Interjú Bencze János főigazgató-helyettessel, diakóniai igazgatóval, a Bethesda Gyermekkórház Alapítvány munkatársával


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Wolters Kluwer Hungary dolgozói egy emberként álltak azon kezdeményezés mellé, hogy a vállalat a járványhelyzet miatt tavaly elmaradt céges karácsony teljes költségét a társadalmi felelősségvállalás jegyében nemes célt szolgáló szervezet javára ajánlja fel. A dolgozók a Bethesda Kórház Alapítványt választották. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy missziójukat szélesebb körben ismertté tegyük, ezért megkerestük Bencze János főigazgató-helyettes diakóniai igazgatót, hogy meséljen nekünk egy kicsit a Bethesda múltjáról, jelenéről és jövőjéről.

A tavaly tavaszi járványhelyzet után ősszel sokkal súlyosabb helyzettel kell szembenéznünk. Mindannyiunknak átalakult az élete, át kellett állni a megváltozott élet- és munkahelyzetre, át kellett szervezni korábbi terveinket.

Fontos, hogy ezekben a nehéz időkben különös figyelemmel legyünk egymásra és segítséget nyújtsunk azoknak, akik rászorulnak, vagy a lehetőségekhez mérten támogassuk azon szervezetek munkáját, akik a rászorulók életét könnyebbé teszik.

A Wolters Kluwer Hungary dolgozói egy emberként álltak azon kezdeményezés mellé, hogy a vállalat a járványhelyzet miatt tavaly elmaradt céges karácsony teljes költségét a társadalmi felelősségvállalás jegyében nemes célt szolgáló szervezet javára ajánlja fel. A dolgozók a Bethesda Kórház Alapítványt választották, mely évtizedek óta kiemelt szerepet tölt be a gyermekbetegségekkel szembeni küzdelemben.

Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy missziójukat szélesebb körben ismertté tegyük, ezért megkerestük Bencze János főigazgató-helyettes diakóniai igazgatót, hogy meséljen nekünk egy kicsit a Bethesda múltjáról, jelenéről és jövőjéről. 


Munkatársaim és Gyógyító Közösségünk nevében szeretném először is megköszönni a Wolters Kluwer Hungary Kft. munkatársainak, hogy ezekben a nehéz időkben gyógyító munkánk támogatását felvállalták! Jó ezt tudnunk, hogy vannak körülöttünk szülők, vállalkozások, munkatársi közösségek, akik lehetőségeikhez mérten anyagiakkal, szervező munkával, felajánlásokkal segítik munkánkat! 

Igazgató Úr, köszönjük, hogy rendelkezésünkre áll. A Bethesda hosszú múltra tekint vissza, mely jóval messzebbre nyúlik 1992-nél, amikor újraindult a kórház. Tudna mesélni erről az „új” kezdeti időszakról?

A Bethesda első alapítása 1866-ra nyúlik vissza, egy olyan időszakra, amikor még nem volt egészségbiztosítási rendszer, sokak számára elérhetetlen, illetve megfizethetetlen volt az orvosi ellátás. Erre csak olyan intézményekben volt lehetőségük, mint a Bethesda is volt, akik maguk teremtették elő külföldről, belföldi adományozóktól a működéshez szükséges fedezetet.

Kórházunkban annak idején diakonisszák dolgoztak, akik itt éltek a kórház területén, egy belső közösségben, Anyaházban. Jelmondatuk, amely máig ható gondolat, ez volt: „Jutalmam, hogy tehetem.”

1992 óta, amikor újra egyházi fenntartásba került a kórház, ezt a gondolatot szeretnénk tovább vinni a ma társadalma felé: nekünk kiváltságunk, jutalmunk az, hogy gyógyíthatunk. Eredetileg felnőtteket kezeltek itt, de szülészet is működött. Ma egyike vagyunk annak a két, csupán gyermekeket gyógyító intézménynek, amelyek Magyarországon működnek.

A rendszerváltozás után, amikor visszakaptuk az épületeket, azok igen romos, elhanyagolt állapotban voltak. Sok szervező munkába, pénzbe került ezek folyamatos felújítása, modernizálása, különösen úgy, hogy közben működnünk kellett.

Mennyiben más a Bethesda, mint mondjuk egy másik kórház? Mi az Önök missziója?

