Veszélyes a hidegben dolgozni
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Nemzetgazdasági Minisztérium Munkafelügyeleti Főosztálya felhívást tett közzé, amelyben a hidegben való munkavégzés veszélyeire és a munkáltatók kötelezettségeire hívta fel az érintettek figyelmét.
Az év elején beköszöntött hideg, téli időjárás miatt, a szabadban és hideg munkahelyen dolgozók védelme érdekében az NGM Munkafelügyeleti Főosztálya figyelmeztetett, hogy a hideg helyen történő munkavégzés érszűkületet, a szövetek rosszabb oxigénellátását és fagyási sérüléseket okozhat a munkavállalóknak, amelyet a munkaadók megfelelő védelmi intézkedések megtételével kötelesek megelőzni.
[multibox]
Az egészségkárosító kockázatok miatt a hideg munkakörnyezetben végzett munka a sérülékeny csoportba tartozó fiatalkorúak és várandós nők számára a 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet 8. sz. mellékletében foglaltak szerint tiltott.
A NGM főosztálya tájékoztatásul közölte, hogy a hatályos szabályozás szerint a szabadtéri munkahely akkor minősül hidegnek, ha a várható napi középhőmérséklet a munkaidő 50%-nál hosszabb időtartamban a +4 °C-ot nem éri el.
A Munkafelügyeleti Főosztály felhívta a munkáltatók figyelmét, hogy fordítsanak kiemelt figyelmet a hideg munkakörnyezetben történő munkát végző munkavállalóikra.
Az esetleges sérülések vagy a tartós egészségkárosodás megelőzése érdekében az NGM Munkafelügyeleti Főosztálya felhívásában részletesen ismertette a munkáltatókkal a szükséges védelmi intézkedéseket.
Eszerint a hidegnek minősülő munkahelyeken munkaszervezéssel kell biztosítani óránként legalább 5, de legfeljebb 10 perces pihenőidőt a munkavállalók számára. A pihenőidőt a munkakörnyezethez képest melegebb (lehetőleg fűtött), megfelelő ülőalkalmatossággal ellátott pihenőhelyen kell biztosítani. A fűtőtestek megválasztásánál és elhelyezésénél gondoskodni kell arról, hogy azok ne idézhessék elő a munkahely/pihenőhely levegőjének szennyezését, illetve a munkavállalók túlzott felmelegedését.
A munkavállalók részére, naponta többször meleg (+50 °C hőmérsékletű) teát is biztosítani kell, a higiénés követelmények betartásával. A tea ízesítéséhez cukrot, illetve édesítőszert kell biztosítani.
A kockázatértékelés eredményei alapján hideg elleni védőeszköz, védőruha (pl. meleg sapka, téliesített védőkabát vagy védőmellény, hideg elleni védőkesztyű, bélelt munkavédelmi bakancs stb.) biztosítása válhat szükségessé, közúti forgalom mellett, mozgó gépjárművek környezetében végzett munkák esetén fény-visszaverő csíkokkal ellátott jól-láthatóságot biztosító mellényt kell biztosítani.
A munka jellegére (pl. könnyű-, közepesen nehéz vagy nehéz fizikai munka) és a dolgozók általános egészségi állapotára, tapasztalatára is tekintettel kell lenni a védőeszközök juttatásakor, amelyhez a foglalkozás-egészségügyi szolgálat orvosának véleményét is ki kell kérni. Figyelembe kell venni a munka-, védőruházat és egyéb védőeszközök viseléséből adódó többletmegterhelést, a mozgást, látást és hallást (kommunikációt) korlátozó hatását is. Gondoskodni kell arról is, hogy az egyéni védőeszközök megfelelő higiénés állapotban legyenek.
Huzamosabb időn keresztül a szabadban tartózkodás esetén fontos mozgatni a végtagokat, ujjakat, ez élénkíti a vérkeringést, emeli a test hőmérsékletét. Az alkohol fogyasztásától azonban kifejezetten tartózkodni kell!
A vizes kézzel megfogott fémfelületek hozzáfagyhatnak a bőrhöz, amely égéshez hasonló sérüléseket okozhat. Az átnedvesedett ruházatot késedelem nélkül el kell távolítani és szárazra kell cserélni. Az összefagyott hó és jég a tetőkről, csatornákról a járókelőkre, a munkavállalókra eshetnek, a járdák és egyéb közlekedők síkossá válhatnak. A síkosság mellett a hó betakarhatja a járdaszegélyt és egyéb tereptárgyakat (gödrök, buckák), amelyek további veszélyforrást jelentenek. Mind a gépjárművezetők, mind a gyalogosan közlekedők legyenek fokozott figyelemmel a havas, jeges, csúszós útviszonyokra.
A lefagyott tárgyak nehezebben vagy egyáltalán nem mozdíthatóak, amihez ráadásul csúszásveszély is társul.
A munkavédelmi oktatáson a fentiekben felsorolt veszélyforrások és a szükséges megelőző intézkedések mellett fel kell hívni a munkavállalók figyelmét, hogy figyeljenek egymásra, bármilyen egészségi állapotukkal összefüggő panasz, rosszullét, valamint sérülés esetén a tevékenységet azonnal hagyják abba, és igényeljék a munkahelyi elsősegélynyújtást vagy az orvosi ellátást. Mindig legyen mobiltelefon is a munkaterületen, hogy a segélyhívás biztosítható legyen!
A zárttéri munkahely akkor minősül hidegnek, ha a hőmérséklet a munkaidő 50%-nál hosszabb időtartamban a +10 °C-ot nem éri el. Hideg évszakban szellemi munka esetén 20-22 °C, könnyű fizikai munka esetén 18-20 °C, közepesen nehéz fizikai munka esetén 14-18 °C, míg nehéz fizikai munka esetén 12-14 °C munkahelyi hőmérsékletet kell biztosítani a dolgozók számára. Amennyiben a zárttéri munkahelyen nem biztosítható a munka jellegének és az ott dolgozó munkavállalók fizikai megterhelésének megfelelő hőmérséklet és a munkahely hidegnek minősül, a munkáltatónak intézkedéseket hoznia a munkavállalók egészségének védelme érdekében. A huzamos tartózkodásra szolgáló hidegpadlós helyiségben, a hideg diszkomfort és a „reumás” panaszok megelőzése érdekében megfelelő hőszigetelésről kell gondoskodni úgy, hogy az a munkavégzés biztonságát ne veszélyeztesse. A kellemetlen és egészségre káros huzathatás kialakulásának megelőzéséra kiemelt figyelmet kell fordítani.
(NGM)