Megjelentek az új, közérthető, rövidebb bírósági nyomtatványok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új perrendtartás bevezetése óta összegyűjtött tapasztalatok figyelembevételével, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és az Igazságügyi Minisztérium együttműködésének köszönhetően új, egyszerűbb nyomtatványok készültek, melyeket a hatályba lépett, új keresetlevél nyomtatványokról szóló rendelet alapján 2019. április 2-től kell használni. 

A rendelet újítása az is, hogy a személyi állapotot érintő perekben is többféle speciális, a Polgári Perrendtartás és a Polgári Törvénykönyv követelményeinek egyaránt megfelelő űrlapokat rendszeresít. Külön pótlapok szolgálnak a hiánypótlás és egyes indítványok teljesítésére.

2018. január 1. óta a járásbíróság hatáskörébe tartozó perekben a jogi képviselő nélkül eljáró félnek:

  • a keresetlevelet,
  • a viszontkereset-levelet,
  • a beszámítást tartalmazó iratot és
  • az írásbeli ellenkérelmet, továbbá
  • a fizetési meghagyással szembeni ellentmondás folytán perré alakult eljárásban a Pp. 257. § (2) bekezdése alapján a keresetet tartalmazó iratot jogszabályban meghatározott, erre rendszeresített nyomtatványon kell előterjesztenie.

A közigazgatási perekben is lehetőség van arra, hogy a jogi képviselő nélkül eljáró felperes a keresetlevelet a jogszabályban meghatározott nyomtatványon nyújtsa be.

Az összes nyomtatvány letölthető a bíróságok központi honlapjáról.

Papíralapú nyomtatvány valamennyi bíróság kezelő-, tájékoztatási vagy ügyfélszolgálati irodáján díjmentesen igényelhető.

A közeljövőben elérhetővé válnak majd az OBH által fejlesztett azon nyomtatványok is, amelyek elektronikusan lesznek kitölthetőek.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága