A gyermekek online szexuális zaklatása elleni küzdelem: mik az EU lépései?


Az Európai Parlament hatékony szabályokat szeretne létrehozni a gyermekek online szexuális zaklatásának megelőzése és leküzdése érdekében, a magánélet védelme mellett.

2022-ben több mint 32 millió bejelentés érkezett a gyermekek online szexuális zaklatásának gyanújáról, ami történelmi csúcsot döntött.

A gyermekek szexuális zaklatására vonatkozó uniós jogszabályok fejlesztése

Az EU stratégiát fogadott el a gyermekek szexuális bántalmazása elleni hatékonyabb küzdelemről. E kötelezettségvállalás részeként a Bizottság a már meglévő, 2011-es szabályokra épít. 2023 novemberében a Parlament állampolgári jogi bizottsága jelentést fogadott el a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzését és leküzdését célzó rendeletjavaslatról.

A 2021-től hatályos ideiglenes szabályok lehetővé teszik a digitális vállalatok számára, hogy olyan tartalmakat keressenek, amelyeket platformjaikon tesznek közzé és amelyek a gyermekek szexuális zaklatását ábrázolják. A szabályok ideiglenes mentességet biztosítanak bizonyos uniós e-adatvédelmi szabályok alól. A javaslat, amelyen a Parlament dolgozik, állandó szabályokat szeretne megállapítani arra vonatkozóan, hogy a vállalatok hogyan észlelhetik a gyermekek szexuális zaklatását tartalmazó anyagokat az interneten.

A magánélet védelme

Az Európai Parlament egyensúlyt kíván teremteni a gyermekek digitális szférában való védelme és az olyan alapvető jogok tiszteletben tartása között, mint a magánélethez való jog. Az EP-képviselők álláspontja az új szabályokkal kapcsolatban nem támogatja a széles körben elterjedt webszkennelést vagy a magánkommunikáció általános megfigyelését, illetve az alkalmazásokban a titkosítás gyengítésére szolgáló hátsó ajtók létrehozását.

A szolgáltató feladatai: kockázatértékelés és kockázatcsökkentés

A javasolt jogszabály értelmében a tárhely- vagy interperszonális kommunikációs szolgáltatók kötelesek lesznek kockázatértékelést végezni a gyermekek bevonásával készült szexuális tartalom esetleges jelenlétével kapcsolatban a platformjainkon. Miután a szolgáltatók azonosították a kockázat szintjét, mérséklő intézkedéseket kell tenniük annak kezelésére.

A rendelet kiterjedt listát tartalmaz azokról a lehetséges intézkedésekről, amelyeket a szolgáltatók választhatnak. Ide tartozik például a beépített biztonság elve (a termékek vagy szolgáltatások fejlesztése olyan módon, hogy elkerülhetők legyenek az esetleges károk), a kötelező szülői felügyelet, a felhasználói bejelentési rendszer létrehozása, valamint az életkor-ellenőrző rendszerek alkalmazása, ha fennáll a veszélye annak, hogy gyermekeket szólíthatnak meg a platformon.

A rendelet konkrét kötelező mérséklő intézkedéseket is bevezet a közvetlenül a gyermekeket megcélzó szolgáltatások, az elsősorban pornográf tartalmak terjesztésére használt platformok és a játékokon belüli egyes chat szolgáltatások tekintetében.

A szolgáltatók önállóan választhatják meg, hogy milyen technológiákat használnak felderítési kötelezettségeik teljesítéséhez. A szabályok egyszerűsített eljárást írnak elő a kisebb vállalkozások számára.

Felderítési parancsok végső intézkedésként

Ha a szolgáltatók nem tesznek eleget kötelezettségeiknek, a hatóság csak végső esetben élhetnek végzéssel a felderítésre. Ez a végzés arra kényszerítené a szolgáltatót, hogy bizonyos technológiákat alkalmazzon a gyermekek szexuális zaklatására vonatkozó ismert és új anyagok felderítésére.

Felderítési parancsot csak akkor alkalmaznának, ha megalapozottan gyanítható, hogy egyes felhasználók vagy csoportok kapcsolatban állnak gyermekek szexuális zaklatását ábrázoló anyagokkal. A megrendelések időkorlátosak lennének, a végpontok közötti titkosított kommunikáció és a szöveges üzenetek nem tartoznak a hatályuk alá. Ennek a megközelítésnek a célja a digitális szolgáltatások felhasználóinak magánéletének és biztonságának megőrzése.

Az áldozatok és túlélők támogatása

A javaslat magában foglalja az EU-s gyermekvédelmi központ létrehozását. A központ fogadná, szűrné, értékelné és továbbítaná a gyermekek szexuális zaklatásával kapcsolatos tartalomra vonatkozó jelentéseket az illetékes nemzeti hatóságoknak és az Europolnak. Ezenkívül támogatja a nemzeti hatóságokat, vizsgálatokat folytat és pénzbírságokat szab ki.

A Bizottság javaslata konkrét jogokat fogalmaz meg az áldozatok számára, hogy tájékoztatást kérhessenek az őket ábrázoló online anyagokról, valamint igényelhessék a tartalom eltávolítását. A Parlament ezeket a jogokat kiterjeszti az EU-s gyermekvédelmi központjától, valamint a nemzeti szintű hatóságoktól kapott támogatásra és segítségre is.

A teljes cikk elérhető IDE kattintva

Forrás: https://www.europarl.europa.eu/topics/hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.