Lehet-e a munkavállaló cégjegyzésre, képviseletre jogosult?


A vezető tisztségviselők mellett a munkavállalók közül a cégvezetők is kaphatnak képviseleti jogot.

A vállalkozások képviseletére a köztudatban az ügyvezetők vagy az igazgatósági tagok jogosultak, de a ténylegesen ez a kör a munkavállalókkal jóval tágabb lehet. Ám a vezető tisztségviselők képviseleti joga mellett lehetséges a munkavállalók közül a cégvezetőknek is képviseleti, cégjegyzési jogot adni.

A szervezeti képviselet arról szól, hogy a cégek létesítő okirata vagy szervezetére és működésére vonatkozó belső szabályzata a jogi személy szervezetén belül képviseleti joggal járó tisztséget, munkakört határozhat meg, amely pozíció betöltője szintén önálló képviselőnek minősül. Ilyen lehet a vállalkozás különálló, telephelyen működtetett szervezeti egységének vezetője, aki az egység rendeltetésszerű működéséhez szükséges körben a cég önálló képviselőjévé válhat.

Arra is van mód, hogy az ügyek meghatározott csoportjára nézve a munkavállalót írásbeli nyilatkozattal a jogi személy képviseletének jogával ruházzák fel. Ilyenkor ezt a képviseleti jogot a munkavállaló az ügyvezetés írásbeli nyilatkozatában meghatározott, képviseleti joggal rendelkező más személlyel együttesen gyakorolhatja.

Fontos tudni, hogy a cégnyilvántartásba bejegyzett képviselő képviseleti jogának korlátozása és nyilatkozatának feltételhez vagy jóváhagyáshoz kötése harmadik személyekkel szemben nem hatályos. Ez alól az az eset minősül kivételnek, ha a harmadik személy a korlátozásról vagy a feltétel bekövetkeztének vagy a jóváhagyásnak a szükségességéről és annak hiányáról tudott vagy tudnia kellett volna.

A munkavállaló címpéldánya, aláírásmintája a cégbíróságra is benyújtható, így ez mindenki számára megismerhetővé válik. Ezeken az okiratokon – a létesítő okiratában foglaltakkal egyezően – fel kell tüntetni a cég nevét, a cégjegyzésre jogosult nevét, lakóhelyét, a képviselet jogcímét (pl. vezető tisztségviselő, munkavállaló), a cégjegyzés módját, valamint a cégjegyzésre jogosult aláírási mintáját. A cégjegyzésre jogosult munkavállaló kérésére az aláírási címpéldányon a cégnél ellátott feladatköre, beosztása is szerepeltethető.

Érdekes még a vélelmezett és látszaton alapuló képviselet esete is. Ez azt jelenti, hogy ha egy cég üzlethelyiségben vagy az ügyfélforgalom számára nyitva álló egyéb helyiségben a vállalkozás munkatársáról okkal feltételezhető, hogy az ott szokásos jognyilatkozatok megtételére jogosult, akkor őt is képviselőnek kell tekinteni.

Szintén a cég képviselőjének kell tekinteni azt a személyt, akiről eljárása és a képviselt személy magatartása alapján okkal feltételezhető, hogy jogosultsággal rendelkezik a képviselt személy nevében jognyilatkozatot tenni.

Természetesen mindenki számára az a biztonságos, ha a cégnyilvántartásban ellenőrzi, hogy valójában ki a bejegyzett képviselő, és adott esetben akár a képviselőként eljáró személyt ezen joga, személye igazolására is felhívja egy komolyabb ügylet kapcsán.

A cikk szerzője dr. Zalavári György partner ügyvéd. Az Ecovis Hungary Legal a Jogászvilág.hu szakmai partnere.

ECOVIS 202107




Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.