Középpontban a lézeres látásjavító műtétek
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Ridley Scott sajátos életrajzi filmje megérkezett a mozikba, a főszerepben Lady Gagával és Al Pacinóval.
– Szóval, egy szörnyeteg volt a férjem?
– Nem. Hanem csak egy Gucci…
Ez a jellegzetes rövid párbeszéd a két főhős, Patrizia és Maurizio Gucci között zajlik, amikor házasságuk már felbomlóban van. De válságban van maga a Gucci-birodalom is a nyolcvanas években, ahogy ez kiderül a divatház történetéből, és az ezt feldolgozó, A Gucci-ház (House of Gucci) című, legújabb amerikai mozifilmből. A 84 esztendős Ridley Scott rendező mondanivalójáért ezúttal nem a fantázia világához fordult (Alien – A nyolcadik utas: a halál, Szárnyas fejvadász), nem thrillerhez (Hannibal), nem a régmúlt mozgatta meg a fantáziáját (Gladiátor), hanem a közelmúlt valósága. Az elmúlt évtizedek egyik izgalmas családregénye, mely a világ egyik legismertebb divatházának válságáról szól. A rejtelmes Gucci-család titkaiba vezet el minket – világsztárokkal.
Egy házasság, mely megváltoztatta a Gucci-ház sorsát (Fotók: Fórum Hungary)
A hetvenes évek végén kapcsolódunk be a család életébe, elsősorban Patrizia Reggiani szemüvegén keresztül. A 25 éves, szerény családban felnövő lány véletlenül, egy partin ismerkedik meg Maurizióval, aki csak nevében hordozza a Guccit. Hidegen hagyja a családja, nem érdekli az üzlet sem, s jobb híján ügyvédnek tanul. A becsvágyó Patrizia meglátja a fiúban az esélyt, hogy őt behálózva egy gazdag família tagjává váljon.
A rendezőt Liz Taylorra emlékezteti Lady Gaga
A direktor elárulta: ha negyven évvel ezelőtt készíti el ezt a művét, Liz Taylorra bízza Patrizia szerepét, így viszont a rá emlékeztető Lady Gagát kérte fel. A szupersztár énekesnő első játékfilmjét követően ezzel a lendületes, profi játékával igazolja, hogy nem volt véletlen a Csillag születik című produkcióban nyújtott remek alakítása.
Az ifjú pár. Az ügyvéd férj szerepében Adam Driver, a becsvágyó feleségében Lady Gaga
A történetet folytatva, miután a rámenős Patriziának sikerül férjhez mennie Maurizióhoz (Adam Driver formálja meg), a feleség válik a család igazi motorjává. Meggyőzi a közben ügyvédi diplomát szerzett férjet, hogy érdemes a Gucci névhez méltón az üzletre, a sikerre, és az ezzel együtt járó gazdagságra, hírnévre, és társadalmi elismertségre koncentrálnia. Megismerjük apósát (Jeremy Irons), akié a Gucci-birodalom fele. Ő ugyan hamar kiismeri tolakodó menyét, de halálos betegsége megakadályozza, hogy a jövőben a fiatalok útjába álljon.
Al Pacino: ő alakítja a Gucci-ház igazi vezetőjét
Valójában a Gucci-ház másik feje, és az üzletrész másik felének tulajdonosa, Aldo, a férj nagybácsija a nagyfőnök, és képviseli a világ előtt a márkát. Őt Al Pacino jeleníti meg; 81 évével szinte hozzáöregedett a szerepéhez, így különösen élethű. Patrizia egyre jobban egyengeti férje és a Gucci-ház útját, ő maga is lubickol a pompában és a sikerben, lánygyermekkel is megajándékozza magát és a famíliát. Egy idő után azonban rá kell jönnie, hogy a költekező életmód, az üzleti ballépések veszélybe sodorják a birodalmat, és felvirágoztatása még az ő erejét is meghaladhatják. Különösen, ha férje elhidegül tőle és félrelép.
Ma már a névadó család egyetlen tagjának sincs részesedése a Gucci-birodalomban
Mivel a Gucci-ház elmúlt századvégi története nemcsak kész regény, hanem történelem, így nem árulunk el nagy titkot, és nem spoilerezünk, ha leírjuk, családi drámába torkollanak az események: az adócsalás börtönnel párosul, a hanyatlás, árulással, hatalomátvétellel bővül, a bosszú bérgyilkossággal végződik. A gyilkosság pedig lelepleződéssel és bűnhődéssel jár.
