j cikkei


dr. Jónás Tünde  |  2015. október 1. Cégvilág

Ha a munkavállalónak nyoma vész

Ritkán, de előfordul olyan eset, hogy a munkavállaló egyszerre csak szó nélkül eltűnik: nem jelenik meg a munkaidő-beosztása szerinti munkaidőben munkahelyén, távolmaradását nem jelzi a munkáltató felé és a továbbiakban sem ad semmilyen életjelet magáról.

dr. Jónás Tünde  |  2015. szeptember 30. Cégvilág

Munkaviszony: határozott vagy határozatlan idejű?

A Munka Törvénykönyvének főszabálya szerint a munkaviszony határozatlan időre jön létre. A határorozott időtartamot külön ki kell kötni a munkaszerződésben. Ennek hiányában a munkaviszony határozatlan időre jön létre. A határozott időtartam az 5 évet nem haladhatja meg, ideértve a meghosszabbított és az előző határozott időre kötött munkaszerződés megszűnésétől számított 6 hónapon belül létesített újabb határozott munkaviszony tartamát is.

dr. Jónás Tünde  |  2015. szeptember 7. Cégvilág

Munkavégzés egyetemi, főiskolai hallgatóként hagyományos munkaviszonyban

Az iskolaszövetkezet és tagja közötti atipikus munkaviszony sajátosságait egy korábbi írásunkban részleteztük. Ugyanakkor elsősorban a kötetlenebb szorgalmi időszakkal együtt járó felsőoktatási tanulmányok folytatása esetén merül fel joggal a kérdés a hallgatóban, hogy tanulmányai, valamint megélhetése költségeinek (pl. tandíj, könyv-és jegyzetköltség, albérleti díj) forrását nem biztosíthatja-e az egyetem, főiskola mellett hagyományos munkaviszonyban, akár általános teljes napi munkaidőben, azaz napi 8 órában történő munkavégzéssel.

dr. Dénesné dr. Orcsik Judit  |  2015. augusztus 31. Szakma

A követeléskezelés adatvédelmi követelményei

Az adósságbehajtás egy igen nehéz terület, nem csak azért, mert ebben a szakaszban már elég csekély esély mutatkozik a tartozások beszedésére, hanem azért is, mert számos adatvédelmi szabályt tudni kell ahhoz, hogy később ne legyen megtámadható a lefolytatott eljárás. A személyes adatok védelméhez fűződő jog érvényesülését az Alaptörvény VI. cikke, valamint az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (a továbbiakban Info tv.) értelmében a Nemzeti Adatvédelmi Hivatal (a továbbiakban: NAIH) ellenőrzi, ezért a követeléskezelési tevékenységgel járó adatkezelés adatvédelmi aspektusainak megítélése a NAIH feladat- és hatáskörébe tartozik. A Hivatal nagy hangsúlyt fektet az adatvédelmi szabályok betartatására ezen a területen is, ezért ajánlást bocsátott ki a követeléskezelés, tartozásbehajtás, adósságbehajtás és a faktoring tevékenység adatkezelésére vonatkozóan, miután számos állampolgári bejelentés kifogásolta a fenti tevékenységet végző vállalkozások eljárását.

dr. Jónás Tünde  |  2015. augusztus 31. Cégvilág

Tanulmányi szerződéssel az iskolapadban

A tanulmányi szerződés alapján a tanulmányok folytatására a felek kölcsönös kötelezettségeket vállalnak. A tanulmányi szerződés megkötése, teljesítése és megszüntetése is számos gyakorlati kérdést felvet, amelyet a széles körű bírói gyakorlat is tükröz.

dr. Jónás Tünde  |  2015. augusztus 24. Cégvilág

Egy munkahely, több jogviszony?

Elsőre talán bizarrnak tűnik a gondolat, de a gyakorlatban nem ritkán találkozhatunk olyan esettel, miszerint a munkavállaló és a munkáltató között egyszerre több jogviszony áll fenn. A jogviszonyok mindegyike lehet munkaviszony, vagy munkaviszony mellett munkavégzésre irányuló más jogviszony, például megbízás is létrejöhet. A Munka Törvénykönyve egyedül a vezető állású munkavállalóra vonatkozóan fogalmazza meg a további munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésének tilalmát, más tilalmat vagy korlátozást azonban nem tartalmaz a törvény.  

Sándor József  |  2015. augusztus 17. Szakma

Alaprajzokról

avagy az egyéb önálló ingatlanokhoz tartozó alaprajzok készítése, módosítása körüli néhány jogi anomáliáról.¹