Munkaerőhiány: a robotok jelenthetik a megoldást


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A robottechnológia lehet a megoldás a szakemberhiányra, főleg az ipart és a szolgáltató szektort segíthetik a korszerű alkalmazások: az automatizálás Magyarországon félmillió állást válthat ki – közölte a Universal Robots (UR) kedden.


A cég elemzése szerint jelentősen át fog alakulni a munkaerőpiac a robotok hatására. Idén világszerte 14 százalékkal több ipari robotot üzemeltek be, mint tavaly, 2019-ig pedig évente átlagosan 13 százalékos növekedés várható – írták az International Federation of Robotics előrejelzésére hivatkozva. Hozzátették: az együttműködő robotok piaca a 2015-ben mért 110 millió dollárról 2022-re 3,3 milliárd dollárra nőhet; az automatizálásban leginkább érintett szektorok közé tartozik az autóipar, az elektronikai összeszerelő ipar, a fém- és a gyógyszeripar. A cég előrejelzése szerint a Közép- és Kelet-Európában is a globálishoz hasonló lehet a növekedés.

A UR szerint a robotizáció megoldást jelenthet a magyar munkaerőpiacot sújtó szakemberhiányra. Emlékeztetnek: a feldolgozóiparban a cégek 70, míg a szolgáltató szektorban 40 százaléka nevezte a munkaerőhiányt termelést korlátozó tényezőnek. A közlemény a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara felmérésére hivatkozva emlékeztet: a magyar foglalkoztatottak 12 százalékát érintheti az automatizáció. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon a robotok félmillió állást válthatnak ki: ezek harmada az iparhoz, ötöde az irodai adminisztrációhoz kapcsolódik – írták. A közlemény szerint a robotok ma már a kis- és középvállalkozások számára is elérhetőek, de Magyarországon a magánszektor jelentős része még nem képes ilyen beruházásokat megvalósítani.

A UR szerint a növekvő automatizálás azzal is járhat, hogy munkahelyek szűnnek meg, ezért érthetőnek nevezték az emiatti félelmeket. Az együttműködő robotok azonban, mint nevük is mutatja, nem a humán munkaerő leváltására jöttek létre, hanem az emberi feladat elvégzésének segítésére – tették hozzá. A cég kelet-közép-európai vezérigazgatója szerint az emberi kreativitás, érzékelés és intelligencia, a döntéshozatali képesség nem pótolható, így a teljes automatizáció valószínűleg sosem fog megvalósulni, de a monoton vagy veszélyes feladatokra jobban beválhatnak a robotok.

A Universal Robots 2005-ben jött létre Dániában. Első UR-robot 2008 decemberében megjelent a piacon; a cég ma már a világ több mint 50 országában értékesít. A Universal Robots világszerte több mint 270 embert foglalkoztat; leányvállalatokkal és regionális irodákkal rendelkezik az USA-ban, Spanyolországban, Németországban, Szingapúrban, Csehországban, Indiában és Kínában.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

NIS2: ki legyen az információs rendszerek biztonságáért felelős személy?

A kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan-törvény” hatálybalépésével kezdetét vette Magyarországon is az EU új NIS2 (Network Information System v2) irányelvének átültetése a hazai jogrendbe. Ezek az információvédelmi követelmények minden eddiginél szélesebb kört érintenek, az előzetes becslések alapján közvetlenül 2500-3000 társaság került a hatálya alá. Az érintett cégeknek  2024. június 30-ig már csak alig két hónap áll rendelkezésükre, hogy bejelentkezzenek a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (SZFTH).  A regisztráció során adminisztratív és technikai jellegű cégadatok megadása mellett az információs rendszerek biztonságáért felelős személy (IBF) adatait és elérhetőségét is fel kell tüntetni. Kóczé Péter a Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég digitális üzletágának vezetője segít átgondolni, hogy mi alapján válasszuk ki a cég számára optimális megoldást.

2024. május 7.

Új “kódex” a bevándorlási jog területén

A Wolters Kluwer Hungary által szervezett három részes webinárium-sorozat első előadásában a bevándorlási jog területén hatályba lépett új kódexet mutatta be dr. Fehér Dániel adótanácsadó, a Fehér Legal & Tax irodavezető ügyvédje és dr. Borka Balázs ügyvéd, a Fehér Legal & Tax partnere .

2024. május 3.

Kontroll alatt a hazai közbeszerzési piac: hároméves rekordot döntött a hiánypótlások száma

2024 első negyedévében összesen 5896 darab hirdetmény érkezett be a Közbeszerzési Hatósághoz, amelyhez 6536 hiánypótlás kapcsolódott. A hiánypótlások száma 4 százalékkal felülmúlta az előző évi adatokat – derül ki a szervezet 2024 első negyedéves Gyorsjelentéséből. Minden közbeszerzésben elköltött 100 forintból 63 a kkv-szektorhoz került.