
Online bírósági ügyintézés a rendkívüli ítélkezési szünet alatt
A bírósági eljárások kezdeményezése a rendkívüli ítélkezési szünet idején is biztosított.
A bírósági eljárások kezdeményezése a rendkívüli ítélkezési szünet idején is biztosított.
Megjött az üzenet az okostelefonra: öt év fegyház L judge J. Ilyen üzenetet valószínűleg sohasem fogunk látni a vádlottak telefonján, még akkor sem, ha a munkajogban a felmondások jogszerűen már ma is sms-ben érkezhetnek. És akkor sem, ha az internetkorszak egyik régi-új információs eszköze a képekben, szimbólumokban közvetített üzenet.[1] Az igazságügy ugyanis nem alkalmazhatja a kommunikáció digitális társadalomban megszokott valamennyi formáját. Korlátok veszik körül, hiába működtetnek Facebook-oldalakat törvényszékek, web-oldalakat bírósági szervezetek. A határt, amit az igazságügy soha nem léphet át, a digitális társadalom kommunikációs paradoxonjának nevezhetjük.
A virtuális eljárások, az online előzetes bizonyítás, a valós idejű technológiák, valamint a mobilügyvédek mind azt mutatják, hogy a technológia mára a jog szerves részévé vált.
Az elektronikus ügyintézési szolgáltatások köre 2020. január 1-jétől tovább bővült. Az új Ügyfél Iratbetekintő Rendszer (a továbbiakban: ÜIR) ugyanis lehetővé teszi, hogy a 2020.január 1. után elsőfokon indult ügyek e-aktáját, azaz az ügy alapadatait, illetve az ügyben keletkezett iratokat az ügyfelek online, akár otthonról, ingyenesen, a nap 0-24 órájában megtekinthessék.
A 2020. januárjától indult polgári és büntető ügyekben minden bíróságon elérhetővé válik a periratokba való elektronikus betekintés.
Az OBH az ügyfelek elégedettsége érdekében megteremtette a kulturált, kényelmes, egyszerű, gyors és biztonságos ügyintézési körülményeket, Magyarország az ítélkezést támogató fejlesztések területén tartalmas új fejezettel bővült - emelte ki beszédében dr. Répássy Árpád, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökhelyettese, a Közigazgatási- és Közszolgálati Fejlesztés Operatív Program (KÖFOP) zárórendezvényén. Az OBH elnökhelyettes hozzátette: a szervezet 11 ezer dolgozója számára is biztosítottá váltak a XXI. századi munkavégzéshez szükséges munkafeltételek. Répássy Árpád szerint így Magyarország kormányának támogatásával a bíróságok a 21. századba léptek az informatikai fejlesztések területén is. „Digitalizáció nélkül nincs jövő.” Ezzel a gondolattal nyitotta beszédét dr. Pintér Sándor belügyminiszter az Országos Bírósági Hivatal (OBH) Digitális Bíróság Projekt zárórendezvényén. Kiemelte, hogy az informatikai fejlesztések alkalmazása egyszerre biztosítja a fejlődést és az ország versenyképességét. Úgy fogalmazott, az OBH fejlesztései illeszkednek a kormány elektronikus közigazgatási célkitűzéseihez, amelynek célja az ügyfelek gyorsabb, hatékonyabb ellátása. A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, hogy ebben fontos szerepe van az ügymenet egyszerűsítésének, átláthatóbbá tételének, illetve az iratbetekintés időtől függetlenné tételének. Ezzel a bírósági ügyintézés felgyorsult és az adminisztrációs terhek, valamint a költségek csökkentése mellett nagyobb adatfelhalmozásra nyílt lehetőség. Pintér Sándor fontosnak tartja…
Az ügyvédi szakma mellett a bíráknak is van félnivalójuk, vagy éppen ellenkezőleg: ez az a hivatás, aminél mindig, minden esetben csak ember ülhet a bírói székben? Megjósolhatjuk előre egy tárgyalás pontos kimenetelét? Nem egy újabb hollywoodi sci-fi film, hanem a valóság az, amelyről cikkünkben szó lesz.
Alábbi cikkünkben, tekintettel arra, hogy a 2019/33–37. számú Magyar Közlönyök újdonságai között szakmai közérdeklődésre számot tartó jogszabály nem jelent meg, a törvényjavaslatok és az Országos Bírósági Hivatal tájékoztatói közül válogattunk.