A közigazgatási és munkaügyi bíráskodás sem szünetel Koronavírus Veszélyhelyzet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az OBH összefoglalta a közigazgatási és munkaügyi perekben eljáró törvényszékek működési rendjének változásait.

A közigazgatási és munkaügyi bíráskodás fórumrendszere 2020. április 1. napjával megváltozott. A témában készült OBH tájékoztatót IDE kattintva érheti el.

A rendkívüli törvénykezési szünet megszűnt, azonban a koronavírus járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet más ügyszakokhoz hasonlóan az immár elkülönülten működő közigazgatási és munkaügyi bíráskodást is érintette, és az általános eljárási rendtől eltérő szabályok érvényesülnek.

A közigazgatási bírósági eljárásokban – többek között – a veszélyhelyzet idejére vonatkozó rendelkezés, hogy  a beadványok személyesen a bírósági kezelőirodán nem adhatók be,  helyette azokat a bíróság bejáratánál lévő, zárt gyűjtőszekrényben lehet elhelyezni. A veszélyhelyzet ideje alatt továbbá fő szabállyá vált a tárgyaláson kívüli eljárás.

Hasonló változások léptek életbe a munkaügyi bírósági eljárásokban is, ahol például a keresetlevelet, a keresetet tartalmazó iratot, a viszontkereset-levelet, a beszámítást tartalmazó iratot és az írásbeli ellenkérelmet a jogi képviselő nélkül eljáró fél a jogszabályban előírt nyomtatvány alkalmazása nélkül is előterjesztheti, továbbá a perfelvételt a perfelvételi tárgyalás mellőzésével kell lefolytatni.

A veszélyhelyzet idején alkalmazandó eltérő rendelkezésekről részletesen a közigazgatási bírósági eljárások vonatkozásában ide kattintva, míg a munkaügyi bírósági eljárásokat érintően ide kattintva tájékozódhat.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.