Adatok kiadására kötelezte a bíróság az MNB-t


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Fővárosi Törvényszék közérdekű adat kiadása iránt indított perben 2016. október 10-én első fokon meghozott ítéletében – helyt adva a magánszemély felperes keresetének – kötelezte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alperest az MKB Bank Zrt. részvényeinek értékesítésével kapcsolatos közérdekű adatok kiadására – írja közleményében a Fővárosi Törvényszék.


A felperes 2016. április 5-én közérdekű adatok megismerése iránti igénnyel fordult az alpereshez, az MKB Bank Zrt. vevőinek, illetve vagyonkezelőjének – a Blue Robin Investments SCA, a Minerva Tőkealapkezelő Zrt., valamint a Pannónia Nyugdíjpénztár – tulajdonosi szerkezetére, felépítésére vonatkozóan.

Az alperes válaszlevelében az adatigénylés teljesítését megtagadta, mert álláspontja szerint az MKB Zrt. által kibocsátott részvények nem minősülnek nemzeti vagyonnak. A felperes ezt követően a bíróságtól kérte, hogy kötelezze az alperest a közérdekű adatok kiadására. Az alperes a kereset elutasítását kérte, hivatkozva egyrészt arra, hogy az MKB Zrt. részvényei nem voltak állami tulajdonban, másrészt arra, hogy a kiadni kért adatok törvényi felhatalmazás alapján az alperes titoktartási kötelezettségének hatálya alatt állnak, és ezért nem adhatóak ki.

A bíróság ítélete szerint a felperes keresete alapos. Ezért kötelezte az alperest, hogy adja ki azokat a közérdekű adatokat, amelyek – az MKB Bank értékesítéséről szóló pályázat nyerteséről szóló döntés napján, – a nyertes konzorcium vételi ajánlata benyújtásának napján, – az értékesítésről szóló szándéknyilatkozat, előszerződés és szerződés aláírásának napján a Blue Robin Investments SCA, a Minerva Tőkealap-kezelő Zrt., valamint a Pannónia Nyugdíjpénztár tulajdonosi szerkezetére, felépítésére vonatkoztak. Az indokolás kiemeli, hogy mind a köztulajdonlás, mind a közfeladatellátás ténye alapját képezi annak, hogy a köztulajdonban álló vagyontárgyra vonatkozó adat kezelője vagy a közfeladatot ellátó szerv által kezelt adatok közérdekű adatnak minősülnek. Ennek következtében az így minősülő szervezet – a törvényben meghatározott mentesülési okok hiányában – azok kiadására köteles. A bíróság álláspontja szerint az MKB részvények köztulajdonban állónak minősülnek, mert annak következtében, hogy a Magyar Szanálási Vagyonkezelő Zrt. (MSZVK Zrt.) vált az MKB részvényeinek cégnyilvántartásba bejegyzett tulajdonosává, a részvények még nem vesztették el köztulajdoni minőségüket. Annak következtében, hogy az MKB Zrt. részvényeit az MSZVK Zrt-re ruházta át, az MSZVK Zrt. vált az MKB Bank Zrt. egyedüli részvényesévé, de a tulajdonjog tényleges gyakorlásának részjogosítványai a továbbiakban is az MNB-t illették meg.

A bíróság megállapította azt is, hogy az alperes szanálási feladatkörében végzett tevékenysége közfeladatellátásnak minősül. A szanálásról szóló törvény deklarálja, hogy a szanálás közfeladatellátás és az MNB a szanálás, mint közfeladat ellátására hivatott szerv. Ezt a tevékenységét közigazgatási eljárás keretében végzi, a hatósági eljárás pedig szükségképpen közfeladatellátás. A fentiekből következik, hogy az MNB közérdekű adatot kezelő szervnek minősül, ezért – mentesülési ok hiányában – a közérdekű adatok kiadására köteles. Az ítélet nem jogerős.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.