Alapvetően nem különbözhetünk abban, hogy nálunk is magas szintű egészségügyi ellátást kell biztosítani, mint bármelyik más kórházban. Ugyanakkor igyekszünk egy kicsit másak is lenni, többet nyújtani, mint amit kell. Nézzünk egy példát: a Bethesdában működik az Égéssérült Gyermeket Gyógyító Országos Központ, ami azt jelenti, hogy ide az ország egész területéről kerülnek gyermekek, akik súlyosabb égési sérülést (forrázás, lakástűz, háztartási baleset) szenvedtek. Arra törekszünk, hogy egy családtag, szülő folyamatosan a sérült gyermek mellett lehessen. Ezért egy, az udvaron álló épületünk egy szintjét átalakítottunk Anyák Házává, ahová hozzátartozó szülőket fogadunk be arra az időre, amíg a gyermekük az osztályon gyógyul.

Megjegyzem, ez az épület volt a valamikori Filadelfia Anyaház, ahol a kórházban dolgozó diakonisszák, közösségben laktak. Fontosnak tartjuk, hogy a szülő a gyermek mellett lehessen, amely nagyban hozzájárul a gyermek gyógyulásához. Az itt töltött idő minden költségét alapítványunk vállalja át ezektől a családoktól, hogy ezzel is segítsük őket ebben a nehéz helyzetben.

Egy másik példát említve, éppen a karácsony előtti gyűjtésünk során gondoltuk végig, hogy mi mindent csinálunk mi, ami nem feltétlenül lenne a kórház feladata – például egy kórházi mikrobusszal. Többek között nyári táborokat szervezünk azoknak a gyermekeknek, akik valamelyik osztályon keresztül hozzánk kötődnek. Cukorbetegek, asztmások, túlsúlyosak, égési sérültek, epilepsziában szenvedők. Ezen felül külön-, ill. délutáni programokat szervezünk a pszichoszomatikus osztályon kezelt kis betegeinknek, amelyeket szintén az alapítványunkon keresztül finanszírozunk. Szállítjuk, utaztatjuk őket a kis buszunkkal.

Milyen sikerekre, szép pillanatokra emlékszik vissza legszívesebben a kórház történetéből?

Több, mint húsz éve dolgozom már itt. Nagyon sok ilyen pillanat volt, amikor azt éltem át, hogy valami csoda történt a szemem előtt.

Ilyen volt az, amikor egy új, eleddig szokatlan terápiát próbáltunk meghonosítani a kórházban, egy minilóval. A siker kulcsa ebben a kis termetű állatban van – és ez igen különleges élmény-, hogy olyan gyermekeket is el tudunk érni, meg tudtunk érinteni, akik súlyos idegrendszeri sérülést szenvedtek el. Megnyílnak, elkezdenek kommunikálni, mosolyra nyílik az ajkuk, addig magukba roskadva ültek. Hatalmas élmény!

A kórházban évente átlagosan 8-9000 gyermeket gyógyítanak a fekvőbeteg osztályokon, míg járóbeteg-rendeléseiket 110-120000 gyermek keresi fel, ami nagyon magas szám. Ezt az időszakot ráadásul különösen nehézzé teszi a koronavírus járvány. Hogyan sikerül megbirkózni a kihívásokkal?

A 2020. tavaszi időszakban igen jelentősen visszaesett a betegforgalmunk, a legtöbben otthon voltak, szülők és gyermekek is. Kevesebb volt az utcai- és sportbaleset, nagyon sok szűrővizsgálatot nem végezhettünk. Ugyanakkor minden nap készen kellett álljunk, hogy ha hirtelen nagyon nagy számban keresnének fel bennünket Covid-beteg gyermekek, akkor őket el tudjuk látni, ha szükséges, lélegeztetni tudjuk. Nap, mint nap újratervezés, védekezés, maszkvarratás, készülődés.

Ezzel szemben az őszi időszakban már nem voltunk hivatalosan Covid-ellátó intézmény, ezért igyekszünk más intézményektől is átvállalni olyan gyermekbetegek ellátását, akiket már ők nem tudtak. Ugyanakkor most is nagyon figyelünk az előírásoknak megfelelő védőeszközök használatára, hiszen a gyermekek sokszor úgy hordozói a betegségnek, hogy nem feltétlenül látszik rajtuk. Műtőkbe például olyan eszközöket szereztünk be, amely a kilélegzett levegőt fertőtleníti, ha olyan gyermeket kell műtenünk, aki fertőzött, ő ne jelentsen veszélyt az ott dolgozó kollégákra.

Hogyan teltek az ünnepek Önöknél? Milyen lehetőségek vannak, hogy a gyermekek valamilyen formában szeretteikkel lehessenek ebben az időszakban?

