Világsztárok a VeszprémFesten


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyszerre több generáció zenei igényére is figyelnek a szervezők, így 2015. július 15. és 18. között három nemzedék világhírű előadóit is hallhatjuk-láthatjuk Veszprémben.


Már a nyitónap estjén „csúcszenészt” és „csúcszenét” köszönthetünk a 12. VeszprémFest Nagyszínpadán. Először lép fel Magyarországon Roger Hodgson, a legendás, progresszív rockot játszó zenekar, a Supertramp egykori énekese, dalszerzője. Turnéját a Crime of the Century című album megjelenésének 40. évfordulója tiszteletére tartja (1974-ben látott napvilágot), ám a legnagyobb slágereket, és a máig időtálló dalok jó részét az 1979-es Breakfast In America című lemezre írta. A mai ötvenes-hatvanas generáció New Yorktól Torontón át Londonig és Budapestig kívülről fújja a címadó dalát, továbbá a The Logical Song vagy a Take the Long Way Home című szerzeményeket. A negyvenéves albumról is jól emlékszünk a Dreamer, a School, vagy a címadó kompozícióra. Bár a Supertramp egy koncert erejéig 1997-ben járt Budapesten, akkor Roger Hodgson már nem tartott a zenekarral, önálló utakon járt. A Budapest Sportarénában az összes számot Rick Davis énekelte, akivel Hodgson együtt komponált, ám a lemezeken főleg az 1950-ben, Angliában született muzsikus hangjával szólaltak meg a csapat dalai. Roger Hodgson először lép fel Magyarországon. A Supertramp több mint 60 millió eladott lemezzel büszkélkedhet. Ennek harmada a Breakfast in America albumból kelt el, de a Crime of th Century is jelentős szakmai és eladási siker volt.

Roger Hodgson (Fotók: VeszprémFest)

A Supertramp vezéregyénisége a zenekarral 1983-ban fejezte be a közös munkát, s egy évvel később máris szólólemezt jelentetett meg In the Eye of the Storm címmel, melyet több mint kétmillió rajongója vásárolt meg. Saját zenekarával sokáig elsősorban szólópályafutása dalait énekelte, de különösen e mostani turnéján visszatért a „supertrampes” gyökerekhez, ahol és ahogy vékony, magas,  jellegzetes hangját megismerte és megszerette a világ.

Július 16-án este a Szentháromság téren, a Nagyszínpadon a Kool & the Gang folytatja a nosztalgikus hangulatot. A rhythm & blues, soul és funk bűvöletében élő zenekar munkásságának negyvenöt(!) éve során már három generáció zenei világára van jótékony hatással. Még mindig fülünkben cseng a Celebration soulja, a Cherish balladája, a Jungle Boogie funky-boogie-ja. Két Grammy-díjjal és 70 millió eladott lemezzel büszkélkedhetnek, szerte a világban. Folyamatosan játszanak évtizedek óta, mert tudják: zenei stílusok, divatok jöhetnek-mehetnek, egy réteg mindig kíváncsi szórakoztató, sokszor talpalávaló muzsikájukra.

Kool & the Gang

Még 1964-ben Khalis Bayyan (Ronald Bell) és testvére, Robert „Kool” Bell csatlakoztak barátaikhoz, hogy egyedi, a jazz, a soul és a funk keverékét játszó együttest alakítsanak. Első nevük Jazziacs volt. Mai nevükön 1969-ben jelent meg első lemezük: Észak-Amerika megismerte jellegzetes instrumentális előadásmódjukat, szenvedélyes fúvós hangszerelésüket. Majd sorra jött a többi album. Nagy találkozásuk volt 1979-ben Eumir Deodato zenész-producerrel. Két évtizeddel később a rapzene forrásaként kerültek ismét az élvonalba. A kétezres években önálló stúdióalbumokkal is jelentkeztek a koncertek mellett. Nem fog rajtuk az idő. Ha pedig Veszprémben a fellépésük idején rossz idő lenne, akkor sem fogna ki rajtuk az idő, mert koncertjükkel beköltöznének az Arénába.

Július 17-én este a Nagyszínpadon Dee Dee Bridgewater amerikai jazzénekesnő és Irvin Mayfield trombitás, illetve az általa alapított és vezetett New Orleans Jazz Orchestra új közös lemezüket mutatják be. A huszadik század elején kialakult New Orleans-i dixieland ötvöződik a háromszoros Grammy-díjas Bridgewater klasszikus jazzt megújító stílusával. Irvin Mayfield alapítója és művészeti igazgatója a New Orleans Jazz Orchestrának, mely irányítása alatt 2010-ben Grammyt nyert a legjobb jazzegyüttes kategóriájában.

