Divatrajz és kínai orvoslás – kultúrházak terítéken


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ókori Egyiptom a legfrissebb régészeti kutatások tükrében, a török kerámiafestészet a gyakorlatban, a legfrissebb indiai filmek – csak némi ízelítő azokból a programokból, amelyeket a talán (még) kevéssé ismert fővárosi kulturális intézetekben, művelődési házakban találhatnak azok az érdeklődők, akik nemcsak a felkapott helyszínek programjaira kíváncsiak.


Egyre több ország képviselteti magát kultúrájával is Budapesten, az intézetek folyamatosan arra törekednek, hogy minél több szeletét mutassák meg sokszínű kultúrájuknak.

Alig fél éve nyílt meg a török kultúra népszerűsítésére a Yunus Emre Intézet az Andrássy úton, máris számos izgalmas program közül válogathatunk. Elsajátíthatjuk például a különleges török vízfestéses technika, az ebru fogásait vagy a kerámiafestés alapjait, a februári gasztrohónap keretében megtudhattuk a török konyhaművészet titkait, ízelítőt kaptunk az isztambuli fűszerbazár hangulatából. Ha nyelvtanfolyamra nem is járunk, akkor is hónapról hónapra egy csésze török tea mellett beszélgetve csiszolhatjuk töröknyelv-tudásunkat. Itt talált otthonra a történelmi, kulturális témákat feldolgozó Török kávéházi estek sorozat, de természetesen vetítenek filmeket, rendeznek koncerteket is a különlegesen szépen felújított épületben. A programok közül jó néhány ingyenesen látogatható.

India az utóbbi időben elsősorban gasztronómiája és vallásai okán lett egyre ismertebb Európában, így Magyarországon is. Néhány éve nyílt meg Budapesten a nagykövetség égisze alatt az Indiai Kulturális Központ, ahol arra törekednek, hogy az ország rendkívül sokszínű kultúrája iránt érdeklődők minél könnyebben megismerhessenek bármit, ami érdekli őket. Többféle ingyenes jóga- és tánc- (például Bollywood, Bharatanátjam, Odisszi) tanfolyamot szerveznek, de tanulhatunk énekelni, indiai hangszereken játszani is. A filmklubban megismerkedhetünk a régebbi és a legfrissebb indiai filmes alkotásokkal, képet kaphatunk Bollywood világáról. Az intézet szorosan együttműködik például az ELTE indológia tanszékével, így az ingyenes hindi nyelvtanulás mellett előadásokat is lehet hallgatni az indiai történelemről, kultúráról, aktuális társadalmi kérdésekről. A nagyobb indiai ünnepeket gyakran itt, a kulturális intézetben is megtartják, így bárki belekóstolhat például, milyen is egy tavaszköszöntő fesztivál Indiában – általában szó szerint, hiszen ilyenkor az indiai konyha fogásai sem hiányozhatnak.

A rendkívül bőséges fővárosi programválasztékból nehéz kitűnni, de aki kitartóan keresgél, annak fel fog tűnni, hogy a kisebb, gyakran kevésbé ismert művelődési házak, kulturális központok a megszokott dolgok (koncertek, gyerekprogramok, táncházak, hobbi-klubok) mellett gyakran igazi csemegékkel várják az érdeklődőket. Ilyen például a Marczibányi téri Művelődési Központ régészeti előadás-sorozata: tavaly ősszel a bibliai idők és helyszínek történelmét boncolgatta a legfrissebb régészeti eredmények tükrében Antalffy Péter történész. A nemrég indult tavaszi félévben pedig az ókori Egyiptom kerül terítékre: az első előadáson például kiderült, hogy a tankönyvekben szereplő információkkal ellentétben nem volt Alsó- és Felső-Egyiptom, amelyet katonailag egyesíteni kellett volna, s az is, hogy minderre a nevezetes Narmer-paletta és már régészeti, például kerámia-leletek tanulmányozásával jöttek rá régészek. De ugyanitt akár divatrajz-kurzusra is járhatunk esténként, hogy elleshessük a divattervezés alapjait.

Aki a képzőművészet, azon belül is a festészet terén szeretné magát tovább képezni, annak a Budapesti Művelődési Központ Az impresszionizmustól az avantgarde-ig című előadássorozatát érdemes látogatnia szerda esténként, amikor is Ludmann Mihály művészettörténész vezeti be az érdeklődőket például Csontvári, Rippl-Rónai vagy Klimt életébe és művészetébe. A Kossuth klubban évtizedek óta tartanak szabadegyetemi előadásokat művészettörténeti, zenetörténeti, földrajzi, természetismereti témákban, idén többek között a humanisztikus pszichológiával, Budapest historizáló épített örökségével, 1914 képzőművészetével és építészetével, a kínai gyógyászattal vagy a muszlimok mindennapjaival ismerkedhetünk a meghirdetett kurzusokon.


Kapcsolódó cikkek