Európa Tanács: médiaellenes retorikának nincs helye egy demokratikus társadalomban
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az európai kormányoknak politikájuk homlokterébe kell helyezniük az újságírás, az újságírók és minden médiaszereplő szabadságának védelmét és biztonságát, médiaellenes retorikának nincs helye egy demokratikus társadalomban – jelentette ki Marija Pejcinovic Buric, a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkára a sajtószabadság május 3-án esedékes világnapja alkalmából kedden.
Marija Pejcinovic Buric nyilatkozatában hangsúlyozta: mivel az újságírók és a média más szereplői számos európai országban egyre fokozódó nyomásnak, megfélemlítésnek, erőszaknak és a munkájukba való beavatkozás különféle formáinak vannak kitéve, sürgetővé vált nemzeti cselekvési tervek kidolgozása az újságírók biztonsága érdekében.
„A politikusoknak el kell ítélniük az újságírók elleni minden fenyegetést vagy támadást” – fogalmazott. A kormányoknak foglalkozniuk kell az újságírók védelmének megerősítésével, a médiaszereplők elleni bűncselekmények elkövetőinek elszámoltatása hatékonyságának fokozásával, valamint fel kell hívniuk a figyelmet „a sokszínű és független média” döntő szerepére a valódi demokrácia megőrzése érdekében” – húzta alá.
„A demokratikus szabadságjogok védelme érdekében elengedhetetlen, hogy az államok kedvező környezetet teremtsenek a sokszínű és független média virágzásához és alapvető szerepének betöltéséhez. Ahhoz pedig, hogy ez lehetséges legyen, a médiának számon kell tudnia kérni a kormányokat és más szereplőket nyilvános vitákban való részvétel előmozdítása, eszmék és vélemények kifejezése, illetve információk félelem nélküli terjesztése által” – fogalmazott.
A főtitkár közölte: az Európa Tanács az újságírás védelmét és az újságírók biztonságát előmozdító platformjának nemrégiben közzétett, 2023-as éves jelentése a médiaszabadság romlásának aggasztó tendenciájára hívta fel a figyelmet. A folyamat különösen Oroszországban és Fehéroroszországban drasztikus – emelte ki.
Ezzel összefüggésben emlékeztetett: az Európa Tanács számos eszközt dolgozott ki, hogy útmutatást adjon a kormányoknak az újságírók biztonságának szavatolására. „Eljött az ideje, hogy a kormányok érdemi lépéseket tegyenek a sajtószabadság romlásának kezelésére. Most ezen eszközök hatékony, nemzeti szintű megvalósítására kell összpontosítani” – tette hozzá Marija Pejcinovic Buric.
(MTI)