Az ünnepek alatt is a szokásos beosztás szerint végeztük a munkánkat. Amikor ügyeletesek vagyunk sebészetből, fül-orr-gégészetből, akkor ezekről a területekről fogadjuk a gyermekeket. Persze amennyire tervezni lehet, azokról az osztályokról igyekszünk haza adni a gyermekeket, ahonnan az lehetséges. Így az ünnepek alatt mindig kevesebb páciens van a kórházban. De szülő mindig jelen lehet a gyermek mellett. Ha néhány napot töltenek bent, akkor az ágy mellett, ha súlyosabb az eset, akkor a szülők napközben a gyerekük mellett vannak, az éjszakát pedig az Anyák Házában töltik.

A kapcsolattartásra tavaly egy különleges ajándékot is kaptunk a Helyi Rádiók Országos Egyesületétől. 10 db tabletet oszthattunk szét az osztályok között, amelyek segítségével a bent fekvő gyerekek az otthon maradt szülőkkel, testvérekkel, nagyszülőkkel kommunikálhattak. Ez óriási segítség nekünk karácsony, de a látogatási tilalom alatti teljes időszakban is.

Milyen munka folyik az alapítványuknál, és milyen nehézségekkel kell szembenézniük?

A Bethesda Kórház Alapítvány a Gyermekkórház hivatalos alapítványa, melynek elsődleges célja a kórház fejlesztése, orvosi műszerek, fejlesztő eszközök beszerzése és a korábbiakban említett terápiák, táboroztatások, szülői ellátások költségeinek fedezése.

Egész év során gyűjtünk adományokat. Egyik nagy feladatunk minél több adózót meggyőzni arról, hogy májusban, az adóbevallás elkészítésekor gondoljon ránk. Segítse munkánkat adója 1 százalékának felajánlásával. Sokan nem teszik ezt meg, pedig nekünk hatalmas anyagi segítség 12 ezer ember felajánlása. Ebben az évben 80 millió forint! Ha ezt a számot tovább tudnánk emelni, ha sikerülne újabb munkavállalókat rábírni, hogy rendelkezzenek, ez az összeg úgy növekedhetne, hogy az az adózónak nem is kerül semmilyen költségébe.

Nagyon fontos időszak a karácsonyt megelőző néhány hét, amikor sokat beszélünk szeretetről, ajándékozásról, gondoskodásról.

Mi már novemberben összeállítottunk a kórházi osztályokkal egy igénylistát, hogy mi mindenre lenne szükség az egyes osztályokon, műtőkben, gyógyszertárban, a takarító szolgálatnál. Ezekből az eszközökből tudtunk választani, amikor valaki megkérdezte, mivel tudná segíteni a munkánkat.

A tavalyi év abból a szempontból más volt, hogy sokan, akik szívesen eljöttek volna hozzánk személyesen is, hogy átadják ajándékukat, gyűjtésüket, most nem tudták megtenni. Ugyanakkor sok olyan felajánlást kaptunk, hogy most nem tarthatóak év végi ünnepségek, s az erre szánt összeget mi kaptuk meg.

Azt kell mondjam, hogy nagy öröm és hála van a szívünkben, hogy milyen sokan álltak ebben az évben is mellénk, milyen sokan gondolták úgy, hogy segíteni szeretnék a gyermekgyógyítás ügyét úgy, hogy alapítványunkon keresztül valamilyen beruházásunkat támogatták.

Milyen formában lehet segíteni az Önök tevékenységét akár magánemberként, akár cégeknek önkéntes nap keretében?

A támogatás legegyszerűbb formája az adomány az alapítvány számlájára. Vagy egy gyűjtés szervezése egy cégen belül. Volt már arra példa, hogy egy vállalat úgy támogatott bennünket, hogy kitűzött egy célt, milyen nagyságrendben szeretnének támogatást nyújtani, a munkatársak elkezdtek adakozni, majd a végén a cég megduplázta az összeget, amiből meg tudtuk venni a kiválasztott eszközt.

Kaptunk úgy is támogatást, hogy valamilyen közösségi munkát végeztek nálunk cégek munkatársai. Az ilyen jellegű munkát (nagytakarítás, ablakpucolás, kerti játékok festése, burkolási munka, kerítés festés, kertépítés stb.) jól elő kell készíteni, akkor lehet sikeres, eredményes. 

Mik a terveik a koronavírus utáni időszakra?

A vírus utáni időszakban is szeretnénk tovább folytatni a kórháztámogató munkánkat, eszközbeszerzéseket, képzési, ill. fejlesztő programok támogatását.

Idén január-februárban beszerezzük azokat az eszközöket, amelyekre támogatást kaptunk, közben készülünk a 2021-es 1%-os kampányunkra, beszámolunk az eredményeinkről, majd előkészítjük a nyári táborokat (6-7 csoportban).


Kapcsolódó cikkek