvános „sárdobálás”, ezzel szemben a mediáció segítségével a felek méltósága akár megőrizhető is lehet.