Megszűnik az IKR
A Miniszterelnökség 2023. szeptember 20. napjával leállítja az ún. IKR rendszert – amelyet eddig tipikusan közigazgatási perek elektronikus kezdeményezésére használtak állampolgárok és ügyvédek egyaránt.
A Miniszterelnökség 2023. szeptember 20. napjával leállítja az ún. IKR rendszert – amelyet eddig tipikusan közigazgatási perek elektronikus kezdeményezésére használtak állampolgárok és ügyvédek egyaránt.
Idén március 1-jétől a Kúria tehermentesítése érdekében visszaállítják a Fővárosi Ítélőtábla bevonását a közigazgatási ítélkezésbe, így a 2020. április 1. előttihez hasonló szervezeti-hatásköri struktúra áll vissza, amely a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédei szerint magával hozhatja az adó- és más közigazgatási perek lefolyásának felgyorsulását.
A Kúria az előtte adóügyi közigazgatási jogvita tárgyában folyamatban lévő felülvizsgálati eljárás felfüggesztése mellett az Abtv. 25. § (1) bekezdése alapján kezdeményezte az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Üttv.) 20. § (5) bekezdése alaptörvény-ellenességének megállapítását és visszamenőleges hatállyal történő megsemmisítését, valamint alkalmazásának kizárását a folyamatban lévő ügyekben.
A Kúria KMK véleményt tett közzé a közigazgatási perekben és nem peres eljárásokban előírt határidők számításáról.
A koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzetben érvényesülő egyes eljárásjogi intézkedésekről szóló kormányrendelet határidőkre vonatkozó különleges szabályainak egységes értelmezése érdekében alkotott kollégiumi véleményt a Kúria Közigazgatási Kollégiuma – tudatta a legfőbb bírói fórum közleményben pénteken.
Az OBH részletes összefoglalóban mutatja be a változásokat.
A joggyakorlat-elemző csoport elé került ügyekben gyakori volt, hogy a bírák nem döntöttek teljes körűen a kereseti kérelemről, vagy túlterjeszkedtek azon.
A Kúria a 2015-2016. évekre lefolytatott vizsgálat során az Alkotmánybíróság, az EUB és a saját gyakorlatának az alsóbb fokú bíróságok általi figyelembe vételét, illetve a közigazgatási bíróságok által elkövetett olyan hibákat vette górcső alá, amelyből minden bíró tanulhat.
A Kúria joggyakorlat-elemzői szerint a közigazgatási ügyszakban egyáltalán nem jellemző, hogy a másodfokú bíróságok egyfajta „időhúzásra” használnák a hatályon kívül helyezés gyakorlatát, illetve az új eljárásra kötelezést.