A Nemzetközi Büntetőbíróság elutasította Venezuela fellebbezését az emberi jogi visszaélésekkel összefüggő vizsgálatokkal kapcsolatban


A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elutasította pénteken Venezuela fellebbezését az ellen, hogy vizsgálatot folytasson a caracasi kormány tisztségviselői által elkövetett feltételezett emberi jogi visszaélések ügyében – közölte a hágai székhelyű testület.

A Nicolás Maduro elnök vezette kormány ellen 2018-ban indítottak előzetes vizsgálatot amiatt, hogy a dél-amerikai ország rendfenntartó erői 2017-ben vérbe fojtottak több kormányellenes tüntetést, aminek csaknem száz halálos áldozata volt. Az ICC 2021-ben teljes körű nyomozást indított az ügyben, de ezt nem sokkal később felfüggesztette, mert Caracas fellebbezett ellene, és közölte hogy a hazai nyomozó hatóság lefolytatja a vizsgálatot. Az ICC csak akkor indíthat büntetőeljárást, ha az érinett ország nem hajlandó vagy nem képes rá.

Az ICC azonban pénteken úgy döntött, hogy elutasítja a fellebbezést, és folytatja a nyomozást a feltételezett visszaélések ügyében, amelyek emberiesség elleni bűncselekményeknek minősülhetnek.

A venezuelai kormány az ügyben azzal vádolja politikai ellenfeleit, hogy feljelentéseikben manipulálták az emberi jogok megsértéséről szóló egyes esetek leírását. A venezuelai nyomozó hatóságok közölték, hogy az ICC-től függetlenül elvégzik a nyomozást, és ezúttal is azt állították, hogy nem történtek emberiesség elleni bűncselekmények.

„Venezuela elutasítja az ICC megalapozatlan döntését, amellyel az a szándéka, hogy a nemzetközi büntetőjogi mechanizmusokat feltételezett, de soha meg nem történt, emberiesség elleni bűncselekmények vádjával politikai célokra használja fel” – írta Yvan Gil venezuelai külügyminiszter az X-en.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.