Meghosszabbítják az „Út a szakmaválasztáshoz” pályázatot
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Ösztöndíjban részesülhetnek a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű – elsősorban roma – tanulók annak az uniós projektnek köszönhetően, amelyet a Nemzeti Munkaügyi Hivatal és konzorciumi partnerei: az Országos Roma Önkormányzat, a Roma Nemzetiségi Kulturális és Foglalkoztatási Módszertani Intézményhálózat, az Oktatási és Továbbképzési Központ Alapítvány, valamint a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara valósítanak meg. Az Út a szakmaválasztáshoz” című kiemelt projekt közel 6 milliárd forint keretösszegű – derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján olvasható közleményből.
A kormány és az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló kiemelt projekt célja a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű – elsősorban roma – tanulók felzárkózási esélyeinek növelése. A program keretében az oktatási esélykülönbségek csökkentését és az iskolai lemorzsolódás mérséklését a tanulóknak nyújtott ösztöndíj, valamint mentori, továbbá pályaorientációs szolgáltatások biztosításával kívánja elérni a konzorcium. A távlati cél az, hogy mintegy 6000 gyermek kapcsolódjon be sikeresen a szakképzésbe, és szerezzen piacképes szakmát.
Az ösztöndíjra a 2013/2014-es tanévben az általános iskola hetedik és nyolcadik osztályában tanuló hátrányos, illetve halmozottan hátrányos helyzetű diákok pályázhatnak. A támogatás összege a féléves tanulmányi eredménytől függően változik. Az ösztöndíjat a tanulók két tanéven keresztül, vagy hetedik-nyolcadik osztályban, vagy pedig nyolcadik osztályban és a szakiskola/szakközépiskola első évfolyamában kaphatják meg. A fiatalok az anyagi támogatáson kívül mentori fejlesztésben és pályaorientációs szolgáltatásban is részesülnek.
A mentori pályázati felhívásra és a tanulói ösztöndíjpályázatra a projekt első szakaszában 2013. november 14-től 2013. december 14-ig jelentkezhettek az Észak-magyarországi, az Észak-alföldi, a Dél-alföldi, a Közép-dunántúli, a Nyugat-dunántúli és a Dél-dunántúli régióban élő diákok és az elhivatottságot érző pedagógusok.
A projekt első három szakasza már lezárult, az eredményről a döntést követően kapnak értesítést a jelentkezők. A tanulói és mentori pályázat negyedik szakaszában 2014. március 7-től 2014. április 7-ig lehet jelentkezni. Az aktuális dokumentumok 2014. március 07-től érhetőek el a projekt honlapján.