Az adatvédelem felől az adatalapú gazdaság felé mozdul az EU


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az új javaslattal az Amerikához és a Kínához való digitális felzárkózást segítené az EU.

Az Európai Bizottság új adatkezelési terveket mutatott be, amelyekkel megerősítenék a kontinens digitális piacát és szabályoznák az adatok megosztását.

„Az új szabályok egy olyan keretrendszert adnak majd, amely biztosítja az adatok elérhetőségét és önkéntes alapon támogatja a közös európai adattárolást. Ez lehetővé teszi majd a kis –és középvállalkozások számára azt, hogy könnyebben hozzáférjenek az adatokhoz, ezzel időt és pénzt spórolnának meg” – Margrethe Vestager, az Európai Bizottság alelnöke.

Az úgynevezett adatirányítási törvény évente 7-11 milliárd eurós gazdasági eredményt hozhat 2028-ra.

9 különféle területen gyűjtenének adatokat. Ezzel Európa felvehetné a versenyt az olyan amerikai cégekkel, mint a Google, a Facebook vagy az Amazon. Az aktivisták azonban aggódnak a részletek miatt.

„Egy alapvető változást látunk abban, ahogy az Európai Unió a személyes adatok használatához, eddig a hangsúly az adatok védelmén volt az általános adatvédelmi szabályzat bevezetésével. Most pedig az adatok megosztása kerül előtérbe, hogy létrehozzák az ezeken alapuló gazdaságot“ – mondta egy adatvédelmi aktivista, Estelle Masse.

Az Európai Bizottság december elején ismerteti a digitális szolgáltatásokról szóló új javaslatát. Ezzel is a kontinens digitális szuverenitását segítenék.

„Eddig az EU Amerika és Kína közé volt szorítva, mert nem volt jól felkészülve. Ez a helyzet vezetett az uniós stratégiához, hiszen túl kell élnünk a digitális korban, ahol nagy a lemaradásunk” – mondta egy EP-képviselő, Axel Voss.

Az új digitális csomagot az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak is el kell fogadniuk.

(hu.euronews.com)




Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.