Élményajándék a karácsonyfa alá


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Karácsonyi ajándékot választani nem mindig egyszerű, különösen, ha olyan valakit szeretnénk meglepni, akivel már évek óta együtt ünnepelünk. Ha nem akarjuk a haszontalan tárgyak sorát növelni, ajándékozzunk élményt – erre pedig az egyik legjobb lehetőség a koncertjegy; 2014 első félévének kínálatában bárki megtalálhatja a kedvére valót, ezek közül szemezgettünk.


Állni a tömegben, és hallgatni, amint egy gitár elmeséli egyik legszebb, vagy épp legfájóbb emlékünket – a többi között ezt az élményt jelentette egy-egy Gary Moore-koncert azoknak a szerencséseknek, akik hallották őt élőben. Egészen biztosan jövő április lesz a zenész és a gitárzene rajongóinak hónapja, és nem csak azért, mert akkor van a néhány éve elhunyt gitárzseni születésnapja. Hazai rajongói már évek óta emlékkoncerttel tisztelegnek Moore munkássága előtt, és így lesz ez jövő tavasszal is: április 4-én este három zenekar idézi meg a gitáros alakját, zenéjét. Az alig egy éve alakult, de már a Thin Lizzy előtt is játszó Run For Power természetesen Gary Moore-szerzeményeket játszik, mint ahogy a zenész öccsének zenekara, a Cliff Moore Band is, az estét pedig a Henrik Freischlader Band zárja. A gitárzene kedvelőinek érdemes egy nappal korábban ellátogatniuk az A38-ra: Freischlader akkor új, Night Train to Budapest című lemezét mutatja be – nem tévedés, a különleges tehetségű, blues-zal és soullal erősen fűszerezett rockzenét játszó gitáros új albumának dalait egytől egyig tavalyi budapesti koncertje és látogatása ihlette. (Kedvcsinálónak az új album dalaiba itt lehet belehallgatni: http://www.youtube.com/watch?v=azDUDEClxNM.)

Henrik Freischlader és Cliff Moore a 2012-es  Gary Moore- emlékkoncerten

 

Szinte már hazajár hozzánk a hard rock soha meg nem öregedő csapata, a Deep Purple: két-háromévente biztosan megtöltik az Arénát. Nincs persze ebben semmi meglepő, hiszen a több tagcserén átesett zenekar azért ma is három „őstaggal” játszik, a ritmusszekció (Ian Paice dobos és Roger Glover basszusgitáros) mellett a többszörös visszatérő Ian Gillan énekel – nem is akárhogy, hangja még ma is éppoly zsigerig hatoló, mint néhány évtizede. Az „új” tagok, Steve Morse gitáros és Don Airey billentyűs is szerves részei a varázslatnak, játékuk csak hozzátesz a több generáció számára ismerős slágerekhez, mint a Smoke On The Water, a Black Night vagy a Child In Time. 2014. február 17-én legújabb, a tavaly elhunyt egykori tagnak, Jon Lordnak ajánlott, Now What?! című lemezüket mutatják be, amelynek egyik dalához, a Vincent Price-hoz két évtized után először készítettek videoklipet (http://www.youtube.com/watch?v=BEWYRRaxFhU).

Nine Inch Nails

Az indusztriális metál, de leginkább Trent Reznor rajongói minden bizonnyal június 19-t várják leginkább: a Nine Inch Nails ekkor lép színpadra az Arénában, ahol öt év kihagyás után elkészült új albumát, a Hesitation Marks címűt mutatja be. A zenekar híres a lenyűgöző, emlékezetes koncertjeiről, de aki soha nem járt ezeken, az is ismerheti munkásságukat, hiszen olyan filmek zenéje is hozzájuk kötődik, mint A közösségi háló vagy a Tetovált lány.

Deep Purple

Popikonokban sem lesz hiány jövőre. Visszatér Budapestre Robbie Williams, akinek a kedvéért nyolc évvel ezelőtt még a Puskás Ferenc Stadion életveszélyes állapotban lévő felső szektorait is felújították, mert nem volt másik helyszín, amelyik elég nagy lett volna… A koncert előtti hatalmas felhajtást látványos külsőségekkel és igazi one-man show-val hálálta meg: azokat is menthetetlenül magával ragadta a színpadról áradó vitalitás és fergeteges hangulat, akik legfeljebb annyit tudtak róla, hogy korábban valamelyik fiúbandában ugrándozott (Take That), később meg írt néhány slágert (albumaiból 57 millió kelt el, plusz 11 millió a kislemezekből, mindegyik slágerlista-vezető lett az Egyesült Királyságban). Nyolc év után, április 25-én legújabb lemezével tér vissza, amelyen klasszikus slágereket és új dalokat énekel swingesítve, olyan sztárpartnerekkel, mint Lily Allen, Michael Bublé vagy Kelly Clarkson – az ő felbukkanásukra persze nem lehet számítani a budapesti koncerten, de azért valószínűleg így is nagy show lesz.

Robbie Williams

 

Az egy-két generációval idősebbeket Peter Gabriel május 6-ai koncertjére szóló jeggyel lephetjük meg. Az Arénában a Genesis egykori énekese a 25 évvel ezelőtt megjelent, pályájában mérföldkőnek bizonyult So című albumát ünnepli: a Back to Front című turnén az eredeti zenekari tagok (Tony Levin, David Rhodes, David Sancious, Manu Katche) részvételével mutatja be a teljes lemezt, olyan slágerekkel, mint a Sledgehammer, a Don’t Give Up, a Say Anything vagy az In Your Eyes.

Peter Gabriel

 

Nagy utazásra hívja rajongóit születésnapja alkalmából Dés László: január 11-én az Arénában változatos életművének legszebb darabjai hangzanak el, mint a Szerelem első vérig, a Nagy utazás, vagy a Dzsungel könyve és a Valahol Európában dalai. Dés mellett a koncerten számos vendégművész szólaltatja meg szerzeményeit: összeáll a Jazz+Az és a Férfi és Nő koncert szupercsapata, ott lesz Geszti Péter, Behumi Dóra, Kozma Orsi, Váczi Eszter, Fekete-Kovács Kornél, Básti Juli, Udvaros Dorottya, Cserhalmi György, Kulka János, Snétberger Ferenc és Horváth Kornél.

Senki máshoz nem hasonlítható hang és stílus – a hazai könnyűzenei élet egy másik nagy öregje, Zorán február 8-án mutatja be ugyanott Egypár barát című duett-albumát, amelyen az elmúlt évtizedek slágerei mellett szerepel Leonard Cohen egyik dalának új, magyarított változata, erdélyi jiddis népdal-átirat, valamint egy kultikus filmdal magyar-szerb nyelvű átdolgozása is. Zorán duett-partnere a lemezen Bíró Eszter, Bródy János, Gerendás Péter, Hegyi Barbara, Kern András, Palya Bea, Presser Gábor, Rúzsa Magdi, Sztevanovity Dusán, Tompos Kátya és Váczi Eszter, akiket természetesen a koncertre is meghívott.

Koncz Zsuzsáról elsőként mindig a kedves mosoly, a kiegyensúlyozottság, a szelíd határozottság jut eszünkbe, persze az olyan slágerek mellett, mint az Ég és Föld között, a Jöjj, Kedvesem, a Valaki kell, hogy szeressen vagy a Miért hagytuk, hogy így legyen. Koncertjein azonban kiderül, hogy éppúgy jellemző rá a dinamizmus, a lendület, a magával ragadó energia is. Amit a közönség időről időre hálás lelkesedéssel fogad: az énekesnő tizedszer áll az Aréna színpadára március 14-én, amikor is az 1962-es Ki mit tud?-tól napjainkig ívelő pályájának legemlékezetesebb dalait, 37 album slágereit veszi sorra. 

