A GVH workshopon vitatta meg az új árfeltüntetési szabályok tapasztalatait


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az Igazságügyi Minisztériummal, az Európai Bizottsággal és a kereskedelem szereplőivel közösen, online workshop keretében járta körül az akciótartás szabályainak szigorodása óta eltelt időszak tapasztalatait.

A fiktív árkedvezmények, a korábban soha nem alkalmazott „eredeti árak” vagy a szabálymegkerülésre szolgáló, akciók előtti rövid idejű „felárazások” számos versenyhivatali eljárásra szolgáltattak okot az elmúlt években. Jogsértő árkedvezmény-feltüntetési gyakorlatuk miatt a GVH több jelentős hazai kereskedelmi platformot is elmarasztalt már: az Alza csaknem 900 millió forintos bírságot kapott, míg az eMAG-ot versenyhatóság 200 milliós bírság mellett legalább 4 milliárd forint értékű jóvátételre kötelezte. Az árkedvezmény-feltüntetések terén újítást hozott egy tavaly májusban hatályba lépett jogszabályváltozás-csomag, amelynek hatására minden hazai kereskedőnek egyértelműbb szabályok szerint kell feltüntetniük az árakat annak érdekében, hogy a fogyasztók tájékozottan mérlegelhessék az akciós ajánlatokat.

A nemzeti versenyhatóság 2023. április 27-én „Árkommunikációs gyakorlatok az online térben az árfeltüntetésről szóló irányelv, illetve az árrendelet módosítását követően” címmel, online workshop keretében vizsgálta meg a tavaly bevezetett, a korábbinál szigorúbb szabályozás hatásait és eredményeit. Az eseményt Bak László, a GVH elnökhelyettese nyitotta meg. A félnapos rendezvényen a GVH szakértői – így Szoboszlai Izabella és Kuritár Dávid, a Versenytanács két tagja – mellett Kupecki Nóra alkotmányjogi jogalkotásért és fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár, Ormós Zoltán, Ecommerce Hungary alelnöke, Nagy Andrea Magdolna, Vámosi-Nagy EY Ügyvédi Iroda, vezető ügyvédje, illetve Martins Prieditis és Emanuel Alijaj, az Európai Bizottság Jogérvényesülési és Fogyasztópolitikai Főigazgatóságának szakértői tartottak előadást.

(gvh.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Hivatali visszaélésért ítélték el a zalai jegyzőt

Hivatali visszaélés és költségvetési csalás bűntettében mondta ki – nem jogerősen – bűnösnek a Zalaegerszegi Törvényszék azt a zalai jegyzőt, aki a 2022-es választások idején „visszaforgatott” magának némi pénzt – olvasható a birosag.hu-n.

2024. június 27.

A mesterséges intelligencia emberközpontú korszakának küszöbén állunk

Lehetnek-e a mesterséges intelligenciának jogai? Hogyan lehet emberközpontúan szabályozni a technológia használatát? Ki a felelős azért, hogy a mesterséges intelligencia milyen döntéseket hoz? Mit kell tudni a technológia emberi jogi és ipari vonatkozásairól? Az ELTE tudományos-ismeretterjesztő videósorozatának legújabb részében Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese tárja fel az MI jogi aspektusait.