A Kúria másodszor sem engedte át a kormány 5. népszavazási kérdését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Másodszorra sem engedte át a Kúria az Orbán-kormány ötödik népszavazási kérdését, amelyben a kiskorúak nemváltó kezelése felől kívántak „igényfelmérést” végezni.

A kérdés egészen pontosan úgy szólt, hogy „Támogatja-e Ön, hogy kiskorú gyermekek számára is elérhetőek legyenek a nemátalakító kezelések?”

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) közleménye felidézi, hogy a testület egyszer már elkaszálta a kérdést arra hivatkozva, hogy a népszavazás nem irányulhat az Alaptörvény megváltoztatására, a kormány azonban megtámadta a döntést az Alkotmánybíróságon azzal, hogy a Kúria döntése a tisztességes eljáráshoz való jogát sérti. Az Alkotmánybíróság a kormánynak kedvezett, ezért a Kúria végzésének megsemmisítését követően új eljárás indult.

A Kúria kitartott korábbi döntése mellett, hogy a kérdés nem hitelesíthető.

A TASZ közleménye szerint a kormány hosszasan taglalta, hogy a kérdést hogyan is kell értelmezni, a Kúria viszont úgy látta, hogy ha a kérdést feltevő szerint más az értelme a kérdésnek, mint ami abból egyébként következik – azaz, amire a szavazópolgárok gondolnának –, akkor a kérdés megfogalmazása nem egyértelmű. Márpedig a kérdésből sem az nem derült ki egyértelműen, hogy mit értenek „nemátalakító kezelések” alatt, sem az, hogy mit értenek „elérhetőség” alatt, ezért sem a választópolgárokat, sem a törvényhozót nem állítaná világos döntés elé. A testület ezért leszögezte, erről a kérdésről népszavazást alkotmányosan nem lehet tartani.

A TASZ hozzátette, hogy szerintük a másik négy kérdés sem értelmezhető valódi népszavazásként annak propagandacéljai miatt, ezért mindenkit érvénytelen voksolásra buzdítanak.

(hu.euronews.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.