Utazó munkavállaló munkaidejének nyilvántartása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Munka Törvénykönyve valamennyi munkavállaló tekintetében általános jellegű kötelezettségként írja elő a rendes és a rendkívüli munkaidő, a készenlét és a szabadság tartamának nyilvántartását, oly módon, hogy abból naprakészen megállapítható legyen a teljesített rendes és rendkívüli munkaidő, valamint a készenlét kezdő és befejező időpontja is. Mire figyeljen a munkáltató az utazó munkavállaló munkaidejének nyilvántartása során?


A belföldi és nemzetközi közúti személyszállítás és árufuvarozás körében forgalmi utazó munkakörben foglalkoztatott munkavállalóval (a továbbiakban: utazó munkavállaló) a munkáltató írásban megállapodhat a beosztás szerinti napi, illetve heti munkaidő legfeljebb 24, illetve 60 órára emelésében. A munkáltató az ilyen tartalmú megállapodást is köteles nyilvántartani. A munka-és pihenőidő nyilvántartási kötelezettségének Munka Törvénykönyvében meghatározott szabályaitól sem a felek, sem kollektív szerződés nem térhet el.

Az utazó munkavállaló munka- és pihenőidejére azonban nemcsak az Mt., hanem a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény (Kkt.) szabályai is vonatkoznak. A Kkt. a munkaidő mellett a rendelkezésre állási idő fogalmát is meghatározza. Utóbbi a munkaidőnek és pihenőidőnek nem minősülő minden olyan idő, amely során a munkavállalónak nem kell a munkahelyén tartózkodnia, de készen kell állnia a jármű vezetésének megkezdésére, folytatására, illetve egyéb munka elvégzésére.

Ilyen például a határátlépéssel vagy hétvégi közlekedési korlátozással összefüggő, várakozással eltöltött idő, vagy több gépjárművezető esetén a jármű vezetési ideje alatt a járművet vezető személy mellett, vagy a fekvőhelyen eltöltött idő. Munkaidőnek minősül különösen a közúti személyszállítási, illetve árufuvarozási tevékenységre fordított teljes idő, amely magában foglalja a vezetési időt, a be- és kirakodásra fordított időt, az utasok be- és kiszállásánál való segédkezéssel töltött időt.

A Kkt. előírja, hogy a munkáltató a Munka Törvénykönyvében meghatározott tartalmú nyilvántartáson túl a rendelkezésre állási időt is köteles nyilvántartani, és azt öt évig megőrizni. Ugyanígy az utazó munkavállaló munkával töltött idejéről is nyilvántartást kell vezetni, és azt két évig megőrizni. Továbbá a Kkt. számos, a Munka Törvénykönyvétől eltérő rendelkezést tartalmaz az utazó munkavállaló munkaidejére, a kötelező megszakítások, a rendelkezésre állási idő, a munkaközi szünet mértékére, ütemezésére vonatkozóan, amely előírások megtartásának igazolása érdekében érdemes kellő részletességgel vezetni a munkaidő nyilvántartást.

Mindezt segíti a közúti szállítás során használt menetíró készülék (tachográf), amely alkalmas többek között a vezetési idő, az egyéb munkavégzési és készenléti idők, a munkavégzés megszakítása és a napi pihenőidő rögzítésére. A tachográf korongján rögzített adatok azonban nem váltják ki a munkáltató nyilvántartási kötelezettségét.

A munkaügyi hatóság a munkáltató telephelyén jogosult ellenőrizni a vezetési időre, a szünetre, illetve a megszakításra és a pihenőidőre vonatkozó, továbbá a közúti közlekedésben használt menetíró készülékkel és tachográf-koronggal kapcsolatos szabályok betartását. Amennyiben az ellenőrzést a közúti forgalomban a közlekedési hatóság, vagy a rendőrég végzi, ezen szabályok ellenőrzésébe a munkaügyi hatóság is bevonható.

Munka törvénykönyve 2012-1992

Az új Mt. és a régi Mt. szövegét a jól ismert tükrös formába szerkesztettük.

Naprakész segítséget nyújt munkajogászoknak, bíráknak, HR-eseknek, joghallgatóknak.

Most rendelje meg!

 

Szabályszegés esetén 10 000 forinttól 800 000 forintig terjedő bírság szabható ki. A közúti ellenőrzés során a vezetési és pihenőidő megsértése miatt kényszervárakoztatás is elrendelhető. A munkaügyi hatóság a telephelyen végzett ellenőrzés során különösen a heti pihenőidőket és ezek közötti vezetési időket, a két hétre összesen engedélyezett vezetési idők betartását vizsgálja.

Összegezve tehát, az utazó munkavállaló foglalkoztatása esetén a munkáltató a tachográf alkalmazása miatt nem dőlhet ölbe tett kézzel hátra, hiszen a menetíró készülékkel rögzített adatok felmutatásával a Munka Törvénykönyvéből és a Kkt. speciális rendelkezéseiből eredő munka,- pihenő és rendelkezésre állási idő nyilvántartási kötelezettségének nem tesz eleget.

A munkáltató a tachográf adatrögzítő lapjai mellett külön nyilvántartást köteles vezetni az utazó munkavállaló munkaidejéről, amit érdemes olyan részletességgel teljesíteni, hogy abból az utazó munkavállaló vezetési, rendelkezésre állási idejére, a megszakításra, a munkaközi szünetre vonatkozó és egyéb különleges szabályok megtartása egyértelműen megállapítható legyen.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.

2024. május 14.

NIS2 visszaszámlálás: Másfél hónapjuk van a vállalatoknak a NIS2 nyilvántartásba vételre

A NIS2 direktíva számos követelményt fogalmaz meg az EU-tagállamok kiber- és információbiztonságára vonatkozóan. Magyarországon a „2023. évi XXIII. törvény a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről”, azaz a „Kibertan-törvény” implementálja a direktíva rendelkezéseit, melynek értelmében az érintett vállalatoknak 2024. június 30-ig regisztrálniuk kell magukat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) által kijelölt online felületen.