55 milliós felügyeleti bírságot kapott az Erste Bank


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az Erste Bankra 45,3 millió, az Erste Lakás-takarékpénztárra 5,7 millió, az Erste Jelzálogbankra pedig 3,7 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki.

A bírságot egyebek közt vállalatirányítási, hitelkockázati, IT-biztonsági, adatszolgáltatási, hitelkockázat-számítási, értékvesztés-képzési, illetve a betétbiztosítási nyilvántartásra vonatkozó problémák miatt szabták ki. A bejelentés azonban hozzátette, hogy a feltárt hibák, hiányosságok összességében nem befolyásolják az intézmények megbízható és biztonságos működését.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csoportszintű átfogó vizsgálata a 2018. június 5-től a vizsgálat lezárultáig tartó időszakot tekintette át az Erste Bank Hungary Zrt.-nél (Erste Bank), az Erste Lakás-takarékpénztár Zrt.-nél (Erste Lakás-takarékpénztár) és az Erste Jelzálogbank Zrt.-nél (Erste Jelzálogbank).

Hol voltak hiányosságok?

A jegybank egyebek közt hiányosságokat állapított meg az Erste Bank belső ellenőrzési területére vonatkozó szabályozásban. A lakossági workout ügykezelésben hiányzott a megfelelő szempontrendszer az esetleges csalások feltárására. A lízingfinanszírozás terén a hitelintézet nem alakított ki egységes szabályozást, gyakorlatot a visszavásárlási/maradványérték garancianyújtók kockázatainak feltárására, éves felülvizsgálatára és a garanciakötelezettségek nyilvántartására vonatkozóan – részletezte az MNB közleménye.

Munkajog - új visi box (640x360_ujvisi_box)

A vizsgálat hiányosságokat tapasztalt a jelzálogbejegyzések fedezetnyilvántartási rendszerben történő rögzítése és monitoringja tekintetében, illetve ezen banki folyamatokban nem működtek megfelelően a beépített kontrollok. Kiegészítésre szorul a bank fedezetek értékelésére és nyilvántartására, ügyfélcsoportképzésre, valamint hitelkockázat-számításra vonatkozó belső szabályozása is.

Egyes pontjain továbbfejlesztendők, és a továbbiakban rendszeresen frissítendők az Erste Bank informatikai (IT) biztonsági rendszerei. Szükségesnek ítélte az MNB a kiemelten fontos IT-rendszerekkel kapcsolatos naplózás további ellenőrzésére vonatkozó, illetve a felhasználói hozzáférési jogosultság-kezelési banki gyakorlat javítását.

Javítást kér a jegybank

Az MNB azt is közölte, hogy nem volt megfelelő a hitelintézet konszolidált biztosítotti betétállomány-nyilvántartása, egyes ügyfelek pedig nem kapták meg a betétbiztosításra vonatkozó tájékoztatást. Több esetben elmaradt a Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Iroda tájékoztatása a pénzmosás gyanús ügyletekről, olykor pedig elmaradtak a téma kapcsán szükséges, a pénzeszközök forrására vagy a fokozott ügyfél-átvilágításra vonatkozó műveletek is.

A lakás-takarékpénztár és a jelzálogbank esetében a jogszabályi megfelelésért felelős személy bejelentésének elmulasztását, illetve IT-biztonsági és betétnyilvántartási, valamint adatszolgáltatási hiányosságokat tárt fel a vizsgálat.

Mindezek nyomán az MNB kötelezte a három intézményt a feltárt hiányosságok kijavítására és a megtett intézkedésekről való beszámolásra a jegybank részére.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.