Golda drámája


Golda – megrázó erejű életrajzi film Izrael első női miniszterelnökének néhány napjáról, amikor fontos döntéseivel alapjaiban határozta meg az ötven évvel ezelőtti arab–izraeli háború kimenetelét.

„Ne feledje: elsőként amerikai vagyok, másodsorban külügyminiszter, és harmadsorban zsidó” – figyelmezteti Henry Kissinger amerikai külügyminiszter Golda Meirt, Izrael miniszterelnökét az asszony izraeli otthonának konyhájában. 1973 októberében, amikor az arab–izraeli háború vészterhes napjaiban a diplomata villámlátogatásra repül a közel-keleti országba. „Elfelejti, hogy Izraelben mi jobbról balra olvasunk” – válaszolja szarkasztikusan a vendéglátó, aki a beszélgetés közben borsccsal, egy orosz egytálétellel kínálja tárgyalópartnerét.

mozi, Golda című angol-amerikai film, arab-izraeli háború, Golda Meir, Henry Kissinger, Helen Mirren, Liev Schreiber

Helen Mirren és Liev Schreiber Golda Meir és Henry Kissinger szerepében (Fotók: ADS Service)

Nem lenne szabad lelőni a Golda című film egyik fontos poénját, ha az nem lenne látható a mű előzetesében. Így aztán bátran kiemelhetjük e párbeszéd részleteit a két „államférfi” között. Igen, ezúttal az idézőjelbe tett szó nem elírás, hiszen David Ben-Gurion, Izrael első miniszterelnöke korábban így jellemezte Goldát: „Az egyetlen igazi férfi a kormányomban”. (Szó szerinti fordításban: A legjobb férfi a kormányban – The best man in the government.) Golda Meir Ben-Gurion kormányaiban – 1948 és 1963 között – munkaügyi, majd külügyminiszteri posztot töltött be. Mondatával az asszony okosságára, határozottságára, keménységére, tisztánlátására utalhatott, aki a kormányzatban lekörözte férfitársait.

E jelzők mind jellemezték az államalapító politikust akkor is, amikor Izrael miniszterelnöke volt 1969 és 1974 között. Különösen 1973-ban, a jom kipurri háború idején. A zsidó vallás egyik legnagyobb ünnepén, az engesztelés napján, október 6-án, kora délután lépték át a határt délről a szovjet segítséggel felfegyverzett egyiptomi csapatok, míg északon a szírek lendültek támadásba. 1948 óta e negyedik arab–izraeli háborúban Izrael állam közel állt ahhoz, hogy a jelentős túlerővel szemben katonailag megtörjön és megsemmisüljön. A miniszterelnöknek jelentős szerepe volt abban, hogy az első napok sokkja után a hadszíntéren megfordult a helyzet, és Izrael győztesen került ki a harcokból.

mozi, Golda című angol-amerikai film, arab-izraeli háború, Golda Meir, Helen Mirren

Helen Mirren fantasztikusan formálja meg Izrael első női miniszterelnökét

Az izraeli Guy Nattiv rendező Golda című 2023-as, angol–amerikai produkcióban készült játékfilmje a miniszterelnök személyét helyezi a középpontba, személyiségét próbálja kibontani, egyben megfejteni az utókor számára. Egy már idős, életének 76. évében járó asszony életének kulcsfontosságú három hetét mutatja be, amikor félre kellett tennie a saját maga iránti aggódást (nyirokrák-betegségben szenvedett); helyette az országa létéért kellett aggódnia, sőt tennie. A direktor nem dokumentumfilmet akart készíteni, nem a háború részleteit próbálta kronológiai sorrendben bemutatni, hanem egy gondolkodó, évődő asszony helyzetét, sorsát, talpraesettségét, bátorságát kívánta ábrázolni egy katasztrofális politikai és katonai helyzet közepette. Ezért aztán a láncdohányos asszony gyakran tűnik fel magányában, évődésében is. De ott vagyunk vele a cigarettafüstös tárgyalókban és a főhadiszálláson is, ahol az ország kormányának, vezérkarának, titkosszolgálatának legfőbb emberei egyre nagyobb aggodalommal, idegességgel, vitatják meg a hadi helyzetet és a teendőket. Goldának gyakran eltérő álláspontok között kell vívódnia. Katonák százezreinek, sőt, egy nép sorsa fölött kell döntenie.