Dee Dee Bridgewater

Július 18-án, a zárónapon a Veszprém Arénában szintén először lép fel Magyarországon Emeli Sandé, a világhírű brit R&B és soul énekesnő-dalszerző, akinek Our Version of Events című lemeze 2012-ben Nagy-Britanniában a legsikeresebb debütáló album lett. Ugyanebben az évben énekelt a 2012-es londoni olimpiai játékok nyitó- és zárórendezvényén is.

Vidéki skót környezetből származik a 28 éves művész: tízéves kora óta szinte együtt él zongorájával, segítségével írja számait is. Tinédzser volt, amikor húga lefilmezte őt kedvenc hangszerével, amint saját számát, a Nasty Little Ladyt adja elő. A klipet beküldték a BBC Urban Music versenyébe. Sandé lett az egyik győztes, és azonnal lemezszerződést ajánlottak számára. Majd leérettségizett, Glasgow-ba járt egyetemre, s közben énekelt és írt. Sok előadó vitte sikerre szerzeményeit, sokszor maga is énekelt a vokálban, s közben folyamatosan írta és rögzítette bemutatkozó albumának anyagát.

Emeli Sandé

Sokan egyszerűen csak bizsergetően csodásnak nevezik hangját, melyen őszintén szól a pop, a ballada, a jazz egyaránt (Read All About It, Kill the Boy). Érdekesség, hogy jobb alkarjára teljes hosszban a festő Frida Khalót tetováltatta.

Kísérőrendezvények sora gazdagítja a programot a fesztiválon, új helyszínekkel. Ilyen a FestGarden a Historia Kertben, ahol három estén át szól a jazz. Július 16-án Mike Stern és Didier Lockwood lép színpadra. Stern generációjának egyik legelismertebb elektromos gitárosa, tizenhat lemezéből hatot jelöltek Grammy-díjra.  Didier Lockwood hegedűművész mögött négy évtizedes pályafutás áll. Július 17-én Jack De Johnette Grammy-díjas dobos és három zenésztársa a 2015-ös, Made in Chicago című lemezüket mutatják be. Egy nappal később ugyanitt Carmen Souza és Theo Pascal lép fel. A Zöld-foki szigeteki gyökerekkel rendelkező énekesnő az őt felfedező, basszusgitáron és nagybőgőn játszó Pascallal állt össze. Epistola címet viseli új CD-jük, s Veszprém az ennek apropóján szervezett turnéjuk fontos állomása.

Jack De Johnette csapata

A várban a Dubniczay-palota kínál érdekes kulturális programot július 18-án, Az Ex – A. E. Bizottság a Palotában címmel, majd feLugossy László képzőművész performanszával nyílik az Ex Vajda Lajos Stúdió kiállítása efZámbó István, feLugossy László és Wahorn András műveiből. Ez után a palota belső udvarában az efZámbó Happy Dead Band Akusztik és a Wahorn Airport adnak koncertet.

A VeszprémFest hagyományos kísérőrendezvénye a Rozé, Rizling és Jazz Napok elnevezésű programsor, melynek részeként a Balaton környékének kiváló borászatai mutatkoznak be gasztroseregszemlékkel, koncertekkel: 10 nap, 30 borász, 30 koncert – szól a szlogen 2015. július 10. és 19. között.

Kluwer International
Külföldi jogi e-könyvek

 

Egy kattintásra Öntől!

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

A műholdas távközlés szerepe óriási mértékben nőtt

A legújabb űrtávközlési technológiák, a műholdas szolgáltatások és az űrkutatás álltak az idei Távközlés Világnapjához kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) eseményén kiosztották a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amit idén Dr. Gschwindt András és Petres István hírközlési szakemberek vehettek át. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az esemény kiemelt támogatója.

2024. május 17.

Az Élet kulturális Menete

Színházi előadás, kiállítás és egy történelmi kötet révén is lehet emlékezni a holokauszt 80. évfordulójára. 

2024. május 10.

Ferihegy – Újabb útirányok és rekordok

Már 130-nál is több városba repülhetünk el közvetlenül Budapestről, 2025-ben pedig talán Észak-Amerika néhány metropoliszába is újra eljuthatunk.