Akit a jazz világa vonz, azon belül is például New Orleans zenéjére kíváncsi, annak nem szabad kihagynia a Benkó Dixieland Band A jazz születése és első évtizedei című koncertjét a MüPában, április 13-án. Benkó Sándor és zenekara közösen mesélnek szavakban és zenében a jazz kialakulásának izgalmas történetéről, a semmilyen más városhoz nem hasonlítható New Orleans zenei olvasztótégelyéről. A koncertet ugyan elsősorban kamaszoknak ajánlják, de a felnőttek sem fognak unatkozni – aki csak egyszer is hallotta már a zenekart, az tudja, hogy professzionális, ugyanakkor remek hangulatú koncertre számíthat.

A jazz egy másik irányvonalát képviseli Pat Metheny, aki már szintén többször koncertezett Budapesten. Május 28-án a MüPában Unity Group nevű formációjával lép színpadra, amelynek tagja Chris Potter, Antonio Sanchez, Ben Williams és Giulio Carmassi. A tehetségét már többféle stílusban kipróbáló gitáros azt mondta, a Unity Grouppal összegezni szeretné mindazokat a törekvéseket, amelyeket az évek hosszú során megvalósított. Vagyis igazi Metheny-esszenciát kaphatnak a rajongók.

A Volt egyszer egy vadnyugat betétdalát a legkisebbek is el tudják fütyülni, és közben szinte látjuk, amint a szél kavarja a port a feszült csend uralta vadnyugati utcán… A profi dallamát sem kell bemutatni senkinek, és az Aranyeső Yuccában zenéje is rögtön a felismerés mosolyát csalja az arcunkra. De emlékeznek a Polip baljóslatú taktusaira? Vagy A misszió hangulatfestő ütemeire? Ha esetleg valamelyiket elfelejtették volna, maga a mester, a többek között hat Oscar-díjjal elismert zeneszerző, Ennio Moriccone segít a felidézésükben a Modern Art Orchestrával február 15-én az Arénában. A nosztalgikus, varázslatos hangulat garantált, és attól sem kell félni, hogy nem lesz miből kiválasztani, ha egynél több ráadást kér a közönség: Morricone több mint 500 film zenéjét szerezte. A klasszikus zenébe hajló filmzenék kedvelőinek mindenképp érdemes ellátogatniuk a koncertre, mert ez lesz a mester utolsó európai turnéja.

Senki ne lepődjön meg, ha május 31-én este az Arénában André Rieu arra szólítja majd fel, hogy bátran járjon egy valcert a párjával a széksorok között. A keringőkirály ugyanis úgy gondolja, a klasszikus zenét is élvezni kell, és ezt bárki meg tudja tenni. Úgy tűnik, eltalálta, mire van szüksége a közönségnek, hiszen lemezeiből mintegy 30 millió kelt el világszerte, és évente 700 ezren perdülnek táncra koncertjein, vagy legalábbis ennyien hallgatják a hegedűművészt. Ezúttal a Johann Strauss zenekarral érkezik, és nagy valószínűséggel most is látványos show-val várja rajongóit.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

Hogyan fogadd jól a visszajelzést – könyvajánló

Világszerte a vállalatok évente 825 millió munkaórát töltenek el a munkavállalók éves értékelések előkészítésével és lebonyolításával. A visszajelzés – a munkahelyi éves értékelésen túl is – elkerülhetetlen része társas életünknek, még akkor is, ha sokszor nem visszajelzésnek hanem megjegyzésnek, jó tanácsnak vagy baráti beszélgetésnek hívjuk.

2024. április 26.

Mi is az a Time Out Market?

Bő tíz évvel az első, lisszaboni gasztro-látványosság megjelenését követően, Budapesten is megnyílik az első, kulináris örömöket kínáló Time Out piactér.