Miközben látjuk, ahogy nagymamás kosztümjében, elmaradhatatlan retiküljével a karján, ormótlan munkáscipőjével a lábán jár-kel, a kamera gyakran pihen meg arcán: premierplánban figyelhetjük meg a cigarettafüst mögött megbúvó vonásait, a kemény élet által odarajzolt sűrű ráncokat, melyek csak szaporodnak a szörnyű háború napjaiban. Helen Mirren fantasztikus átéléssel és hitelességgel alakítja Goldát. Körülbelül annyi idős a színésznő, ahány évesen megjeleníti az egykori miniszterelnököt, a kiváló maszkmesternek mégis sokat kellett dolgozniuk, hogy Helen hasonlítson Goldára, és azok a ráncok valóban hitelesek legyenek. (Mirrent egyébként a rendező számára Meir unokája javasolta a főszerepre.)

mozi, Golda című angol-amerikai film, arab-izraeli háború, Golda Meir, miniszterelnök, Helen Mirren, hadvezetés, terepasztal

Válságos helyzeteket kellett átélnie a miniszterelnöknek és a hadvezetésnek

Golda Meir mellett csak epizódszerepekben tűnnek fel a háború további izraeli főszereplői: Zvi Zamir Moszad-főnök (Rotem Keinan játssza), Móse Daján védelmi miniszter (Ramy Heuberger), Ariel Sharon vezérőrnagy (Ohad Knoller), David Elazar altábornagy, az izraeli védelmi erők (IDF) vezérkari főnöke (Lior Ashkenazi), Eli Zeira, a katonai hírszerzés igazgatója (Dvir Benedek), vagy Lou Kaddar, a miniszterelnök magántitkára (Camille Cottin). No, és Henry Kissinger amerikai külügyminiszter (Liev Schreiber), akivel döntő jelentőségű telefonbeszélgetéseket folytat Golda, aki Washingtonba is hajlandó lenne elutazni segítségért, ám végül inkább a külügyminiszter utazik Izraelbe.

Feltűnik a filmben Shimon Agranat, az izraeli legfelsőbb bíróság elnöke is (Henry Goodman alakítja), az Agranat-bizottság élén. A háború befejezése után ez az öttagú grémium volt hivatott kideríteni, ki lehet a felelős csaknem háromezer izraeli katona elvesztéséért. E bizottság előtt jelenik meg a film elején és végén Golda Meir – mintegy keretbe foglalva a történetet –, és emlékezik vissza megtörten a 19 drámai napra. Sokan ugyan a miniszterelnököt is felelősnek tartották a sok emberáldozatért, de a bizottság végül nem találta felelősnek a tragédiákért. (Meir azonban fél évvel a háború után, kormányával együtt lemondott. 1978 decemberében, 80 éves korában, rákbetegségben hunyt el. Henry Kissinger 2023. november 29-én, 100 éves korában halt meg.)

Azért óhatatlan, hogy Nicholas Martin forgatókönyvíró segítségével a rendező a nézőt beavassa a háború eseményeibe is. Dokumentumfilm-szerűen, sőt alkalmanként eredeti filmkockákon is peregnek az egykori történések. Láthatjuk azokat a korabeli műholdfelvételeket is, amelyek előtt a vezérkar megvitatta a pillanatnyi harci helyzetet. Az igazi Golda is fel-feltűnik, sőt olykor nehéz szétválasztanunk, melyek az eredeti felvételek, és melyek a fekete-fehérbe szürkített, most rögzített jelenetek.

A film tartalmának drámai aktualitást adnak a napjainkban zajló arab–izraeli harcok. 2023. október 7-én, éppen az ötven évvel ezelőtti jom kippuri háború évfordulóján robbant ki az újabb véres konfliktus. Megdöbbentő néhány hasonlóság a fél évszázaddal ezelőtti események és a mai valóság között. Akkor is, ezúttal is a legjelentősebb izraeli ünnepet választották az arabok, hogy meginduljanak Izrael ellen, abban az időszakban, amikor a katonák egy része szabadságát tölti, és nehezebben mozgósítható. Ahogy 2023-ban, úgy 1973-ban is részben felkészületlenül és váratlanul érte a támadás Izraelt: a kormányzatot, a hadsereget, a titkosszolgálatot.

Érdekesség, hogy Guy Nattiv, az éppen 1973-ban született direktor – aki különben már Oscar-díjas 2018-ban készített rövidfilmje, a Skin révén – háromnegyed évvel a mostani háború kitörése előtt készült el alkotásával.

A százperces életrajzi dráma világpremierje 2023 februárjában volt a 73. Berlinalén, a berlini nemzetközi filmfesztiválon. A világ filmszínházainak többsége augusztus óta játssza a művet, mely december 7-étől látható a magyar mozikban, az ADS Service forgalmazásában.

A film magyar nyelvű előzetese itt nézhető meg.

Az angol nyelvű előzetes pedig itt látható.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Élet kulturális Menete

Színházi előadás, kiállítás és egy történelmi kötet révén is lehet emlékezni a holokauszt 80. évfordulójára. 

2024. május 10.

Ferihegy – Újabb útirányok és rekordok

Már 130-nál is több városba repülhetünk el közvetlenül Budapestről, 2025-ben pedig talán Észak-Amerika néhány metropoliszába is újra eljuthatunk.