A márka számára azért happy enddel végződik a történet: ma már a Gucci-család egyetlen egy leszármazottja sem tulajdonos a Gucci nevet viselő hatalmas üzletben, és a divatház 2021-re a világ egyik legismertebb, legjelentősebb és legnagyobb nyereséget hozó divatmárkájává nőtte ki magát. E név ma egyet jelent a luxussal.
Ó, azok a nyolcvanas évek…
A rendező jól látta: valóban filmre kívánkozott e család története, és hiába olvastunk már sokat róla, két és fél órán át mindvégig le tudja kötni a figyelmet. Élvezetes alkotás született, mert feszes a cselekményvezetés, a szereplők jellembeli változását – átalakulását, fejlődését, romlását – ügyesen fogalmazta meg a forgatókönyv. Kiválóak a színészek a főszereplőktől a mellékszereplőkig (Salma Hayek, Jared Leto). A díszlet, a ruhaviselet, a frizura – no meg a luxusautók sora – mind-mind vissza tudja idézni a hetvenes–nyolcvanas–kilencvenes évek hangulatát, stílusát, melyhez a kor slágerei hangulatosan párosulnak.
Ridley Scottot 2006 óta foglalkoztatta, hogy elkészíti játékfilmjét a Gucci-ház felemelkedéséről és a család bukásáról. Részben olasz felesége is ösztönözte ebben, aki Olaszországban élt, amikor a gyilkosság történt.
Ridley Scott (balra), forgatás közben
Ha egy Gucci lesz a házastársad, az még nem feltétlenül jelenti azt, hogy Gucci leszel – véli a rendező, ám szerinte a Lady Gaga által megformált Patrizia másként gondolta. Úgy véli, volt esze, üzleti érzéke, ám minél inkább próbált intelligens módon bekapcsolódni a Gucci-ház üzleti világába, annál inkább tűnt tolakodónak a Guccik szemében, beleértve a férjet, és kezdte irritálni őket. Ez az érzés később gyűlöletté erősödött. „A gyilkosság hat évvel a válás után történt, így szinte véletlenszerűnek tűnt. A kettő között nyilvánvalóan az exfeleség zaklathatta a volt férjet, amit szerintem ő megpróbált figyelmen kívül hagyni, és kitérni előle. Valószínűleg ez tette Patriziát egyre megszállottabbá, hogy valamiképp rendezze az ügyet. Hogy pontosan mi volt az ügy a saját fejében, azt senki sem tudja, csak azt, hogy szörnyű ítéletet hozott” – nyilatkozta a rendező a Deadline című hollywoodi filmes weboldalnak.
Bevallása szerint Scott nem thrillert akart készíteni az igaz történetből, inkább szatírát. „Ez egy szatirikus látlelet egy XX. századi családról, amely önpusztító üzemmódba kapcsolt” – fogalmazta, majd hozzátette: Hogy is van a mondás? Az apa megcsinálja a céget és a sikert, a következő generáció tönkreteszi, és ha még túléli, a harmadik küzd azért, hogy valahogy újra felszínre hozza.”
Salma Hayek, a jósnő. A valóságban a férje a mai Gucci-birodalom igazi feje
A hírek szerint a Gucci család mai tagjai bírálták a filmet – anélkül, hogy látták volna. De már nem állnak kapcsolatban a céggel, mely a Kering luxus divatmárkákat felölelő csoport tulajdonában van. Érdekesség, hogy ennek elnök-vezérigazgatója Francois-Henri Pinault, aki Salma Hayek férje. Hayek a filmben Patrizia Gucci jósnőjét és bizalmasát játssza. Pinault már csak felesége révén is olvasta a forgatókönyvet, és szenzációsnak találta.
Az alkotás a Fórum Hungary forgalmazásában 2021. november 25-étől látható a magyar mozikban, egy időben az amerikai premierrel. A film előzetese itt látható.
Szemészeti elváltozások szinte mindenkit érintenek életük során. Lézeres látásjavító beavatkozásokkal sok gond orvosolható, ám azok kizárólag magánfinanszírozásban érhetők el.
Ridley Scott ott folytatja, ahol 25 éve abbahagyta: látványosan, izgalmasan, szórakoztatóan.
Imádja a világ, egyre nő iránta az igény, de a kávécserje termesztése erdőirtással is jár. Az EU új jogszabályokat tervez a környezeti károk megfékezésére.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!